Stalowa Wola świętowała Dzień Wojska Polskiego

Image

Dziś w naszym kraju jest pokój, nie ma wojny, nie ma działań zbrojnych. Ta wolność, wywalczona, wymodlona, wymarzona i wyśniona przez poprzednie pokolenia, wydarta wrogom z takim trudem, jest nam dana. Ale czy na zawsze?

STALOWA WOLA ŻYJE TRADYCJAMI. PAMIĘTAMY I ŚWIĘTUJEMY

Corocznie w naszym mieście, z okazji rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920, obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

To tradycja, że mieszkańcy Stalowej Woli, pamiętając o wydarzeniach, które na zawsze już zapisały się na kartach polskiej historii, 15 sierpnia biorą udział w uroczystościach rocznicowych. Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Wojska Polskiego i Ojczyzny, sprawowaną w konkatedrze. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, władze miasta, samorządowcy i mieszkańcy Stalowej Woli. Po niej, przed kościołem, złożono wieńce i kwiaty w miejscach pamięci. Następnie ulicami: Popiełuszki i 1 Sierpnia (od Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego) przeszła defilada z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – Garnizon Nisko, Mażoretek Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” i Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Tam miały miejsce oficjalne uroczystości wojskowe.

15 sierpnia dużo mówiono o sytuacji politycznej, o wojnie w Ukrainie i wolności, która teraz jest nam dana, co wcale nie znaczy, że będzie z nami już na zawsze. I tę wolność należy docenić.

DZIĘKUJEMY, ŻE STRZEŻECIE NASZYCH GRANIC

- Widzimy tutaj na Placu marszałka Piłsudskiego również sprzęt wojskowy. Nieprzypadkowo oczywiście, bo produkowany w naszym zakładzie, w Hucie Stalowa Wola. HSW jest od lat filarem polskich sił zbrojnych, jeżeli chodzi o dostarczenie sprzętu, szczególnie tego artyleryjskiego. Kontrakty, które zostały podpisane od 2016 roku przez Hutę Stalowa Wola, opiewają na ponad 10 miliardów złotych. To, po pierwsze, nowoczesny i bezpieczny, odstraszający przeciwnika sprzęt. Widzimy jak Kraby doskonale radzą sobie na froncie ukraińskim, jak tam dają odpór nawale rosyjskiej. Ale są też moździerze Rak, jest inne usprzętowienie potrzebne do tego, aby prowadzić działania bojowe. I chcę państwa zapewnić, że produkty, które są w tej chwili produkowane, ale też te, nad którymi Huta Stalowa Wola kończy badania, będą przez Polskie Wojsko zamawiane. To bojowy wóz piechoty Borsuk, to wieża bezzałogowa, to te sprzęty, które za niedługo wejdą na wyposażenie polskiej armii po to, aby wzmocnić potencjał, aby były jeszcze mocniejsze w odstraszaniu potencjalnych agresorów- zapewnił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Wiceminister podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie, za strzeżenie naszych granic, za służbę na wschodnich obrzeżach Polski (gdzie mamy do czynienia z nawałem nielegalnych emigrantów), a w tym czynny udział mają chociażby żołnierze z Niska. Wspomniał krwawą wojnę, jaka toczy się w Ukrainie i podziękował mieszkańcom za zaangażowanie w pomoc uciekającym i szukającym u nas schronienia.

Starosta powiatowy Janusz Zarzeczny przypomniał wydarzenia związane z Cudem nad Wisłą. Mówił też o wojnie u naszych wschodnich sąsiadów i konieczności budowania potęgi militarnej w Polsce.

STALOWA WOLA OD POCZĄTKU ZWIĄZANA BYŁA Z WOJSKOWOŚCIĄ

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że Stalowa Wola od początku swojej historii mocno związana była z wojskiem. Projekt COP w końcu był tym, który stawiał obronność na czele priorytetów Polski, zrodził się jako konsekwencja Cudu nad Wisłą i od 85 lat wpisany jest w spuściznę Stalowej Woli. To tutaj, w naszym mieście produkowane są maszyny obronne, które zapewnią bezpieczeństwo Polakom, a przecież będą też kolejne, nowe, które dopiero co wychodzą spod obliczeń inżynierów i fachowców od obronności. Prezydent podziękował pracownikom i dyrekcji HSW za zaangażowanie i pracę, która łączy wiedzę, trud z patriotycznym sercem.

- Ten rok jest zupełnie inny niż dotychczasowe święta Wojska Polskiego, bo ten rok w pewien sposób obudził nas z pewnego snu, z pewnego komfortu, przekonania, że pokój jest dany raz na zawsze. Ten rok uświadomił nam wszystkim na nowo czym jest i czym może być wojna. W Stalowej Woli mogliśmy w sposób szczególny zobaczyć to w zapłakanych, przestraszonych, malutkich dzieciach, które przejeżdżały tutaj z terenu Ukrainy. Na nowo musimy zdać sobie więc sprawę z konieczności, z potrzeby patrzenia na sprawy Polski w sposób podporządkowany miłości do ojczyzny, w przekonaniu, że o pokój, niezależność, niepodległość trzeba zabiegać każdego dnia, we wszystkich działaniach, i tych związanych z budowaniem silnej armii, dobrze wyposażonej, dobrze uzbrojonej, zbudowania silnego Wojska Polskiego, ale doświadczenia ostatnich miesięcy, doświadczenia ukraińskie, które pokazują tę prawdę, która przez lata budowała tożsamość niepodległości naszej ojczyzny, że nie tylko siła militarna, nie tylko siła związana z ilością wojska, sprzętu, wyposażenia, bogactwa gospodarki, jest istotna. Bo najistotniejsza siła tkwi w sercu, związana jest z patriotyzmem. Największa siła w obronie ojczyzny związana jest z wychowaniem, szacunkiem, budowaniem tego szacunku od małego dziecka do polskiego munduru, do polskiej tradycji, do polskiej wiary, do naszej tożsamości. Tylko taki naród później korzystając ze wszystkich niezbędnych elementów, obronnych jest w stanie zwyciężać. I to jest dla nas największe zadanie w dniu święta Wojska Polskiego, w dniu, kiedy kłaniamy się nisko wszystkim żołnierzom, tym którzy przed nami, tym którzy dzisiaj stoją gotowi do obrony naszej ojczyzny. Miejmy w sobie również ten wielki obowiązek miłości, odpowiedzialności za naszą ojczyznę. A największa i najlepsza hetmanka żołnierza polskiego, królowa Polski, Maryja, niech zawsze ma w opiece niezależną, niezawisłą, niepodległą naszą ojczyznę, Polskę- powiedział na Placu Piłsudskiego prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

STAŃCIE DO APELU ZNANI I NIEZNANI BOHATEROWIE

15 sierpnia odbył się również Apel Poległych. Znani i nieznani bohaterowie stawili się na Placu Piłsudskiego, by być przy nas, kolejnych pokoleniach Polaków i wzbudzić w sercach i pamięci dawne wydarzenia. Cześć ich pamięci…

Na koniec oddano salwę honorową.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa produktów HSW S.A. oraz stanowiska promocyjne Garnizonu. Był m.in. szpital polowy, kolorowanki patriotyczne dla dzieci, stanowiska szermiercze, wystawy mundurów i broni, a także dioramy historyczne Wojska Polskiego z czasów 1918 – 1945. Na uczestników uroczystości tradycyjnie czekała grochówka żołnierska.

Materiał video

Materiał video

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Erdeesowa, nie kwicz bo ci koryto zabiorą

~Erdeesowa

Erdees wynos się z domu zboczony fajfusku

~Aamon

Tam jest pewne przełamanie, że ,,wolność została wymodlona"... Jeżeli da się coś wymodlić to ,,czarni" niech wymodlą sobie pieniądze a nie ludzi i ojczyznę naszą ,,skórują"...

~Joa

Piękne chłopaki

~Piotr

A gdzie mieszka Nadbereźny słońce z nad Sanu.

~Mieszkaniec

~Jarek, daj spokój, jak na "menszczyznę nie fanatyka " to zawsze coś.

~Jarek

Piotruś Zuch jak nic znów w mundurku wojskowym paraduje

~obłuda PO

A wiecie że radni Przytuła oraz Marczak mieli postępowanie ws. tego, że nie mieszkają w Stalowej Woli. Powinni złożyć mandaty. Tymczasem zarówno Maruda Marczak z Pysznicy, jak i Rzeszowiak Przytuła złożyli oświadczenia, że mieszkają... w Stalowej Woli xD Obydwaj Panowie łgają jak zawodowi działacze Platformy Oszustów (choć Marczak już nie w PO, bo wymiękł porażony inteligecją babci polonistki)
Mogą sobie nasze kłamczuszki łgać i się śmiać. Wystarczy sprawdzić gdzie, w jakich stacjach bazowych logują się ich telefony. Pana Rzeszowiaka proponuję sprawdzić tak z ostatnich 4 lat...

~Grzegorz

andrzej
Ja piszę o wyposażeniu polskiej armii a wręcz o jego braku od 2015 do dziś a ty o obrażaniu polskiego żołnierza.
I to jest różnica w rozumowaniu funkcjonowania nie tylko armii ale całego państwa polskiego pod rządami PiS między mną a tobą.
Macierewicz i Misiewicz byli tego 100% przykładem. I taka sytuacja trwa do dziś. Paniczne zakupy Błaszczaka są przejawem totalnej niekompetencji. Nie krytykuję zasadności podniesienia zdolności bojowych armii ale totalnej indolencji przez lata. Broń dla Polski trafi dopiero po kilku latach nie licząc drobnych dostaw we wcześniejszych terminach.
Gdyby nie NATO i UE Putin dzisiaj w Warszawie by się gościł z szampanem i kawiorem.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, kolejny raz robisz z siebie idiotę na forum za kasę podatnika i znów kolejny raz wypływa na forum ryży "~e2rds" co lubi w muszli pływać.

~e2rds

ciekawe gdzie ryży tfusek składał wiazankę??? na nagrobku gebbelsa????

~ssmiech

Ekolog ile ten pseudorzad kupil mobilnych oltarzy?Wg ciebie to jest wzmocnienie armii?

~Karoll

Co ten płezydęt taki obrzęknięty na pysiu? Widać że putininflacja mu służy smiech2 Nawet wiązanki nie położył, tylko lekko upuścił. Zdaje się że brzuch przeszkadzał smiech2 Dobrze że u nas nie ma tłustych kotów Kaczyńskiego smiech2

art2deco

Bardzo dobrze przygotowane, Cześć i Chwała Bohaterom WP

~oki

Czy ta jedna widoczna na zdjęciach haubica Krab, to wszystko co nam pozostało po oddaniu całego uzbrojenia Ukrainie?

~stw~~

Ty kabi za to idealnie do sprzątania po nich się nadajesz. Porównywać WOT z Wojskiem zawodowym to jak Państwową Straż Pożarną z OSP.

~Aaa

Mini obwodniczka dla stalowej wólki
Dla marszów autostrada przez środek miastka

~ekolog

Do grzegorz, czego robisz ze siebie największego dur..nia w POLSCE. Za peło cała polska armia mieściła się na stadionie narodowym w WARSZAWIE. A jedyne co peło zakupiło dla polskiej armii to tablice MANDELEJEWA i wszyscy POLACY o tym wiedzą. Nierząd peło likwidował wszystkie jednostki wojskowe blisko granicy wschodniej zamiast je wzmacniać. Rząd PIS już w 2015 roku bardzo wzmocnił polskie wojsko robiąc miliardowe zakupy broni. Jak patrzę na te zdjęcia to widzę naszą elitę polityczną z naszego miasta na czele z PANEM MAGISTREM JANEM SIBIGĄ i PANEM PRZEWODNICZĄCYM RADY MIASTA STANISŁAWEM SOBIERAJEM. Cześć i chwała naszym miejskim bohaterom

~Polak

Lud myśli stereotypami i podniecają go wyobrażenia. Dzisiejsze wojsko nie ma nic wspólnego z wojskiem które walczyło o Polskę choćby w bitwach pod Kłuszynem, Beresteczkiem, Wiedniem i Parkanami, w bitwie Warszawskiej, czy podczas Powstania Warszawskiego w 1944 (w tym ostatnim chodzi o bohaterskich powstańców, nie o idiotów którzy ich złożyli w ofierze i wysłali na pewną śmierć żeby "ruszyć sumienie świata" , jak pewien gen. ktorego nazwisko nosi ulica w stw). Dzisiaj wojsko służy interesom rasy płacącej, nie dlatego że chce tylko dlatego że ich właściciele czyli kartele polityczne służą rasie płacącej a nie interesom Polski. Dzisiaj sięsłuży temu co więcej mamony obieca, a nie jakimś wyższym sprawom. Przykład idzie z góry a ryba psuje się od głowy.
Ale zawsze można pomarzyć i się popodniecać "romantyczną" wizją wojska z filmów to wtedy zawsze będzie lżej co nie? Nic to nie zmieni ale przynajmniej się napić można i ponarzekać, co?

~andrzej

do Grzegorza, Macierewicza już nie ma od paru lat w ministerstwie ,a pół roku temu opozycja nazwała żołnierzy polskich zbirami i śmieciami. więc daruj sobie te wypociny które niczego nie tłumaczą.

~Rebel

Ci chłopcy z kompanii honorowej powinni jeszcze długo , długo ćwiczyć musztrę i w ogóle ceremonię wojskową . Nierówne wykonywanie chwytu bronią , nierówne wykonywanie komendy " ładuj " każdy trzyma broń pod innym kątem i wiele innych niedociągnięć . Niestety , ale daleko im do dawnych kompanii honorowych gdzie każda komenda była wykonywana w jednym i tym samym ułamku sekundy i wyglądało to jakby ktoś pociągał za jeden sznurek !

~jasio

dzici i granaty a powinno siem zaczynac łod duszenia kotuf

~Stan

Trochę nauki musztry przydałoby się temu wojsku.

kabi

Stw. ty tam nawet nie nadawałbyś się do sprzątania

~Januszek

Nie zrywali ulotek z płotów i nie dzwoniło do radia Zet czasami ?

~Grzegorz

W 2015 PiS przejął władzę a uzbrojenie zaczął zamawiać na początku 2021 . Zginęło gdzieś 5 lat , które PiS zmarnował i osłabił polską armię. Jak z katastrofą Odry wina Tuska i UE.
I przypomnę jeszcze Macierewicza i Misiewicze . Żenada i PiS Hołota.

~marcin

fajnie widzieć ze nasz krab daje rade tym ruskim na froncie. nie szkodzi ze daliśmy to za darmo. to reklama HSW na świecie

~Do dziadek

Naprawdę nie wiem czy to jest ironia czy głupota??

~Stw

WOT to nie jest wojsko tylko zbieranina Macierewicza. Wstyd to porównywać do wojska

~dziadek

I tak powinno być....Pamieć , honor, ojczyzna i to wszystko po Bożemu.
Za peło tego nie było ....nie wolno było draznic....tych ze wschodu i zachodu.
Nigdy wiecej peło....von!!!!