Czy w Warszawie stanie Pomnik Major Marii Mireckiej- Loryś?

Image

Jest to całkiem możliwe, gdyż taka petycja już wpłynęła do władz Warszawy.

Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska zorganizowały konferencję prasową i złożyły do władz Warszawy petycję o budowę pomnika upamiętniającego słynną major z Racławic.

- Niewiele jest osób zmarłych w ostatnich latach, które tak jak Pani Maria na to zasługują- napisał na twitterze prezes warszawskich struktur Ruchu Narodowego, Aleksander Kowaliński.

Przypomnijmy, że również Sejmik województwa podkarpackiego uhonorował zmarłą, przez aklamację podejmując uchwałę w sprawie przyznania Marii Mireckiej- Loryś Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Podczas obrad rozwinięto transparent z napisem: „Pomnik dla Mireckich, Naszych Bohaterów”. Powstanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Rodziny Mireckich Młodzież Wszechpolska ogłosiła 1 września pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie. I tu też chciano by postawić pomnik upamiętniający tę waleczną rodzinę. Czy i gdzie stanie taki monument, okaże się w przyszłości.

Maria Mirecka- Loryś zmarła w wieku 106 lat w Warszawie 29 maja 2022 roku. Została pochowana na warszawskich Powązkach 17 sierpnia br.

zdjęcia: Twitter Młodzież Wszechpolska


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~lulu

Niechaj w USA pomnik jej postawią. Jakież to amerykańskie - chwalenie się i dopominanie uwagi. Wielu ludzi tu krew przelało. Dobrze, że sa jeszcze tacy, którzy pamiętają.

~kop

O.o.o. Powoli wyjaśnia się bohaterska postawa rodzinki...

~Alfa

Pomnik to wolyniakowi powinno się postawić. Miał możliwość ucieczki za granicę wraz z przełożonym Mireckim ale honor nie pozwalał mu zostawić oddziału dla którego brakło fałszywych dokumentów i bronił do śmierci Polaków przed NKWD i upa po 1945 roku

~kit

Ludzie, którzy przechowywali żydów w czasie wojny narażali swoje życie i życie swoich najbliższych. Nigdzie po wojnie nie uciekali z Polski ( prawdziwi patrioci ). Nie potrzebowali też rozgłosu o swoich czynach. O ich dokonaniach zaświadczali ludzie, którzy widzieli i wiedzieli o tych bohaterskich dokonaniach. Z tą panią było trochę inaczej. Po dziesiątkach lat życia w USA "wróciła" do ojczyzny i sama zaczęła opowieści o swojej działalności podczas wojny. Ale jakoś wcześniej gdy jej nie było w Polsce było raczej cicho o jej dokonaniach...Wszystko to jest conajmniej dziwne.

Saint

Jej miejsce jest w USA gdzie przeżyła większość życia

~młody

A dla "Paulinki" kasy nie dali za życia.

~klon

Gdzie w Warszawie ??? A w Stalowej Woli dlaczego??? Ani z jednym ani z drugim miastem NIE miała nic wspólnego. Przecież urodziła się w Ulanowie a dzieciństwo i młode lata spędziła w Racławicach. Tu na racławickim cmentarzu jest pochowana jej rodzina. Jeżeli pomnik to w Ulanowie lub w Racławicach.

wyborca

Taaa, Czajkowski wam postawi pomnik działaczki narodowej mlotek

wopin

Przecież jej miejsce jest w STALOWEJ WOLI