W Stalowej Woli coraz więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Image

Rowerzyści przez kierowców samochodów osobowych nazywani są egipską plagą. Często uważają się za władców chodników, szos i ścieżek rowerowych. Wielu z nich nie liczy się z nikim, pędzi wymuszając pierwszeństwo nie tylko na przejściach dla pieszych, nawet tych bez pasa dla jednośladów, ale i na ciągach pieszych. To się powinno zmienić.

Rowerzyści pamiętać powinni o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie są osłonięci karoserią, nie mają pasów, poduszek powietrznych, ani żadnych systemów bezpieczeństwa. Dlatego warto przypomnieć podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego, o których powinien pamiętać każdy miłośnik jednośladów.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów, a także samych rowerzystów. Przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Obowiązek korzystania z drogi dla rowerów

Ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Oznacza to, że jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga jednokierunkowa dla rowerów, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Natomiast rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Jazda po chodniku

Czy można jeździć rowerem po chodniku? Co do zasady – nie można, jednak przepisy przewidują kilka wyjątków. Prawo drogowe zezwala rowerzyście korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

• opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Włączanie się do ruchu

Rowerzysta wjeżdżający z drogi rowerowej na jezdnię powinien włączyć się do ruchu, czyli ustąpić pierwszeństwa pozostałym uczestnikom ruchu. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 3a ustawy prawo o ruchu drogowym:

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

1. na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

2. na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

3. na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

4. pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

• z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),

• z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

• co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =