Seniorze czekasz na czternastą emeryturę? Nie daj się oszukać!

Image

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują „załatwienie” 14. emerytury. „O czternastkę nie trzeba wnioskować, bo to dodatkowe roczne świadczenie ZUS będzie wypłacał z urzędu” – podkreśla rzecznik ZUS w województwie podkarpackim – Wojciech Dyląg.

- Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudo usługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur” – mówi rzecznik .

ZUS podkreśla, że wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków.

- Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle zdarza się, że osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują szybkie załatwienie formalności. Okazją do oszustwa może być zbliżająca się wypłata dodatkowego świadczenia czyli czternastej emerytury. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinna być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie Policji i najbliższej placówki ZUS – podkreśla rzecznik.

Co do zasady przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS. W naszym województwie otrzyma ją ponad 417 tys. osób.

Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Erdeeskowa, a po co, ty uwielbiasz niemytego tego z kolczykiem cmokać, najwyżej po twoim śmierdzącym odorku tylko później opłukam czystą wodą.

~Erdeeskowa

Erdeesik umyj sie

e2rds

~Erdeeskowa, a to po to byś miała lepszą satysfakcje przy cmokaniu, lubisz przecież.

~Erdeeskowa

O mnie się nie martw erdeesiku.Martw się o siebie bo kolczyka już masz w swoim fajfusku

e2rds

~Erdeeskowa, z samego rana kwiczysz, czyżby koryto puste, nie kwicz tyle, bo jeszcze kolczyka w ryj knurowi założą, by nie rył na forum.

~Erdeeskowa

Tak erdeesik na kopach wylecisz z domu zboczony fajfusku

e2rds

~Erdeeskowa, no to wygoń tego swojego głąba Erdeeseka, tylko po co zasrańcu piszesz o tym na forum, czy myślisz, że ci ktoś zasrańcu pomoże, po prostu, musisz wziąć się sama za du.ę i wyrzucić z domy, czy to takie trudne, no chyba, że idiota nawet tego nie potrafi.

~Erdeeskowa

Erdeesek wynoś się z domu napletku

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, a ty znów w godzinach pracy urzędnika piszesz te brednie okradając podatnika i nie widzisz w tym nic złego. Wypociny takiego trutnia jak ty są o wiele gorsze, bo za kasę podatnika, kłamiesz, wyzywasz chamie kobiety i tego nie widzisz. jak chcesz to przytoczę ci 10-tki twoich wpisów głąba i wazeliniarza, a także tych chamskich. Boli cię, że cały czas, na każdym kroku zbierasz po tym pustym łbie ode mnie i nijak nie możesz na to poradzić. Nawet pod tymi obleśnymi nickami próbując mnie uciszyć, ale przecież obiecałem ci, do końca moich, albo twoich dni, a taczki czekają, a to już nie długo, coraz bliżej wyborów.

~taka prawda

Czytając twoje wypociny emerycie e2rds wiem ,że jesteś największym naiwniakiem w naszym mieście. Twoje poglądy na wszystko to twoja największa porażka życiowa.

e2rds

~Syn erdeesa zasraniec wypłynął z muszli, ty, żółte won tam koło VIVO, to nic ze jesteś ~Syn erdeesa, ważne, że zasrańcu nie mój.

~Syn erdeesa

Mój tato nie ma ani grosza przy du.. bo korzysta z towarzystwa płatnych chłopów

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, no widzisz zasrańcu, o mnie nie musisz się martwić, ten naiwniak ma tak wysoką emeryturę, że do 14 nie kwalifikuje się głąbie, ty takiej nie będziesz miał przy swojej głupocie.

~taka prawda

Martwię się o emeryta e2 rds bo to największy naiwniak w naszym mieście.

~Emeryd

No kto tylo doł synek? Za Tuska dały 4,5, a teroz?