Ile drewna sprzedało Nadleśnictwo Rozwadów?

Image

Od początku 2022 roku stowarzyszenie Nasze Miasto starało się, na podstawie złożonego wniosku UDIP, o ujawnienie informacji o sprzedaży drewna przez Nadleśnictwo Rozwadów. Stowarzyszenie zainteresowała informacja jaka łączna ilość drewna została sprzedana odbiorcom przez Nadleśnictwo Rozwadów w 2021 roku, z podziałem na drewno iglaste oraz liściaste. W drugiej części zapytano, jaka była łączna kwota netto ze sprzedaży pozyskiwanego drewna przez odbiorców Nadleśnictwa Rozwadów w 2020 oraz 2021 roku.

Nadleśniczy Jacek Pomykała wezwał stowarzyszenie do wykazania, że uzyskanie w/w informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Stowarzyszenie nie zgodziło się z tym wezwaniem, ponieważ dane stanowią informację prostą. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zgodził się ze stowarzyszaniem, że organ dokonał błędnej kwalifikacji objętej wnioskiem informacji jako informacji przetworzonej. Zdaniem społeczników żądane informacje nie stanowiły nowej jakościowo informacji, która wymaga wytworzenia na specjalne życzenie wnioskodawcy. Również w ocenie Sądu wniosek Stowarzyszenia dotyczył podstawowych informacji w zakresie działalności Nadleśnictwa, przynajmniej jeśli chodzi o informacje na temat ilości sprzedanego drewna oraz wysokości uzyskanych w ten sposób środków. Są to podstawowe parametry jednej z głównych działalności lasów państwowych w świetle definicji gospodarki leśnej z art. 6 ust. I pkt. 1 ustawy o lasach. Ponadto z regulacji Lasów Państwowych wynika, że na jednostki organizacyjne Lasów Państwowych nałożony został obowiązek ewidencji przychodu i rozchodu drewna według zasad (kierunków) tam określonych. Decyzja Nadleśnictwa Rozwadów została uchylona. W poprzednim tygodniu Nadleśnictwo odpowiedziało na wniosek stowarzyszenia, ale tylko jednej części. Ujawniono informacje o dochodach netto ze sprzedaży drewna.

- Po korzystnym dla nas wyroku oczekiwaliśmy, że Nadleśnictwo udostępni nam informacje, o które wnioskowaliśmy, ale stało się to tylko w jednej części. Podział sprzedanego drewna na iglaste i liściaste stanowi według Nadleśniczego informację przetworzoną i ponownie wezwano nas do wykazania szczególnego interesu publicznego. W poprzednich latach informacja ta była nam udzielona bez problemu, więc moje odczucia są takie, że Lasy Państwowe zwyczajnie nie lubią jawności. Jak to jest, że Lasy Państwowe, państwowa jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorstwem, działająca na terenie Polski, ma tak duży problem z transparentnością?– komentuje prezes stowarzyszenia Nasze Miasto Łukasz Banasik.

Łączna kwota netto ze sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Rozwadów wyniosła w 2020 roku 16 mln 459 tys. 708 złotych, natomiast w 2021 roku- 17 mln 112 tys. 981 złotych. Z danych uzyskanych przez stowarzyszenie w poprzednich latach od Nadleśnictwa Rozwadów wynika, że organ w 2021 roku miał zawartych 150 umów sprzedaży drewna. W 2018 sprzedano łącznie 63 761 m3, w 2019- 63 433 m3, a w 2020, na dzień 3 listopada było to 56 045 m3 drewna.

W poprzednim roku dużo emocji wśród mieszkańców wzbudziła wycinka drzew w Sochach. Z informacji uzyskanych (po wsparciu prawników) przez stowarzyszenie od Nadleśnictwa Rozwadów wynika również, że w ramach przeprowadzonych cięć pozyskano 470 m3 drewna w gatunkach: dąb, dąb czerwony, topola, jawor, jesion, wiąz, lipa, olsza, akacja. Nadleśnictwo tłumaczyło, że przeprowadzone zabiegi gospodarcze miały na celu zabezpieczenie istniejącego drzewostanu przed postępującą degradacją i dalszym zanikiem gatunków lasotwórczych, ekspansją gatunków obcych i niedostosowanych do siedlisk.

Mieszkańcy coraz mocniej patrzą z niepokojem na kolejne puste przestrzenie w przylegającym do miasta lesie. W 2022 roku pod budowę koreańskiej fabryki folii miedzianej wycięto ponad 50 hektarów lasu, pod budowę kolumbarium rok wcześniej- 0,25 hektara.

- Masakra co się dzieje od pewnego czasu w lasach. Przykro patrzeć, bo do niedawna mieliśmy fajną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Ale czasy się zmieniają, priorytety również, co widać na przykładzie ogromnej wycinki pod kolejną fabrykę w Stalowej Woli. Już nawet nieważne, kto za wycinkę odpowiada, efekt jest ten sam: był las - nie ma lasu– napisał pod postem o sprzedaży drewna na fb Pan Kamil, jeden z Czytelników profilu stowarzyszenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

Chyba Putin wnioskował do Adriana by uhonorować Macierewicza za zniszczenie wywiadu, kontrwywiadu, struktur wojskowych i uzbrojenia bo to przecież na rękę Rosji. Adrian najpierw splugawił instytucję ułaskawień, teraz Orła Białego, tylko to pozostaje dobre i prawe do czego nie dobiorą się pisiorki, czego się tkną to to rozwalą.

e2rds

Co by nie powiedzieć, to Macierewicz zniszczył wywiad, kontrwywiad, struktury wojskowe i uzbrojenie i to on jest największym szkodnikiem Wojska Polskiego, nikt mu tego pierwszeństwa nie odbierze.

e2rds

o by nie powiedzieć, to Macierewicz zniszczył wywiad, kontrwywiad, struktury wojskowe i uzbrojenie i to on jest największym szkodnikiem Wojska Polskiego, nikt mu tego pierwszeństwa nie odbierze.

~ktoś

Młocie! To Rosjanie zniszczyli nam wojsko rękami agentów takich jak ty. Jaki był sens przenoszenia jednostki wojskowej z Tczewa do Niska. Chyba taki,żeby jej nie było w pobliżu obwodu królewieckiego.

mad_dog

do młot .

nic dodać nic ująć ! ciekaw jestem ilu zrozumie ?

~Młot

Garść trudnych pytań do oszołomów i zmanipulowanych: Jeżeli ktoś również boi się „rusków”, uważa Putina za krwiożerczą bestię, ma przekonanie, że to Rosja łamie prawo na Ukrainie, a nie Zachód, niech przeczyta poniższe pytania i sam sobie odpowie:

1.Czy są Rosjanami panowie Soros i Sachs, autorzy „Planu Balcerowicza”, którzy wyprowadzili z Polski kilkaset miliardów dolarów?
2.Czy to może za prośbą lub pomysłem innych Rosjan, Polska dokonała po 1980 roku tej „transformacji ustrojowej i gospodarczej”, której efekty widzimy dzisiaj?
3.Czy to Rosjanie za marne grosze wykupywali perły polskiego przemysłu?
4.Czy to z winy Rosjan pozbyliśmy się naszego przemysłu włókienniczego, chemicznego, tekstylnego, farmaceutycznego, budowlanego, elektronicznego, kopalnianego, hutniczego, obronnego, transportowego, włókienniczego, telekomunikacyjnego, stoczniowego i wielu innych?
5.Czy to Rosjanie wykupili polskie zakłady pracy za kilka procent ich faktycznej wartości, aby je pozamykać, zwolnić ludzi i wywieźć sprzęt za granicę?
6.Czy to Rosjanie wykupili polskie banki i czy to rosyjskie banki obecnie wysysają z Polaków ich ciężko zarobione pieniądze w tej neo-kolonii zwanej III RP?
7.Czy to Rosjanie zabronili nam dofinansować stocznie?
8.Czy to Rosjanie kazali nam zalewać szyby kopalniane, aby nigdy więcej ich już nie użytkować?
9.Czy to Rosjanie kazali pozbyć się naszych cukrowni?
10. Czy to Rosjanie zniszczyli nasze rolnictwo i rybołówstwo?
11. Czy to Rosjanie kazali wprowadzać i podwyższać zbrodnicze podatki, oraz nie pozwalają na ich obniżkę?
12. Czy to Rosjanie wydają wiążące dla Polski tysiące kretyńskich dyrektyw niszczących resztki naszej gospodarki?
13. Czy to Rosjanie wprowadzili do naszego kraju pięćdziesiąt hipermarketów, które nie odprowadzają ani grosza do Skarbu Państwa?
14. Czy to Rosjanie mają pretensje terytorialne w stosunku do nas i czy to oni wykupują ogromne połacie polskiej ziemi (szczególnie na Warmii i Mazurach)?
15. Czy to Rosjanie każą nam odprowadzać rocznie sto miliardów składki członkowskiej?
16. Czy to Rosjanie zniszczyli, a następnie przymierzają się do wykupienia polskiej kolei?
17.Czy to Rosjanie chcą prywatyzować nasze lasy?
18.Czy to Rosjanie wykupili nasze wodociągi i elektrownie?
19.Czy to Rosjanie i ich koncerny niemalże za darmo mają koncesję na wydobywanie w Polsce wszystkiego, co posiada nasza ziemia?
20.Czy to Rosjanie zniszczyli Wojsko Polskie doprowadzając je w stanu w którym na sto tysięcy ludzi przypada około dziesięciu tysięcy prawdziwych, potrafiących cokolwiek żołnierzy?
21. Czy to Rosjanie roszczą sobie prawo do decydowania o naszej przyszłości, często wbrew naszej Konstytucji i prawom uchwalanym w naszym kraju?
22.Czy to Rosjanie wysyłali naszych żołnierzy na głupie wojny w Iraku i Afganistanie?
23.. Czy to Rosjanie wysyłają naszych żołnierzy do Libii, Czadu czy Mali, by walczyli o ich roszczenia do obecnych tam złóż złota i ropy?
24. Czy to na potrzeby Rosjan utworzono GROM?
25. Czy to do Rosjan pielgrzymują wszyscy polscy politycy, by kiwać się pod murami Kremla obiecując strategiczne partnerstwo szefom rosyjskiego wywiadu?
26. Czy to Rosjanie mają w posiadaniu patenty na GMO i zmuszają nas do wprowadzania tej trucizny?
27. Czy to Rosjanie zmuszali nas do kupowania szczepień na świńską czy ptasią grypę i teraz na COV-id, maseczkii i testy??
28. Czy to Rosjanie spryskują chemikalia nad naszymi głowami i wzruszają ramionami na fakt, że wymiera przez to światowa populacja pszczół?
29. Czy to Rosjanie panoszą się po naszym kraju, roszcząc sobie prawa do wszystkiego co się w nim im spodoba?
30. Czy to paszporty Rosjan upoważniają do „odzyskiwania” kamienic lub ziemi ornej?
31. Czy to GRU kręci się po naszym kraju z żołnierzami uzbrojonymi w broń maszynową, z wycieczkami młodych Rosjan, którym pokazuje się miejsca „kaźni Rosjan” i „polskich morderców”?
32. Czy Rosjaninem jest Jan Tomasz Gross i czy Rosjanie ukuli stwierdzenie o „mordercach Polakach w Jedwabnem” czy o „polskich obozach koncentracyjnych”?
33.. Czy to Rosjanie dają nam przykład kraju o bezkarnych służbach bezpieczeństwa, które mają prawo do zastrzelenia, torturowania, oraz inwigilowania każdego obywatela?
34.Czy to od Rosjan wychodzi przykład ułatwiania aborcji dla rozrywkowych panienek, legalizacji i tłumaczenia zboczeń (w tym pedofilii), oraz beztroskiego życia bez zasad i reguł, co niszczy całą cywilizację łacińską?
35. Czy to Rosjanie są największymi na świecie producentami i handlarzami narkotyków?
36. Czy to GRU w interesie swoich wojen narkotykowych doprowadza do degeneracji i wyniszczania całych pokoleń?
37. Czy to Rosjanie bombardują kilkadziesiąt krajów członkowskich ONZ?
38. Czy to Rosjanie namawiają nas do legalizacji narkotyków bądź eutanazji?
39. Czy to Rosjanie otaczają inne kraje murami i odcinają im dostęp do wody pitnej?
40. Czy to Rosjanie wjeżdżają buldożerami w osiedla mieszkalne przedstawicieli innej religii?
41. Czy to Rosjanie mogą bezkarnie ignorować ponad siedemdziesiąt rezolucji i kar ONZ?
42. Czy to Rosjanie nie podpisali traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej mimo posiadania ogromnych jej ilości?
43. Czy to Rosjanie nie posiadają własnej konstytucji, ani granic?
44. Czy to Rosjanie prowadzą politykę eugeniczną sterylizując kobiety innego koloru skóry, zmuszając je do aborcji, czy wyganiając z ich kraju?
45. Czy to Rosjanie nieustannie od lat prowadzą kosztujące ich podatników biliony dolarów wojny?
46. Czy to Rosjanie wywołują non stop rewolucje w innych krajach i doprowadzają do obalania demokratycznych rządów?
47.Czy to Rosjanie każą nam płacić sześćdziesiąt pięć miliardów odszkodowań?
48. Czy to Rosjanie zrzucają bomby z zubożonymi uranem na tysiące niewinnych cywilów?
49. Czy to Rosjanie organizują zamachy mające stanowić prowokacje do kolejnych ich wojen, bądź coraz to większej inwigilacji obywateli?
50.Czy to Rosjanie doprowadzili do biedy i ludobójstw w całej Afryce np. prowokując wojnę domową w Kongo albo rewolucję w RPA, gdzie tylko wyczuli złoża czegoś wartościowego?
51.Czy to Rosjanie nasyłają nam imigrantów z Afryki i z Ukrainy?
52. Czy to Rosjanie rozdawali kanapki na majdanie i przemawiali do zbuntowanych tlumow?
53. Czy to Rosjanie wyslali wojsko w 2014 roku do Donbasu, żeby bombardowac Donieck i okolice i mordowac rosyjsko- języczynych Ukraińców?

~Dejv

Wypisz, wymaluj PiS funkcjonariuszko

art2deco

Zuchy, pionierzy i Pawlik Morozow :-)

remont

. Będziemy sprawdzać każdą działalność urzędników brawa dla stowarzyszenia

remont

. Będziemy sprawdzać każdą działalność urzędników brawa dla stowarzyszenia

~Chicken

Chrust jest dla pana panie czosnek, dla pisiorów są za..ne nam miliony

~Czosnek

Chrustu do ogrzania domów wierchuszki starczy?

~Stefan

Gabriel ma rację , polać mu . Jak bym tam poszedł, na to spotkanie z Jarkiem, to bym mu wygarnął takie własnie słowa. Zrujnowali nasze kopalnie. Za srebrniki z uni. I nie obchodzi ich czym ludzie będą ogrzewac domy. A co do lasów pseudo państwowych to porazka. To całe drewno sprzedali wielkim firmom i wyeksportowali za granicę. A zwykły człowiek nie moze sobie kupic. Złodzieje

~Paweł

W drugiej części zapytano, jaka była łączna kwota netto ze sprzedaży pozyskiwanego drewna przez odbiorców Nadleśnictwa Rozwadów w 2020 oraz 2021 roku.
Coś się tu chyba stylistyka z gramatyką rozjechały. To odbiorcy to drewno pozyskali?
I co znaczy że jest się odbiorcą nadleśnictwa...

~Onet

Las znika w oczach

~Gabriel

Polak. Statystyczny wyborca PIS może zamienić się we wroga jak tyłek mu zmarznie a wszystkie oszczędności wyda na rachunki i jedzenie, bo przy takiej galopującej inflacji za chwilę, tylko na tyle będzie wystarczać. I jakieś ochłapy w postaci 13, 14 emerytury ani dodatek węglowy już nie pomogą. Moravietzky z Moskwą i reszta bandy grali oczywiście na czas składając te puste obietnice od pół roku. Dzisiaj Polakom mówią, żeby sobie obniżali temperaturę do 17 stopni i brali kredyt na opał. Poczekamy na listopad, grudzień i zobaczymy czy statystyczni wyborcy PIS czy też wyborcy tej pożal się boże opozycji się nie wku.wią. A jak nie oni to inni mieszkańcy zachodniej Europy, którzy już wychodzą na ulice i krzyczą, że nie chcą ukraińskich uchodźców, tylko rosyjskiego gazu i ropy a swoim władcom każą wyp..rdalać.

~Polak

???
Teoretycznie jest się czego bać, ale jest rozwiązanie. Co prawda radykalne i lepiej żeby go nie używać ale SKUTECZNE. Sprawdzone choćby w Chinach chyba z 2 m-ce temu. Otóż był tam w jakimś szpitalu zakaz odwiedzin pacjentów bez tzw "procedur". To pewien Chińczyk wtargnął na oddział z nożem i zabił kilka osób z personelu (w tym bodajże jakąś córkę czy krewną jakiegoś wyższego oficjela o ile pamiętam). Wszyscy powiedzą "tragedia, straszne, jak on mógł.." ALE... zakaz odwiedzin zlikwidowano.
Więc niech lepiej komuchy nie przesadzają bo nie można lekceważyć ludzi nie mających nic do stracenia. I może się okazać że będą tu mieli drugą Sri Lankę. A że komuchy dorastały w dobrobycie, to bardzo wdzięcznie zareagują na odrobinę przemocy (zresztą podobnie w historii załatwiano takie sprawy z niepopularnymi przywódcami). Później może być chaos, ale jak nie ma innej możliwości to ta ZAWSZE będzie, bo zwykłych ludzi jest ponad 95% a ku..ew na usługach żydków tylko ok 5% (jak nie mniej).

~Polak

Gabriel
Na to co napisałeś "statystyczny" wyborca pisu odpowie: "cza wybrać mjejsze zuo a ony co prawdo kradno ale sie dzielo i poza tym pincet plus". I na tak postawioną zastawkę co zrobisz? NIC NIE ZROBISZ. A im bardziej masz rację tym bardziej będą ci się stawiać, że "ruska onuca" jesteś. A wiesz czemu? Bo jakby ci przyznali rację to by sami przed sobą przyznali się że są naiwnymi idio,tami którzy dawali sięrobić w bambuko "przez 8 ostatnich lat.. (cytując broszkę)". A mało kto potrafi żyć z taką świadomością spokojnie. Pisowce będą głodne, zmarznięte, bez gazu i prądu ale i tak będą głosować na jedną słuszną partię bo "mjejsze zuo." A nawet jeśli by przyszło otrzeźwienie to nie zapominaj o "maszynie przydzielającej głosy" której serwer znajduje się w Tel Avivie. Przynajmniej w 2015 się (podobno, oczywiście) znajdował...

~???

~Gabriel to jest nic, poczytaj Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej z 05-09-2022 to ci kapcie z nóg spadną co nas czeka.

jusek

Pytanie pierwsze jest takie-ile sprzedali.
Pytanie drugie -za ile?
I trzecie-kto i jaki gatunek kupił(hurt-detal)
Nawet zwykła sosna jest w cenie,nie mówią o gatunkach bardziej szlachetnych.
I pytanie kontrolne-Kto tym rządzi,zaczynając od ministerstwa i licząc w dół?

~Gabriel

Pamiętacie to pie.dolenie sprzed kilku miesięcy ? Płyną statki z węglem z całego świata, węgiel po 996 złotych. Polacy wstrzymajcie się z zakupem do sierpnia, bo węgiel będzie po 996 zlotych. I co ? Zaczyna się trzecia dekada września, węgiel na składach jest po 3,5-4 tysiące złotych. Na otarcie łez może dostaniecie 3 tysiące jak wypłacą, co nie wystarczy nawet na jedną tonę. A na ukraińskim olx tona wegla kosztuje 480 złotych, naszego węgla, który setkami tysięcy ton był ekspertowany na Ukrainę ZA DARMO, podobnie jak paliwo. Nawet w Czechach węgiel był po 800 zlotych i Polacy przy granicy wszystkie składy ogołocili. A w Polsce, która na węglu siedzi węgla brak, bo obecne ceny to tak samo jakby węgla nie było w ogóle. A wiecie po ile węgiel PGG np sprzedaje do Niemiec ? Po 300 zlotych za tonę ! Czy ma ktoś jeszcze wątpliwości , że rządzą w Polsce bandyci mordercy i zdrajcy, którzy Polski i Polaków nienawidzą za to kochają neobanderowską Ukrainę i państwo położone w Palestynie? Czy jeszcze wierzycie w cokolwiek i ufacie tym bandziorom, opozycji, mendiom, celebrytom ?

~J23

Lewactwo

~Gienia

Już ujadacze pisowe szczekają, a szczekajcie tyle wam zostało, za rok zmiana władzy

jusek

Idąc w temat-Nie wycinaj lasu,ty też kiedyś możesz zostać partyzantem.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, świnia nieba nie widziała, pryncypał następnej kadencji, a ty rozumu du.owłazie.

Lacerda

Sprzedali na eksport do Niemiec. 350 zl za metr. Czekam az bedzie 500. Możemy na reke miec 4 tys i h** z tego skoro cena nabywcza jest słaba.

~Tentyp

A poziom głupoty w Orderach idioto

~JOS

Co to Hejter i mąciciel Ban_asik niezadowolony bo nie każdy tańczy jak ten mu zagra??

~dojna zmiana+

Lizusostwo i włażenie w pupę ekologa w skali Lucka wynosi 10.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligent, du.owłaz pisowski kadzi, a ile ty zarabiasz (chciałeś powiedzieć, łupisz podatnika) to głąbie sam się przyznałeś. Ujawniłeś, że płacisz podatki 10 razy większe od moich, ja płace od 6 tys, to ty głąbie łupisz podatnika za pracę, znaczy za pie.dzenie w stołek, lizusostwo i pisanie tych kretyńskich peanów, teraz około 60 tys, ale już niedługo, taczki czekają, a mieszkańcy to niedługo zrobią porządek z twoim pryncypałem i też z tobą du.owłazie.