Huta Stalowa Wola z kolejnym kontraktem na KRABy. Wartość - 3,8 miliarda

Image

Jeszcze 3 tygodnie temu opozycja zarzucała rządzącym, że pod znakiem zapytania stoi dalszy rozwój HSW. Gdy Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że Polska wejdzie w bliską współpracę z Koreą Południową wielu sądziło, że to koniec zamówień w stalowowolskim zakładzie. Jednak te obawy okazały się na wyrost. Przeddzień XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Zbrojeniowego w Kielcach doszło do zatwierdzenia kolejnej już umowy. HSW wyprodukuje i dostarczy do Sił Zbrojnych RP 48 armatohaubic KRAB oraz sprzęt towarzyszący: 22 wozy dowodzenia, 12 wozów amunicyjnych oraz 2 warsztaty remontów uzbrojenia dla dwóch Dywizjonowych Modułów Ogniowych REGINA. Kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2025-2027, zaś jego wartość to ponad 3,8 mld zł.

- Płonne jak zwykle obawy opozycji. Choć myślę, że to bardziej próba celowego wywołania negatywnych emocji i straszenia pracowników HSW utratą pracy. A ja wielokrotnie podkreślałem, że nasz zakład może być spokojny o zamówienia. Obecny rząd wzmacnia obronność po raz kolejny kupując nowoczesny sprzęt w HSW. Od 2016 roku wartość umów podpisanych na dostawę produktów z naszego zakładu wynosi około 14 miliardów złotych. Z punktu widzenia firmy to konkretne zadania, a z punktu widzenia Polski, naszego bezpieczeństwa to zasilenie armii w skuteczne narzędzia walki. Armatohaubice KRAB sprawdzają się w boju na Ukrainie. Mają ogromny wpływ na zatrzymanie rosyjskiego ataku, dlatego ważne, że są również na wyposażeniu polskiego wojska – komentuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

- Wczoraj podpisany kontrakt nie jest ostatnim. Pracy na pewno nie zabraknie, a wręcz przeciwnie potrzebne są nowe przestrzenie produkcyjne i jestem pewien, że takie zostaną w szybkim czasie zapewnione. Zarząd HSW jest zdeterminowany, aby poszerzyć potencjał zakładu. Będzie do tego potrzebne wsparcie zarówno rządowe jak i samorządowe. Takie wsparcie jest z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Aktywów Państwowych, PGZ i prezydenta Lucjusza Nadbereżnego – potwierdza Rafał Weber.

– Kolejne, znaczące zamówienie na dostawy wybranych elementów DMO REGINA to najlepsza odpowiedź na wszelkie pytania, które padają w ostatnim czasie w kontekście Huty Stalowa Wola S.A. Dzisiejszy kontrakt to kolejne potwierdzenie naszych kompetencji, kunsztu naszych technologów oraz potencjału, jaki drzemie w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Mogę obiecać, że to nie jest nasze ostatnie słowo w tym temacie – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

– Konsekwentnie rozwijamy nasze zdolności produkcyjne, co pozwala na oferowanie naszym klientom coraz szerszej oferty produktowej. Armatohaubice Krab, moździerze Rak, systemy wieżowe ZSSW-30 czy niszczyciele czołgów to rozwiązania, którymi już dziś zajmuje się nasza produkcja. Kolejnym krokiem dla naszej spółki jest Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, który już niedługo pojawi się w Siłach Zbrojnych RP – podkreślił Jan Szwedo, prezes Zarządu HSW S.A.

Pierwszy DMO REGINA został dostarczony do SZ RP w 2017 r. na podstawie umowy wdrożeniowej zawartej pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia z dnia 12 maja 2008 r. Umowa na dostawy czterech DMO REGINA (w sumie 96 jednostek ogniowych ahs KRAB wraz z pojazdami specjalistycznymi) została podpisana przez HSW z Inspektoratem Uzbrojenia 14 grudnia 2016 r. Łączna liczba dział przewidziana wyżej wymienionymi umowami oraz aneksem z dn. 16 grudnia 2020 r. to 170 sztuk, które znajdą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =