Kierunki medyczne w szkole policealnej – na jakie warto się zdecydować?

Materiał zewnętrzny Image

Medyczna szkoła policealna daje spore możliwości. Kierunków medycznych jest naprawdę sporo. Dlatego wybór bywa trudny.. Warto zatem porównać kierunki medyczne pod względem zapotrzebowania rynkowego oraz średnich zarobków, by nie mieć problemów ze znalezieniem dobrego zatrudnienia. Na podstawie tych kryteriów wyodrębniliśmy trzy kierunki medyczne policealne, które są szczególnie godne uwagi. Sprawdź, który z nich będzie idealny dla Ciebie!

Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna to bardzo chętnie wybierany kierunek medyczny bez matury. Osoby z tym tytułem pomagają dentystom w ich codziennej pracy, a także wykonują zabiegi profilaktyczne. Mogą zatem prowadzić dokumentację medyczną, rejestrować pacjentów, przygotowywać gabinet i narzędzia do bezpiecznego przeprowadzania zabiegów, promować prawidłową profilaktykę higieny jamy ustnej, usuwać złogi nazębne, piaskować zęby, wybielać je, lakować – i wiele innych.

Do tego zawodu nie jest potrzebna ani matura, ani studia. Wystarczy ukończenie policealnej szkoły medycznej – w Żaku nauczanie trwa dwa lata i odbywa się w trybie zaocznym, czyli weekendowym. Pod koniec słuchacze mogą podejść do egzaminu zawodowego, by otrzymać kwalifikację MED.02, czyli Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia.

Perspektywy zatrudnienia higienistki stomatologicznej są całkiem spore. Znajdzie pracę w gabinetach i klinikach stomatologicznych, ośrodkach opieki zdrowotnej, gabinetach pomocy przedlekarskiej, szkołach, przedszkolach i ośrodkach opiekuńczych. Może przy tym liczyć na zarobki w granicach od średnio 3290 zł do 4570 zł brutto.

Opiekun medyczny

Opiekun medyczny to zawód dla osób z pasją, empatycznych i nastawionych na niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Osoby zatrudnione na tym stanowisku opiekują się schorowanymi, seniorami i niesamodzielnymi, wykonując podstawowe zabiegi medyczno-pielęgnacyjne oraz czynności opiekuńcze. Do zadań opiekunów medycznych należy między innymi pobieranie krwi, wykonywanie z pacjentem ćwiczeń fizjoterapeutycznych metodą Hoppe’a czy podawanie leków w formie iniekcji podskórnej.

Nauczanie na kierunku opiekun medyczny w szkole Żak trwa zaledwie 1,5 roku w trybie stacjonarnym i jest w pełni bezpłatne. Po tym czasie słuchacze mogą zdobyć kwalifikację MED.14, czyli Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, a także certyfikaty zawodowe. Nie muszą martwić się o szanse na znalezienie pracy – opiekunowie medyczni są potrzebni w szpitalach, sanatoriach, domach opieki, hospicjach i innych miejscach. Z kolei ich wynagrodzenia sięgają od 2990 zł do 3750 zł, przy czym stają się dużo wyższe, gdy opiekunowie świadczą również swoje usługi w ramach własnej działalności u osób prywatnych.[/p]

Technik masażysta

Technik masażysta to niezwykle ciekawy kierunek medyczny. Daje bowiem nie tylko świetny, dobrze płatny zawód, ale również umiejętności, które przydają się w życiu prywatnym. Pozwalają pomóc najbliższym i znajomym, gdy skarżą się na bóle mięśni lub potrzebują relaksu. Co więcej, technik masażysta zawsze będzie potrzebny, z jego usług korzystają bowiem nie tylko osoby potrzebujące fizjoterapii, ale też mające problem ze stresem lub bólem po zbyt długim siedzeniu w biurze.

Aby zostać technikiem masażystą, wystarczy ukończenie dwuletniej darmowej szkoły policealnej Żak, w trybie zaocznym. To czas, który wystarczy, by poznać tajniki masażu zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Słuchacze nabywają również takie przydatne umiejętności i wiedzę, jak posługiwanie się językiem migowym, podstawy psychologii czy prowadzenie działalności gospodarczej w ochronie zdrowia. Pod koniec nauki zdobywają kwalifikację MED.10., czyli Świadczenie usług w zakresie masażu oraz certyfikaty zawodowe.

Technicy masażyści mają przy tym ogromne perspektywy pracy; znajdą zatrudnienie między innymi w gabinetach fizjoterapii, masażu, odnowy biologicznej i SPA, klubach fitness i siłowniach, ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach czy sanatoriach. Mogą też prowadzić własną praktykę masażu, a ich zarobki sięgają od 3060 zł do 4400 zł miesięcznie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =