Czy będzie więcej kontroli na przejściach dla pieszych?

Image

W ostatnim czasie doszło do kilku wypadków z udziałem rowerzystów. Te zdarzenia drogowe prawdopodobnie by się nie wydarzyły gdyby osoby, które zostały w nich ranne, potrącone lub poniosły śmierć na miejscu, postępowały zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przeprowadziły rower przez pasy, a nie wtargnęły na jezdnię wprost pod koła samochodów. Czy wobec nagminnego łamania przepisów przez rowerzystów policja powinna częściej prowadzić kontrole?

W sprawie potrąceń, do których doszło na przejściach dla pieszych przy ul. KEN w Stalowej Woli, napisał do Powiatowej Komendy Policji radny Dariusz Przytuła. W swoim piśmie pytał o to, jakie kroki podejmie policja aby nie dochodziło do kolejnych zdarzeń z udziałem rowerzystów.

Nigdy nie widziałem kontroli Policji na przejściach np. koło PKS czy bliżej sklepu Społem (ul. Okulickiego), gdzie bez zastanowienia rowerzyści przejeżdżają przez pasy nagle skręcając ze ścieżki rowerowej, gdzie kierowca nie ma szans zahamować. Wiem coś o tym, ponieważ mieszkam na ulicy Okulickiego i prawie codziennie jeżdżę tą ulicą- pisze Dariusz Przytuła.

Radny skierował do KPP kilka pytań dotyczących liczby: wykonanych kontroli na przejściach dla pieszych, rowerzystów ukaranych mandatami za przejazdy na przejściach bez drogi rowerowej, wykonywanych pieszych patroli na terenie miasta.

W odpowiedzi, którą uzyskał czytamy, że na terenie powiatu stalowowolskiego oraz miasta prowadzone są działania krajowe, wojewódzkie, jak również lokalne, które mają na celu ujawnienie wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym. Dotyczą one zarówno kierujących pojazdami, jak również niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. pieszych i rowerzystów.

Odnosząc się do kwestii działań związanych bezpośrednio z wymienionym przez Pana przypadkami, dokonano komisyjnej kontroli przejścia dla pieszych na ul. KEN z udziałem przedstawiciela Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, z której sporządzony został protokół. Uwagi zostały przekazane do w/w Zarządu, celem podjęcia decyzji o zmianie istniejącej organizacji ruchu w tym miejscu. Zarządca zlecił dokonanie dodatkowych pomiarów natężenia ruchu w tym miejscu, które to badania mają być zakończone do 30 września 2022 roku- czytamy w piśmie pod którym podpisał się asp. szt. Robert Kotwica.

Z pisma dowiadujemy się także, że w zakresie służby patrolowej na terenie powiatu stalowowolskiego od 1 stycznia skierowano do służby łącznie 2596 policjantów, co stanowi 5192 patrole, w tym 362 piesze, co średnio daje 22 patrole na dobę.

Jeżeli chodzi o ilość kontroli na przejściach dla pieszych informuję, że w tym zakresie statystyka jest prowadzona od stycznia 2021 roku bez rozgraniczenia na ilość mandatów karnych jakie zostały nałożone za popełnienie wykroczenia przez rowerzystów. Szacunkowo policjanci od stycznia 2021 roku ujawnili łącznie blisko 1400 wykorzeń popełnionych przez rowerzystów, wobec których zastosowano środki przewidziane prawem. 236 przypadków ujawnionych przez policjantów dotyczyło rowerzystów, którzy przejeżdżali wzdłuż przejścia dla pieszych, gdzie nie było przejazdu dla rowerów- czytamy w piśmie z KPP.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~pionek

Nieoznakowane samochody policji i wysokie mandaty nie sprawia, ze liczba wypadkow zmaleje. Policji powinno byc wiecej na drogach, szczegolnie w godzinach szczytu i w autach oznakowanych, zeby kazdy kierowca widzial, ze policja czuwa. Takie dzialania beda skuteczne. Mysle, ze kary pieniezne sa dotkliwe tylko dla pewnej grupy kierowcow i Ci odkad wiedza, ile kosztuje szybka jazda o szarzowaniu zapomnieli. Wysokie mandaty sa niczym dla bogatych, bo zaplaca madat, czy nawet "recydywe" i dalej beda przyciskac pedal gazu mocniej.

rodzynek

Obecnej władzy chodzi o wyleliminiowanie z ruchu jak najwiecej jeżdzących samochodów ,a dokładnie kierowców. Idą dwutorowo, wysokie mandaty i punkty na dwa lata. Będzie tendencja spadkowa ludzi którzy bedą jeżdzić samochodami . Mniej aut na drodze, mniejszy ruch, mniej wypadków.

~Aaaaa

Policja powinna kręcić się obok przejść i ulic. Na początek pouczać ludzi, część nawet nie zna przepisów przecież nie wszyscy siedzą na internetach i czytają. Dotyczy to rowerzystów ale i pieszych którzy błąkają sie po ścieżkach rowerowych.

~Kix

od 1 stycznia skierowano do służby łącznie 2596 policjantów, co stanowi 5192 patrole czyli ze pol policjanta na patrol?

~Mieszkaniec

W ciągu ulicy aleja Jana Pawła jest tylko jedno przejście rowerowe na których nie ma świateł a reszta jest przejściem dla pieszych to przecież można wszystkie przerobić żeby można było przejeżdżać rowerem i problem się zmniejszy.

~Nsbdvv

Kontroli rowerzystów na przejsicu! Na ktorym go nie powinno byc! 1500zl mandatu i sie nauczą

~J 23

Zamiast prewencji przy starych dobrych przepisach, zmieniono przepisy i na efekty nie trzeba było długo czekać. Wypadek za wypadkiem.

~J 23

Do ~Rowerzyst A ty znowu o blokowaniu przejazdów rowerowych. Poczytaj co to jest zatrzymanie. Nikt niczego nie blokuje. A Ty "idealny" rowerzysto nie jeździsz chodnikiem? Nawet parę metrów nie przejeżdżasz chodnikiem? Nie blokuj pieszym chodnika - banda roszczeniowych frustratów na rowerkach. Wymagają tylko od innych, ale żeby zasygnalizować manewr to już rączki nie chce się wystawić, światełka nie chce się włączyć.

~J 23

do ~Rowerzyst A Ty znowu o blokowaniu przejazdów rowerowych - poczytaj co to jest zatrzymanie. Nikt niczego nie blokuje. A swoją drogą nie zdarza Ci się blokować chodnika? Nigdy nie jedziesz rowerem po chodniku? Nawet parę metrów chodnikiem nie przejeżdżasz? Taki z Ciebie idealny rowerzysta? Nie blokuj chodnika pieszym, nie jeździj rowerem po chodniku!

jacky108

Czy będzie więcej kontroli? Już jest!!! Od dwóch dni za Stokrotką stoi nieoznakowany radiowóz po 15tej i łapie rower,testów przejeżdżających przez przejście.

platinet

W odpowiedzi, którą uzyskał czytamy, że na terenie powiatu stalowowolskiego oraz miasta prowadzone są działania krajowe, wojewódzkie, jak również lokalne, które mają na celu ujawnienie wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym, czytaj inaczej polowanie na kasę dla pis bo z bezpieczeństwem już dawno nie ma to nic wspólnego, w Polsce teraz jak w Rosji kraj policyjny

platinet

Postawić pispolicjanta przy każdym przejściu i będzie dobrze?

~www2

@~Oli - zakazu parkowania na chodnikach nie było i nie ma. Nic w tym względzie się nie zmieniło. Inną sprawą jest to, że większość samochodów jest zaparkowana nieprawidłowo, ale to już inna bajka.

~Oli

Od dziś zakaz parkowania na chodnikach ! Czy jakiś policjant to sprawdzał ? po ul. Klinowej , Harcerskiej , 11 listopada przejść po chodniku się nie da !!!!!! Policja ma to w d...ie wola się gdzieś schować Ady zaliczyć dniówkę !!! Coś pisali o patrolach pieszych , rowerowych ale nikt ich na ulicach niewidział , chyba że w sobotę jacyś przejdą się po targu !

~masakra

"Dzielnicowy" to taka "nazwa własna". Jeśli jest - to jest za biurkiem. Jego telefon jeśli jest - to jest na biurku. Zwykle niedostępny. Na pewno nie jest dla mieszkańców. Czego nie rozumiesz?

~hehe

Czy widział ktoś kiedyś na osiedlu dzielnicowego?

~Stalowa

Milicja w tym mieście to państwo w państwie. Dyżurny odmawia przyjęcia zgłoszenia przez telefon. Mówi, że nie przyjadą na interwencję. Więc zgłaszam się na komendę. Mówi, że to on decyduje i nie przyjmie zgłoszenia ewidentnego przestępstwa lub wykroczenia. Proszę o protokół odmowy przyjęcia zgłoszenia. Odmawia. I co można zrobić? Oni odpowiedzą za wszystko. To jasne. Ale jeśli ktoś potrzebuje pomocy teraz i jej nie dostanie?

~..........

bez swiatel i kontroli tempo pospiech czasu nie ma ayta itp maja patrzec

~Rowerzyst

Liczę na kontrole w okolicach przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, może w końcu skonczy się hamskie blokowanie przejsc i przejazdów rowerowych. To samo z pierwszenstwem, ostatnio obiegla media wiadomosc o zabraniu pierwszeństwa rowerzystom, która niestety wprowadza w błąd wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prosze doczytać bo nie wszędzie.

~Tomik

Będą kamery na przejściach dla pieszych, po to aby sprawdzać i ładować mandaty kierowcom którzy nie przepuścili pieszego.

~taka prawda

Bardzo głupie pytanie. Oczywiście że policja powinna w końcu karak pozostałych uczestników ruchu drogowego. Bo skoro święte krowy rowerowe mogą łamać przepisy to czemu w ogóle ich przestrzegać? Niestety powątpiewam by nasze "asy" z komendy kwapiły się do wykonywania obowiązków.

~kierowca

POLICJA olewa sprawę!!! Od stycznia 2021 roku 236 przypadków ujawnionych przez Policję. Panie komendancie, tyle wykroczeń jest dziennie tylko na tych dwóch wymienionych przejściach. Do roboty.