Rekordowe stypendia dla piłkarzy Stali Stalowa Wola w poprzedniej rundzie

Image

Stypendium sportowe jest świadczeniem pieniężnym, służącym zapewnieniu zawodnikowi środków finansowych, umożliwiających realizację programu szkolenia sportowego. Stypendia te często są gratyfikacją za wyniki sportowe, osiągnięte w sezonie poprzedzającym złożenie wniosku. Jednak w przypadku Gminy Stalowa Wola tak do końca nie jest i już wyjaśniamy dlaczego.

Stowarzyszenie Nasze Miasto sprawdziło za pomocą wniosków UDIP, złożonych do tutejszego urzędu, jak samorząd wypłacał stypendia w drugiej połowie 2021 oraz w pierwszej połowie 2022 roku. Zdawać by się mogło, że samorządowi zależy na promowaniu lokalnych talentów, szczególnie tych osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie. Tutaj zapala się czerwona lampka po raz pierwszy. Regulamin określający zasady i tryb przyznawania wysokości stypendiów został zmieniony we wrześniu 2021 roku uchwałą Rady Miasta. Zmiana uchwały przyznawania stypendium sportowego była podyktowana możliwością rozszerzenia katalogu potencjalnych wnioskodawców o kluby sportowe, starające się o wsparcie dla swoich zawodników, biorących udział w rozgrywkach zespołowych szczebla centralnego. Zaistniała również możliwość składania wniosków dwukrotnie w ciągu roku, co pozwala na bardziej elastyczne podejście do oczekiwań klubów sportowych oraz dostosowanie kalendarza rozgrywek w ligach i turniejach poszczególnych dyscyplin sportowych. Czy więc komisja obradująca w drugiej połowie 2021 roku oraz w pierwszej połowie 2022 roku sprawiła, że redystrybucja środków przeznaczonych na stypendia sportowe dokonywała się w bardziej racjonalny i sprawiedliwy sposób? Niekoniecznie. Po przeanalizowaniu protokołów komisji należy zwrócić uwagę, że najwyższe stypendia dostali przede wszystkim Ci, którzy praktycznie nie osiągnęli żadnych sukcesów oraz tacy, którzy grali niewiele, a jedynie trenowali w klubie lub przez cały okres ligowy leczyli kontuzje. Wśród stypendystów piłkarzy jedynym uzasadnieniem do przyznania stypendium była adnotacja, że piłkarz jest zawodnikiem I drużyny Stali Stalowa Wola, uczestniczącym w rozgrywkach szczebla centralnego, w naszym przypadku dopiero czwartego poziomu rozgrywkowego.

Stowarzyszenie ustaliło, że w listopadzie 2021 roku komisja, po analizie zgłoszeń i osiągnięć, pod przewodnictwem Lucjana Małka przyznała dodatkowe stypendia w kwocie 120 000 zł 43 sportowcom. Warto przy tym zaznaczyć, że spośród tych 43 stypendystów aż 26 zawodników to piłkarze Stali Stalowa Wola Piłkarska Spółka Akcyjna, którym przyznano stypendia w kwocie od 1500 zł (2 zawodników), 3000 zł (1 zawodnik) do 4500 zł (23 zawodników) łącznie na okres 3 miesięcy, z wyrównaniem od października do grudnia 2021 roku. W sumie wyszło po 4500 zł na piłkarza, jak można łatwo policzyć na łączną kwotę 109 500 zł. Pozostali zawodnicy tj. 17 osób musiało zadowolić się resztą ze 120 000 zł- kwotami od 150 do 1500 zł.

- W mojej ocenie samorząd, który jest organizatorem lokalnego sportowego programu stypendialnego, a w szczególności jego członkowie komisji, powinien kierować się obiektywnością i przede wszystkim etyką, której zabrakło przy podziale stypendiów, biorąc jednocześnie pod uwagę ich znaczącą dysproporcję. Zdaję sobie sprawę, że budżet PSA Stal Stalowa Wola zależny jest w dużej mierze od gminnych finansów, ale nie można w nieskończoność i kosztem innych dyscyplin czy sportowców finansować deficytu budżetowego Piłkarskiej Spółki Akcyjnej. Radni i pracownicy urzędu muszą wykazywać się krytycznym myśleniem i nie ulegać naciskom przy podziale publicznych środków, a tego chyba brakuje– komentuje Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

15 marca 2022 roku obradowała Komisja ds. Stypendiów Sportowych, powołana Zarządzeniem Prezydenta Miasta Stalowej Woli nr 53/22 z dnia 9 marca 2022 roku pod przewodnictwem Stanisława Sobieraja. Komisja powołana została w celu zaopiniowania wniosków o przyznanie stypendiów sportowych na rok 2022. Z protokołu dowiadujemy się również, że na stypendia sportowe na 2022 rok zaplanowano kwotę 340 000 zł. W tej sprawie wpłynęło 135 wniosków. Po analizie i dyskusji komisja jednogłośnie przyznała 125 stypendiów sportowych w wysokości miesięcznej stawki od 50 do 1500 zł. Nie powinno być w tym nic dziwnego, a jednak. Jak się okazało tylko dla 23 zawodników reprezentujących drużynę Stali Stalowa Wola Piłkarska Spółka Akcyjna zostały przyznane na okres 6 miesięcy, od stycznia do czerwca br., stypendia na kwotę 190 200 zł! Stypendia „dla kopaczy” przydzielono z małymi wyjątkami, w przeważającej kwocie po 1500 zł w skali miesiąca, co dało sumę 9000 zł na głowę, bez względu na osiągnięcia boiskowe. Pozostałe 102 wnioski zostały przyznane na okres 12 miesięcy w kwotach od 50 do 1000 zł dla zawodników reprezentujących inne dyscypliny, na pozostałą kwotę 149 800 zł!!!

- Jaki jest motyw przewodni tych stypendiów dla piłkarzy (są nieproporcjonalnie wysokie vs inne dyscypliny)? Czy chodzi o stypendia dla rokujących uzdolnionych piłkarzy? Jak ma się to do poziomu lokalnego klubu? Jak to się ma do lekkoatletyki, która stoi na niezłym poziomie i przypomnę, że znane polskie lekkoatletki w sporej części wywodzą się z naszych okolic? – pyta Pani Agnieszka na fanpage stowarzyszenia.

Mamy nadzieję, że komisja opiniująca wnioski o stypendia w drugim półroczu 2022 roku podejdzie do podziału środków w sposób obiektywny, nie faworyzując jedynie piłkarzy, którzy i tak pobierają wynagrodzenia za swoją pracę w klubie. Na zakończenie, wszystkim zawodnikom życzymy znalezienia swojego stypendium sportowego, szerokiego grona kibiców i licznych sukcesów i rekordów sportowych.

Zobacz również:

https://nasze-miasto.org.pl/aktualnosci/110-aktualnosci/201-wykaz-stypendiow-sportowych-miasta-stalowej-woli-za-2021-rok

https://nasze-miasto.org.pl/aktualnosci/110-aktualnosci/202-wykaz-stypendiow-sportowych-miasta-stalowej-woli-za-2022-rok

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~ekolog vel pseudointeligent, cyt: "Dlaczego tobie nie podobają się najmądrzejsze komentarze?" chyba nie masz na myśli tych swoich komentarzy, bo to są najgłupsze komentarze, ale nic dziwnego, przecież idiota nie może nic mądrego napisać. Ale już niedługo, taczki z gnojem czekają.

~Teresa

Szkoda tylko tych młodych sportowców, którym rzuca się ochłapy

~Ubek

Lucjusz i PiS za zwycięstwo zrobi łaskę każdemu.
Jak przegrają będą skończeni.

~DRON

Kiedyś to byli piłkarze i stalówka. Strzelec , Mulawka , Trawiński ,Niemiec ,Weselak, Pędlowski, Sajdak, Zielinski, Mścisz,, to byla prawdzia stalowka ,gdzie ci chłopcy z tamtych lat .Ech płakać się chce. A wszystko pod wodza Rudolfa Patkolo ,i Józka Lesia .

~Nastka

To już jest przegięcie, żeby dzieciom zabierać

~Aaa

Potrzeba więcej idiotów na meczach,sensacji tam żadnych ale różne tłuste koty lubią się paść

~hiwak

Co się dziwicie, przecież rozkradanie kraju trwa już od 2015 roku? . Co Was dziwi ?

~emi

Pisowce oszukuja na wszystkim ,nawet na sportowych stypendiach

~Obłuda PO

Bana_sik, leniu weź się w końcu do uczciwej roboty, a nie szukasz wiecznie dziury w całym i mącisz.
Wiemy po co to robisz, bo będzieszstartował na radnego z PO, to twoi kumple.

~stalowowianin

Ustanawia się Stypendia Sportowe dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w celu
wspierania rozwoju zawodników szczególnie uzdolnionych

~stalowka

i rekordowe zadłużenie miasta na ponad 200 mln , oj coś czuje, że zejdziemy za chwile do twardej rzeczywistości

~ekolog

Znowu to stowarzyszenie nie ich miasto robi gów..no burzę w szklance wody. Kiedy ten oszołom B. zrobi coś pożytecznego dla mieszkańców naszego miasta. To dzięki temu kabanowi PAN OPREZYDENT L. NADBEREŻNY ma już w kieszeni wygrane następne wybory na prezydenta STALOWEJ WOLI. Wszyscy mieszkańcy naszego miasta bardzo szanują naszego obecnego prezydenta a ten hejter szuka haków na prezydenta.

~mieszkaniec

Panie Stanisławie, mój syn kopie piłke na orliku, jutro składam wniosek, 1500 się należy jak nic

e2rds

~jad, a jakiś ty ~jad, kiełbasiany, kobry, czy jakiego innego gada na przykład warana, oj płynie z ciebie ten ~jad, płynie, obyś sam siebie nie struł, ale dobry nick dla siebie wymyśliłeś ~jad-owity kretynie.

~mieszkaniec

Panie ~Kami pewnie sam mieszkasz za granicą albo w innym mieście a trolujesz he eh

~Ewelina3

Czym się kierowała komisja pod przewodnictwem Staszka i Lucjana dając takie stypendia? Przecież wyników nie było żadnych ! Dlaczego My jako mieszkańcy mamy ciągle to finansować z własnej kieszeni ! Nie swoje fajnie się rozdaje !

~jad

Znowu ta przybudówka stalowowolskiej PO czyli hejterzy ze stowarzyrzenia Nasze Miasto? Dawno ich nie było...

~Lucjan

matko moja, toż to patologia w pełnej krasie