Cały czas rośnie liczba cudzoziemców

Image

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion osób. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na Podkarpaciu składki do ZUS odprowadza prawie 17 tys. obcokrajowców, w tym 13,7 tys. obywateli Ukrainy.

Niemalże 17 tys. osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Litwy, Gruzji, Rosji, Mołdawii, Włoch, Turcji, i Słowacji, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Australii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu czy Brazylii -informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

To dane z końca czerwca br. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu 2 lat przybyło 4 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób), a od końca 2021 – prawie 2 tys. (31.12.2021 – 15 tys. osób).

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Z 16852 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim, 13738 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 339 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

Kolejno, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 530, Rumunii –355, Gruzji – 294, Rosji – 126, Słowacji – 108, Turcji – 97, Mołdawii – 89, Włoch – 79.

Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Australii, Tajlandii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Filipin, Indonezji czy Egiptu.

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =