Jasionka punktem ewakuacyjnym ukraińskich pacjentów

Image

W podrzeszowskiej Jasionce otwarto Medevac Hub, który będzie służył do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Ich dalsze leczenie odbywać się będzie w państwach Unii Europejskiej.

Centrum tranzytowe przy lotnisku w Jasionce poprowadzi medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Sam Hub zajął jedną z hal Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego. W inauguracji jego działalności uczestniczyli: minister zdrowia Adam Niedzielski, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, minister zdrowia Ukrainy Viktor Liashko i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Medevac Hub Jasionka powstał, aby pomagać obywatelom Ukrainy. Ukraina nie pozostanie sama w walce z rosyjskim agresorem. Zajmujemy się pacjentami, aby mogła prowadzić walkę o wolność – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister dodał, że dotychczas dzięki europejskiemu mechanizmowi ok. 1,2 tys. pacjentów z Ukrainy trafiło na leczenie do innych państw europejskich, w tym blisko 200 z Polski. Medevac Hub Jasionka i specjalny samolot Medevac mają ułatwić i przyspieszyć transfer pacjentów.

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič podkreślił konieczność powstania hubu, ze względu dramatyczną sytuację w jakiej znajduje się system opieki zdrowotnej na Ukrainie.

– Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a szpitale i tak już pozbawione zapasów walczą o zaspokojenie potrzeb. Jednocześnie niszczenie placówek służby zdrowia pozbawia przewlekle chorych pacjentów leczenia, którego potrzebują do przeżycia. Nie możemy porzucić tych ludzi – powiedział.

Te słowa potwierdził ukraiński minister zdrowia Viktor Liashko.

– Niestety już 18 ukraińskich medyków nie zobaczy zwycięstwa nad okupantem. Zginęli od kul wroga w szpitalach cywilnych – mówił.

Skalę potrzeb związanych z opieką nad pacjentami z Ukrainy przedstawiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Od początku wojny z pomocy medycznej w podkarpackich punktach medycznych skorzystało 18 tys. osób, w tym 4,5 tys. dzieci.

Wojewoda zapewniła, że wsparcie będzie kontynuowane.

– Jesteśmy gotowi do tego, aby naszym sąsiadom, dotkniętym skutkami tej straszliwej wojny pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne – dodała Ewa Leniart.

Medevac Hub jest finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku (do tej pory ewakuowano już ponad 1143 osób do szpitali w 18 krajach Europy) i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =