Huta Stalowa Wola z kolejnym kontraktem na KRABy. Wartość - 3,8 miliarda

Image

Jeszcze 3 tygodnie temu opozycja zarzucała rządzącym, że pod znakiem zapytania stoi dalszy rozwój HSW. Gdy Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że Polska wejdzie w bliską współpracę z Koreą Południową wielu sądziło, że to koniec zamówień w stalowowolskim zakładzie. Jednak te obawy okazały się na wyrost. Przeddzień XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Zbrojeniowego w Kielcach doszło do zatwierdzenia kolejnej już umowy. HSW wyprodukuje i dostarczy do Sił Zbrojnych RP 48 armatohaubic KRAB oraz sprzęt towarzyszący: 22 wozy dowodzenia, 12 wozów amunicyjnych oraz 2 warsztaty remontów uzbrojenia dla dwóch Dywizjonowych Modułów Ogniowych REGINA. Kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2025-2027, zaś jego wartość to ponad 3,8 mld zł.

- Płonne jak zwykle obawy opozycji. Choć myślę, że to bardziej próba celowego wywołania negatywnych emocji i straszenia pracowników HSW utratą pracy. A ja wielokrotnie podkreślałem, że nasz zakład może być spokojny o zamówienia. Obecny rząd wzmacnia obronność po raz kolejny kupując nowoczesny sprzęt w HSW. Od 2016 roku wartość umów podpisanych na dostawę produktów z naszego zakładu wynosi około 14 miliardów złotych. Z punktu widzenia firmy to konkretne zadania, a z punktu widzenia Polski, naszego bezpieczeństwa to zasilenie armii w skuteczne narzędzia walki. Armatohaubice KRAB sprawdzają się w boju na Ukrainie. Mają ogromny wpływ na zatrzymanie rosyjskiego ataku, dlatego ważne, że są również na wyposażeniu polskiego wojska – komentuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

- Wczoraj podpisany kontrakt nie jest ostatnim. Pracy na pewno nie zabraknie, a wręcz przeciwnie potrzebne są nowe przestrzenie produkcyjne i jestem pewien, że takie zostaną w szybkim czasie zapewnione. Zarząd HSW jest zdeterminowany, aby poszerzyć potencjał zakładu. Będzie do tego potrzebne wsparcie zarówno rządowe jak i samorządowe. Takie wsparcie jest z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Aktywów Państwowych, PGZ i prezydenta Lucjusza Nadbereżnego – potwierdza Rafał Weber.

– Kolejne, znaczące zamówienie na dostawy wybranych elementów DMO REGINA to najlepsza odpowiedź na wszelkie pytania, które padają w ostatnim czasie w kontekście Huty Stalowa Wola S.A. Dzisiejszy kontrakt to kolejne potwierdzenie naszych kompetencji, kunsztu naszych technologów oraz potencjału, jaki drzemie w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Mogę obiecać, że to nie jest nasze ostatnie słowo w tym temacie – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

– Konsekwentnie rozwijamy nasze zdolności produkcyjne, co pozwala na oferowanie naszym klientom coraz szerszej oferty produktowej. Armatohaubice Krab, moździerze Rak, systemy wieżowe ZSSW-30 czy niszczyciele czołgów to rozwiązania, którymi już dziś zajmuje się nasza produkcja. Kolejnym krokiem dla naszej spółki jest Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, który już niedługo pojawi się w Siłach Zbrojnych RP – podkreślił Jan Szwedo, prezes Zarządu HSW S.A.

Pierwszy DMO REGINA został dostarczony do SZ RP w 2017 r. na podstawie umowy wdrożeniowej zawartej pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia z dnia 12 maja 2008 r. Umowa na dostawy czterech DMO REGINA (w sumie 96 jednostek ogniowych ahs KRAB wraz z pojazdami specjalistycznymi) została podpisana przez HSW z Inspektoratem Uzbrojenia 14 grudnia 2016 r. Łączna liczba dział przewidziana wyżej wymienionymi umowami oraz aneksem z dn. 16 grudnia 2020 r. to 170 sztuk, które znajdą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~P. A.

Dziękuję tym z Państwa, którzy wypowiadają się w sposób roztropny.
Nie mogę zrozumieć tych, którzy nie dość, że nie mają pojęcia o przedmiocie, to jeszcze wypowiadają się z taką nienawiścią i niekompetencją o temacie i innych Polakach, którzy może myślą inaczej niż oni.

~P. A.

Dziękuję tym z Państwa, którzy wypowiadają się w sposób roztropny.
Nie mogę zrozumieć tych, którzy nie dość, że nie mają pojęcia o przedmiocie, to jeszcze wypowiadają się z taką nienawiścią i niekompetencją o temacie i innych Polakach, którzy może myślą inaczej niż oni.

~P. A.

Dziękuję tym z Państwa, którzy wypowiadają się w sposób roztropny.
Nie mogę zrozumieć tych, którzy nie dość, że nie mają pojęcia o przedmiocie, to jeszcze wypowiadają się z taką nienawiścią i niekompetencją o temacie i innych Polakach, którzy może myślą inaczej niż oni.

e2rds

~Ha ha..rżący, przecież papierzaki to mam gwarancje, że ty zbierasz i że nadal w koszyku gó.no masz.

~Ha ha..

Dotlenił bys czerep dziadek i na papierzaki sie udał do lasu.

~E2rwpg

ersedes idz lepiej sie pobaw z kazą nixli tu bzdury pisać.

~MoKa

Do Ewa43 . Zobacz sobie na zdjęcie czołówkowe tego artykułu. Pisior, pisior, pisior i pisior. Z czego dwóch co się lansują przy okazji - weber i kudłaty. Czego nie rozumiesz? Ślepa jesteś czy niedorozwinięta?

~Ewa43

Skąd w tych aktywistach FATALNEJ OPOZYCJI tyle agresji i złej woli - trzeba chyba być nawiedzonym by wszędzie widzieć "pisiorów"

~Pol

Na otarcie łez. Z Borsukiem będzie tak samo.

~MoKa

Paczajta! Szwedo 2 dni prezesem i już kontrakt. Co za geniusz organizacyjny! Trzeba więcej ludzi przyjąć do pracy. Najlepiej pisiorów z polecenia Kudłatego (jak dotąd). No i Przemyśl ma potencjał więc trzeba kolejnych zdolnych z tego miasta.
Wstydu nie macie pisuary.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, już pisałem byś kretyna z siebie nie robił. Stan Polski od przywództwem Palca i Sznura to taki sam jak butów Kaczyńskiego, jemu tak zależy na stanie Polski jak na własnych butach, jemu zależy tylko i tylko głąbie na władzy, a takich przy.upasów jak ty i takich ludzi jak ja ma daleko w d.....ie. Nie przejmuj się, złaź w d... e dalej, jeszcze trzy miesiące, może ten twój pusty łeb i tobie podobnych coś zrozumie.

~ekolog

Do e2rds, emerycie twoja gów..no prawda to największa propaganda z tvn24 i wszyscy POLACY z tej twojej prawdy się śmieją . A jak nie wierzysz to poczytaj komentarze w interii. To POLSKA obecnie się najlepiej rozwija ze wszystkich krajów unijnych i chyba tego nie zaprzeczysz. Ale tacy kretyni jak ty nienawidzą polski rząd PIS , że tak dobrze w tak ciężkich czasach rządzi.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, ty głąbie jak ci się prawdę mówi i te zamknięte ślepia otwiera to traktujesz to jako nienawiść, głupi jesteś. A ty z tym nożem to uważaj, bo jak ci się otworzy to może co nieco obciąć i będziesz altem śpiewał, nie noś noża w kieszeni. Już pisałem w innym artykule, że jak stan Polski jest taki jak buty twojego idola z kotem na spotkaniu w Karpaczu to jest bardzo marnie, to i kompletny upadek Palca i Sznura. Kloszard na lepsze buty.

~MoKa

Kontrakt jest? No to się zaczną żniwa dla nieudacznych Pisioròw na łonie HSW. Sobie jaja już mają, teraz czas na resztę!

~ekolog

Do e2rds, emerycie skąd w tobie tyle nienawiści do najmądrzejszych POLAKÓW. Jak czytam twoje wypociny to nóż w kieszeni się otwiera . Twoje pajacowanie to całkowity upadek tej POło.

~Leon

Do ''ekolog'' sam gęgasz i nie masz zielonego pojęcia. Produkcja 480 szt. armatohaubic Krabów w HSW S.A. mogła by potrwać przez 10 lat przy założeniu, że zakład zwiększy produkcje roczną do 48 szt, z planowanych 24 szt, przy dotychczasowej produkcji 18 szt. Jeśli zaś założymy że korpusy w całości lub w dużym stopniu będą zabudowane i przygotowane przez Koreańczyków lub inny zakład w Polsce w kooperacji np. w zespoły napędowe, przekładnie, silnik, koła jezdne i gąsienice, powtarzam jeśli to konieczne, to z wieżami i lufami sama dawny Z-5 przy produkcji 96 szt. rocznie sobie poradzi i kontrakt zakończył by się po 5 latach i to jest do wykonania przez dawny COP. Można też wybudować Nową Hale produkcyjną co byłoby najlepsze ze względu na poufność produkcji na licencji, lub wykorzystać istniejące hale w strefie przemysłowej miasta i zaadaptować pod produkcję i wykorzystać istniejących partnerów w kooperacji. Z uwagi na sytuację międzynarodową i specyfikę produkcji wszystkie procedury maksymalnie przyspieszyć. Oczywiście jeśli sytuacja militarna się pogorszy można wspomóc się zakupem 100- 120 szt koreańskich armatohaubic K9. Co innego z koreańskimi czołgami K2. Myślę, że tu odwrotnie musimy jak najszybciej podobnie jak z amerykańskimi Abramsami służącymi nie tyle do obrony jak do ataku i wykonywania kontruderzeń, zakupić 250 szt. K2 które zapełnią nam lukę po przekazanych Ukrainie T-72 i PT-91 i zabezpieczą naszą wschodnią granicę na całej jej długości. I oczywiście wznowić w Polsce Gliwice, Poznań produkcje czołgu ( jak również amunicji ) na licencji koreańskiej K2PL w ilości 400-600 szt. Jeśli można przypomnę że Stalowa Wola jest producentem lekkiej kołowej armatohaubicy Kryl, która prezentowana była z okazji święta Wojska Polskiego w Stalowej Woli i która jest 3 razy tańsza i łatwiejsza w produkcji od Kraba i nie zamówiona przez MON podobnie, jak pływający bojowy wóz piechoty Borsuk, który jak Krab ma koreańską konkurencje, a w kolejce na kontrakt czeka niszczyciel czołgów i inne wyroby. .. A zakład zbrojeniowy w naszym mieście to prawdziwa Perła, która również powinna być dobrze chroniona a mieszkańcy bezpieczni...

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, widzisz głąbie, kretynizm nie zależy od poglądów politycznych, ale ty kretynie o tym nie wiesz boś kretyn do kwadratu, a z tym czarnym i białym to wytłumacz swojemu idolowi z kotem w dwóch różnych butach i z odwrotnie założonym zegarkiem, który twierdzi że nikt mu głąbie nie wmówi, że biało jest białe, a czarne jest czarne. Ja kretynie o tym wiem od dziecka, a ten starzec jeszcze nie, to jemu zasrańcu to wytłumacz i nie rób z siebie idioty na forum za kasę podatnika. i znów oberwałeś po tym pustym łbie za brednie.

~ekolog

Do e2rds, znając twoje poglądy polityczne to ty jesteś największym kretynem w naszym mieście. To ty POpierasz największe dziadostwo jakie kiedykolwiek było w POLSCE [POło]. Ale jak wytłumaczyć idio..cie , że białe jest białe a czarne jest czarne. A z tym waleniem to też tylko ci się wydaje bo ja ciebie uważam za leminga specjalnej troski.

~MoKa

Paczajta! Szwedo 2 dni prezesem i już kontrakt. Co za geniusz organizacyjny! Trzeba więcej ludzi przyjąć do pracy. Najlepiej pisiorów z polecenia Kudłatego (jak dotąd). No i Przemyśl ma potencjał więc trzeba kolejnych zdolnych z tego miasta.
Wstydu nie macie pisuary.

~do Aamon

Dobrze że to przypomniałeś.
Bardzo dobrze!

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, dyskutuje, a raczej wale po tym tępym łbie od paru lat największego kretyna tego portalu piszącego w godzinach urzędowania za kasę podatnika, a on nadal kretyna rżnie, jeśli tak wygląda inteligencja, to ameba ma jej więcej.

~xyz

"Płonne jak zwykle obawy opozycji" - racja, przecież zamówienia zbrojnego w Korei nie ma. Rzuciło się ochłapy i dwa lansy bansy pisowskie się promują. Całe 3,8 mld do Stalowej, a do Korei ile razy więcej?

~ekolog

Do n2rds, pamiętaj dziadku , że dyskutujesz z najbardziej inteligentnym człowiekiem w POLSCE.

~raider-s

Wielu pyta, dlaczego na obronność wydajemy tak duże kwoty? Obecne czasy to nie western. Na westernie szeryf musiał mieć sprawnego colta, kulkę za około 20 centów i refleks. Współcześnie jest podobnie, ale. Wojsko /szeryf/ potrzebuje zaawansowanej broni /coltów/; np. Kraba i do tego specjalnej amunicji, liczy się siła precyzyjnych efektorów dalekiego zasięgu; powiedzmy kilkanaście tysięcy za sztukę. Natomiast najdroższy jest refleks. Na refleks składają się satelity, samoloty, wszelkiej maści sensory. Jednak to prowadzi do wspólnego mianownika, jak na westernie, żeby trafić za pierwszym razem, na poprawkę może nie być czasu. Wygrywa ten kto dalej widzi, posiada efektory o dalszym zasięgu, wpięty sieciocentrycznie w rozpoznanie/pozycjonowanie. Dlatego to tyle kosztuje.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, cyt:" Z bronią w tej chwili jest jak w czasie koronawirusa z maseczkami." i tu głąbie nareszcie trafiłeś i wyjdziemy na tym jak było z maseczkami i respiratorami, przynajmniej raz ci się udał.

~raider-s

Wstępując do NATO przyjęliśmy zobowiązania; np. natowski kaliber 155 mm w artylerii. Miało nie być wojny, więc naszym sztabowcom potrzebnych było 5 dywizjonów tj. 120 sztuk z wozami towarzyszącymi. Dlatego te moce produkcyjne wystarczały, pamiętając o rozłożonym w czasie finansowaniu. Zawalił OBRUM Gliwice/BUMAR Łabędy z podwoziami, więc trzeba było powiększyć moce produkcyjne w HSW do produkcji korpusów podwozi, ale docelowo do 120 sztuk i nie wiadomo było co dalej. Warto tu wspomnieć, że w 2002 roku samobieżne lądowe armato haubice PzH2000 były produkowane dla armii niemieckiej - 185 sztuk, holenderskiej - 57 sztuk, greckiej - 24 sztuki, włoskiej - 70 sztuk. Jednak niektórzy dowódcy WP sugerowali już podczas pierwszych dostaw Kraba /2017/, potrzebę kolejnych 5 dywizjonów... i mieli rację.

~Raga

Ale to boli szczujnie totalniacką

~Aamon

Kontrakt dla HSW to 3,8 mld PLN na trzy lata a TVPIS szczujnia w dwa lata 4 mld... To tak dla porównania...

~ekolog

Do leon , nie masz o niczym zielonego pojęcia a gęgasz. Gdyby rząd PIS zamówił w naszej hucie ponad 480 krabów to wojsko by czekało na te kraby kilkadziesiąt lat przynajmniej 40 lat. A potrzeby są na wczoraj związku z sytuacją na wschodzie. Natomiast KOREA POŁ. ma na stanie ponad 500 armatohaubic już do sprzedania. Z bronią w tej chwili jest jak w czasie koronawirusa z maseczkami.

~raider-s

[5/5]Niestety wszystkie opcje polityczne mają coś 'za uszami' odnośnie osłabiania/niszczenia przemysłu zbrojeniowego. Jest najlepszy czas na zgodę, aby realnie go odbudować. niech rządzący coś robią, a opozycja konstruktywnie ich pilnuje i wtedy wszyscy zrobimy coś sensownego.