Czy grozi nam Czarnobyl bis?

Image

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego- taki komunikat podało MSWiA.

Czy znów powinniśmy się bać? Polacy przeszli już swoje, gdy zdarzyła się awaria elektrowni w Czarnobylu. Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy stało się w kolejce po płyn Lugola. 18,5 mln Polaków przyjęło go w postaci kropli, w ilości zależnej od wieku. Wodny roztwór jodku potasu miał za zadanie wysycić jodem tarczycę i nie dopuścić, aby radioaktywny izotop jodu 131 do niej się dostał. W przeciwnym razie radioaktywny jod współtworzyłby hormony T3 i T4, co spowodować by mogło zachorowania na raka tarczycy. Obecnie Rosjanie bombardują okolice zaporoskiej elektrowni. Może znów dojść do skażenia i zagrożeń. Władze jednak uspokajają. Elektrownia znajduje się daleko od Polski.

- W obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski- czytamy w komunikacie MSWiA.

Polacy już wpadają w panikę i kupują jodek sodu. Zażycie go jednak „na wyrost” jest wręcz niebezpieczne. Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Boicie się skutków uszkodzenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~JASIO

PEJSOLOM CHAZARSKIM GRUNT POD NOGAMI SIĘ PALI NA BLISKIM WSCHODZIE I CHCĄ SIĘ PRZEFLACOWĆ DO POLSKI POD PRETEKSTEM NIE TYLKO WOJNY NA UKRAINIE ALE RZEKOMEGO SKAŻENIA RADIOAKTYWNEGO NOWA JEROZOLIMA JAK MÓWI JUDA POLIN !!!

~obserwator

Do Mariaj
Z tego co się orientuję to Ukraińcy nie zbudowała żadnej elektrowni wszystkie elektrownie jak i cały okręg przemysłowy Dombasu zbudowali Rosjanie ,a przejeli Ukraińcy bo cały obecny kraj to była jedna pańszczyźniana wiocha nazywana spichlerzem Europy ,a elektrownię Rosjanie zajęli w marcu ,problem pojawił się gdy poinformowali ,że całość energii przekierują z Ukrainy do Dombasu i Rosji .

~kaktus

Mariaj ale o co tobie chodzi ??? Co starałeś się nam powiedzieć w związku z tabletkami jodu??? Jakoś nie widzę związku z tematem w twoim bełkocie. Przeczytaj jeszcze raz albo dla pewności, ze dwa razy tan artykuł przemyśl co autor miał na myśli i może jutro rano, na świeżości umysłu ( jeżeli dysponujesz umysłem ) uda ci się może coś sensownego napisać. Mimo wszystko wierzę trochę, że ci się uda...

~Mariaj

Do Lech....
co za kacapską logikę ty masz chłopie?
przypominam że to Ruscy przyleźli nie do swojej elektrowni i wjechali tam czołgami nie wiadomo po c.... i jak tchórze siedzą pod reaktorem
co za c...że by aż tak się chować - też mi 2 armia świata... - chyba od tyłu !

Ukraina się broni - przypominam !
Polska też by się broniła!

Chociaż taki jak ty to pewnie by spier... jak najszybciej tak jak teraz ruskie robią po ogłoszeniu mobilizacji

~Logik

Taaa ostrzeliwują elektrownie jądrową przy swojej granicy. Kłamać to trzeba umieć.

~kot

Zaraz. Zaraz. Tabletki jodku potasu zostały przewiezione do Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Ale to są lekarstwa, a lekarstwa muszą być przechowywane w ODPOWIEDNICH warunkach. Czy Komendy Powiatowe PSP spełniają odpowiednie warunki do przechowywania lekarstw ??? Po jakiś czasie tabletki te mogą być sprzedawane lub rozdawane ludności. Czy będą to lekarstwa bezpieczne dla naszego zdrowia ??? Gdzie są służby sanitarne ???

~etam

To już sól jodowana nie wystarcza?

~klin

Jak to jest z tym jodkiem potasu ? Piszą, że tabletki są w Straży Pożarnej, ale ludzie sami kupują jodek potasu i zażywają. To w razie zagrożenia kto i jak będzie te tabletki rozdawał czy sprzedawał? Myślę, że tym powinny się zajmować przychodnie zdrowia a napewno służby medyczne.

~Lech

Polak ma rację. Ukraińcy strzelają obok zeby wykurzyc Rusków, Mamay przykład z Czarnobyla. Niewykwalifikowany personel doprowadził do katastrofy. Teraz tez mogą sie pomylic i strzelic w reaktor. Dobrze ze im bombe atomowa zabrali, a tylko elektrownie zostawili.

~Polak

Mój nick-mienniku
Robi to albo idi..ta albo sponsorowana k..wa. Patrząc że ten ostrzał to już nie pierwszy raz to raczej to drugie. Podąż drogą pieniądza a znajdziesz odpowiedź. Is fecit cui prodest

~Polak

Kto bombarduje elektrownie

bzk

Pierd...cie. Pewnie Ukraińcy sami wwieźli ruskich na swój teren, dali im czołgi i kazali w siebie strzelac

maszynista

Kiedy startuje covid i kolejne obostrzenia,lokdalny i szczepionki?Lud musi żyć w strachu ,bo inaczej pojdą na Warszawę.Z tym covidem to byl dobry strach ,bo politycy dogadali ze bedą straszyc prawie na calym globie.

~Jacek

Co najwyżej grozi nam Tarnobyl a nie Czarnobyl.

~Piepż

Za długo trwa ten wakacyjny luz i rozprężenie więc kowidianie dostają s.raczki smiech2
W trosce o tych słabszych i podatnych na manipulacje apelujemy o ogłoszenie kolejnej fali. W przeciwnym razie może dojść do spontanicznego oszczepiania się lugolem gdzieś po krzakach smiech2

Kowidianie wytrzymacie, to tylko 2 tygodnie umiech

~Cienko

Ostrzał jest składów hałd odpadów popromiennych.

~Bob

Podobni specjaliści z nadania nadzorowali odrę

~Polak

Lucyferianin
Zgadza się. żydy morawieckie, kurskie i inne dudy sp...lą do Londynu czy Waszyngtonu i stamtąd będą rzucać swoje ciepłe słówka, tak jak rząd Polski w 39 i 44 kiedy całe pokolenie patriotów zostało wysłane na rzeź (i jak to pisał jeden z oficerów niemieckich "i chyba o to chodziło"). A potem zostaną sprzedani tak jak Alianci sprzedali Polskę w Jałcie. Ale są jeszcze ludzie którzy mają rozsądek, więc do nich to może trafi. A agent i onuca to dziś komplementy, bo dowodzą że ktoś umie myśleć niezależnie także wyzwiskami nie ma się co martwić.

Thomas-W

Dzień Dobry Państwu.

Jak wiadomo, jestem znanym politologiem pochodzącym ze Stalowej Woli, zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarosławiu.
Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy i de facto została ona przekształcona w rosyjską bazę wojskową.
Elektrownia jest ostrzeliwana i uszkadzana - moim zdaniem - przez ukraińską artylerię polową, ponieważ jest nieprawdopodobne aby strona rosyjska ostrzeliwała obiekt który kontroluje, a więc własną bazę wojskową.

Lucyferianin

@Polak.Nie tłumacz to wina Rosji i Tuska. Jak coś powiesz nie tak to jesteś agentem albo onucą.Lud jest głupi i tępy.PiS daje .....hahaha.Szkoda,że nie widzą jak nas w wojenkę pchają.Oni uciekną będą się bawić na salonach jak nasi pod zaś drugiej wojny w Londynie.A dzieci będą ginęły i ludzi nic niewinni za ich politykę .

~Polak

Cytat: Polacy już wpadają w panikę i kupują jodek sodu.
Pytanie: a kto tą panikę w clickbaitowych i pisanych pod wyświetlenia strony artykułach rozsiewa?
W Zaporożu to banderowcy ostrzeliwują tą elektrownię, nie Rosja - po co Rosja miałaby ostrzeliwać swoją zdobycz? Za to żydowscy właściciele żyda zełenskiego i żydowscy lobbyści z Waszyngtonu, Londynu i Brukseli mają w tym interes, żeby potem fałszywie oskarżyć o to Rosję. Także jeśli już ktoś ma użyć broni jądrowej, to strona żydowsko-banderowsko-natowska. Ale o tym się z oficjalnych mediów nikt nie dowie bo monopol na oficjalne informacje mają ... żydzi. Także jak ktoś zastanawia się kto jest wrogiem ludzkości, to już wie gdzie szukać. A jak ktoś nadal ma wątpliwości, odsyłam do niedawnego raportu firmy rotszylda - rand corporation ze stycznia 2022.