Dystrybucja i przechowywanie żywności – o czym należy pamiętać?

Materiał zewnętrzny Image

Żywność to towar o szczególnych wymaganiach względem dystrybucji i przechowywania. Producenci żywności, a także ich dystrybutorzy i sprzedawcy, muszą dokładać starań, aby zachować produkt w całości i w żaden sposób nie zagrozić jego jakości. Jak to zrobić? O czym bezwzględnie trzeba pamiętać? Dlaczego w dystrybucji i przechowywaniu produktów spożywczych tak często wykorzystuje się opakowania z tworzyw sztucznych? Odpowiadamy!

Właściwa temperatura i inne czynniki atmosferyczne

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa żywności jest właściwa temperatura otoczenia. Nie jest tajemnicą, że w wysokich temperaturach żywność szybciej się psuje. Wysokie temperatury tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, które mogą sprawić, że towar przestaje być zdatny do użytku, zanim jeszcze w ogóle trafi do sklepu. Dlatego też w magazynie, a później w środku transportu i w sklepie, powinna panować niska temperatura – odpowiednia dla danego typu pożywienia. Przykładowo dla warzyw i owoców temperatura powinna być nieco niższa od pokojowej. Natomiast w przypadku mięsa powinna już wynosić co najwyżej kilka stopni Celsjusza.

Warto mieć na uwadze, że temperatura to nie jedyny czynnik atmosferyczny, wpływający na żywność. Przed czym jeszcze trzeba ją chronić? Ważne jest, aby do opakowania żywności nie przedostała się wilgoć. W wilgotnym środowisku rozwija się pleśń. Jak wiadomo, obecność pleśni w pożywieniu oznacza konieczność wyrzucenia danego towaru.

Trzeba pamiętać również o promieniach słonecznych i ich wpływie na żywność. Nie chodzi tutaj tylko o wysoką temperaturę, ale również o promienie UV, które powodują szybkie psucie się żywności. Chcesz uniknąć tego zjawiska? W takim razie musisz chronić pożywienie także przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Właściwe opakowania do żywności

Kolejna kwestia to umieszczenie towarów żywnościowych w odpowiednich opakowaniach. Oczywiście powinny one chronić zawartość przed wszystkimi wymienionymi powyżej czynnikami: wysoką temperaturą, wilgocią i promieniami UV. Jednak to nie wszystko. Dobre opakowania z tworzyw sztucznych, szkła czy dowolnego innego materiału powinny również stanowić barierę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Chodzi o to, aby zawartość opakowania nie uległa uszkodzeniu wskutek uderzenia czy upadku.

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo opakowania dla żywności. Każdy pojemnik, wiaderko, butelka czy dowolne inne opakowanie powinny być wykonane z materiałów bezpiecznych dla człowieka. Niedopuszczalne jest też stosowanie materiałów, mogących zmieniać właściwości żywności.

Dowiedz się więcej na https://www.plast-box.com/

Opakowania z tworzyw sztucznych jako polecane rozwiązanie

Obecnie dostępne są różnorodne opakowania, wykonywane z rozmaitych materiałów. Niemniej jednak na pierwszy plan wysuwają się opakowania z tworzyw sztucznych. To rozwiązanie gwarantujące szczelność opakowania i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Wysokiej jakości tworzywo sztuczne zabezpiecza zawartość także przed uszkodzeniami mechanicznymi i jest w pełni bezpieczne dla pożywienia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =