Popełniasz te wykroczenia? Mogą cię teraz sporo kosztować

Image

Korzystanie z telefonu podczas jazdy, wyprzedzanie pomimo zakazu czy zlekceważenie czerwonego światła. Te wykroczenia popełniane są zbyt często, a wiąże się z nimi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli do tej pory traktowałeś je z przymrużeniem oka, pora aby to zmienić. Nowy taryfikator obowiązujący od 17 września znacząco zaostrza kary. Czas, aby zmienić złe nawyki - dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników dróg.

Chociaż licznie przeprowadzane testy i badania pokazują jasno, że korzystanie z telefonu podczas jazdy czy niezapięte pasy znacząco wpływają na stan bezpieczeństwa, to zbyt wielu kierowców lekceważy te przepisy. Tymczasem są one podstawą dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Podobnie z wyprzedzaniem na zakazie czy na przejściu dla pieszych. Nowy taryfikator obowiązujący od 17 września podwyższa liczbę punktów karnych za wybrane wykroczenia. Wprowadza też pojęcie recydywy, przy popełnieniu po raz drugi w przeciągu 2 lat danego wykroczenia.

Oto kilka z wykroczeń drogowych, które uległy zaostrzeniu od 17 września 2022 roku:

• Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem lub pasażera - 5 pkt. karnych. W przypadku więcej niż 1 pasażera to 8 pkt.

• Naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - od 17 września 12 pkt. karnych (do tej pory 5)

• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych i 15 pkt. karnych / recydywa: 3000 złotych;

• złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych i 15 pkt. karnych / recydywa: 2000 złotych;

• niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych; • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych 15 pkt. karnych / recydywa: 3000 złotych;

• wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych i 15 pkt karnych / recydywa: 4000 złotych;

• prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych i 15 pkt. karnych / recydywa: 5000 złotych.

Aby uniknąć dotkliwych kar recepta jest prosta - to przestrzeganie przepisów prawa drogowego. To przecież wciąż brawura, lekkomyślność i agresywna jazda są jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków. Nowe przepisy wzmacniają sankcje związane właśnie z takimi zachowaniami.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~pionek

Najdotkliwsza kara dla lamiacych przepisy ruchu drogowego to odbieranie prawa jazdy czasowo lub na stałe, w zaleznosci od wagi czynu oraz nakaz prac publicznych, bez mozliwosci ich zastapienia pieniadzem. I jeszcze jedno: drogi powinno patrolowac znacznie wiecej oznakowanych radiowozow. Obecne przepisy o wysokich mandatach nic nie dadza, bo 3000 zl dla kogos, kto obraca milionami, to przyslowiowa pestka.

~Figafo

Zapomniałeś pe.dalażu że jest jeszcze taka opcja, że jak schowasz mózg w rajtuzy i wpakujesz się bezmyślnie przed auto, bo masz pierwszeństwo i trafisz jednocześnie na gamonia za kółkiem, to się może skończyć tym że ci rodzina będzie świeczki paliła. Instynktu samozachowawczego życzę.

~Oll

Nie takie znowu nowe, technologia sprzed 10-12 lat

wyborca

Bo tu się jeździ złomami. W nowych autach podpinasz kabelek (w niektórych działa bezprzewodowo) i połączenia odbierasz przyciskiem na kierownicy. Karać ile wlezie!!!

~Aaa

Dla patologii i Ukraińców niemoże zabraknąć

~~... @

Kamerka ci nie pomoże teraz przed kazdym przejsciem zsiadam z rowera i jestem pieszym- 1 wykroczenie 1500zl - 2 recydywa 3000zl umiech umiech umiech, czegos nie rozumiesz.

~mmmk

Idiotów z telefonami przy uchu widuje prawie codziennie . Karać i jeszcze raz karać! Jak ich nie stać na słuchawkę to zapłacą mandat i dostaną punkty to może się czegoś nauczą.

uwe2

brawo dotkliwe i nieuchronne kary najlpiej działają na "wyobraźnie" kierowców z jedną uwagą ;
wysokość zarobków powiązać z wysokością mandatów .

~...

A ilu idiotów pieszych i rowerzystów, będzie wymuszać gwałtowanie zatrzymanie auta. Za to też powinni surowo karać, dlatego jeżdżę z włączoną kamerą...

~Janek

I dobrze karać bezmozgow i zabierać prawka.... Oj dużo idiotow straci prawko hehe