Za nami Narodowe Czytanie

Image

W Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszkańcy Stalowej Woli przeczytali publicznie fragmenty dzieła Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.

Wbrew obiegowej opinii Polacy lubią czytać, sięgają po książki coraz chętniej. I to bardzo cieszy i dobrze wróży na przyszłość. Oczytany naród, to naród mądry i rozumny. W sobotę mieszkańcy Stalowej Woli i okolic przyszli do Miejskiej Biblioteki, żeby zamiłowanie do słowa pisanego okazać publicznie.

I tym razem, jak co roku biblioteka nie skupiła się jedynie na jednej książce, ale przygotowała też szereg ciekawych atrakcji związanych z czytelnictwem (wystawa poświęcona dziełu naszego narodowego wieszcza). Przed publicznością zaprezentował się dodatkowo Nadsański Kwartet Kameralny Miejskiego Domu Kultury, Kapela Ludowa i Chórek Lasowianka. Oprócz tego, każdy przybyły mógł w swoim egzemplarzu dzieła Mickiewicza odcisnąć okolicznościową pieczęć i zabrać ze sobą specjalną przypinkę, przygotowaną przez bibliotekarzy specjalnie z okazji tegorocznego Narodowego Czytania.

Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, a jako lekturę do tegorocznego Narodowego Czytania wybrano właśnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Przewiń do komentarzy





























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~mex-tex

Butrynowa z Linkową swojego "alternatywnego" czytania nie robiły, jak kiedyś? Aaaa... przecież to nie rok wyborczy, na razie nie ma się po co aż tak lansować i udawać wielką polonistkę...

~kit

Jakoś dziwnie jest cicho w sprawie tych 2 milionów, które zmieniły właściciela w parafii w Domostawie.

~Aaa

Poco

~Obłuda

Nie ma to jak być PiSowcem, udającego katolika i w separacji

~jasio

lup nie chceimsiem czytac bo wolom gadac monolgi godzinami

~jasio

a dzie cos dla tych co nie umiom cytac