Z ekologią na „Ty” od najmłodszych lat

Materiał zewnętrzny Image

Dzieci są przyszłością. To od nich zależy, jak będzie wyglądać życie na Ziemi. Jednak zadaniem obecnych dorosłych pokoleń jest przekazanie wartości i nauczenie dbania o dobro, jakie daje nam planeta. Edukowanie na temat zagrożeń i przedstawianie rozwiązań pobudza najmłodszych do kreowania nowego, lepszego jutra.

Dlaczego tak istotna jest edukacja najmłodszych pokoleń?

Edukacja ekologiczna jeszcze nigdy nie była tak potrzebna, jak w dzisiejszych czasach. Pogarszający się stan środowiska uderza w obecnych mieszkańców globu, jednak niestety zmiany te będą się nasilać. To w naszych rękach jest uświadamianie przyszłych dorosłych i przekazywanie im zestawu narzędzi do „naprawiania świata”. Rozwijające się technologie przyszłości będą operowane właśnie przez nich, i to od nich zależy, w jakim kierunku podążą.

Od kiedy zacząć wprowadzanie edukacji ekologicznej?

Im wcześniej, tym lepiej. I chociaż opowiadanie o zanieczyszczeniu powietrza zamiast kołysanki dla świeżo narodzonego dziecka nie jest najlepszym pomysłem, tak poruszanie tego tematu, gdy pociecha wykazuje coraz większą świadomość — zdecydowanie tak. Jako opiekun nie musisz wygłaszać też parogodzinnych wykładów i wymagać notatek.

Jednak już wskazywanie odpowiedniego pojemnika przy wyrzucaniu papierka może rozpocząć edukację związaną z recyklingiem. Zakręcanie kurka z kranem podczas mycia zębów może przerodzić się w nawyk, który przyczyni się do oszczędzania wody. Te oraz wiele innych niewielkich gestów może zrobić wielką różnicę.

W jaki sposób zachęcić dzieci do wybierania rozwiązań ekologicznych?

Najlepsza nauka to ta przez zabawę. Od najmłodszych lat to właśnie podczas rozrywki przyswajać jest najłatwiej i najprzyjemniej!

Za edukację ekologiczną społeczności odpowiedzialne jest miasto. Organizowanie festynów, konkursów czy gier miejskich opartych na „zielonych” zasadach to rewelacyjne rozwiązania na zaangażowanie mieszkańców w każdym wieku.

Edukacja przedszkolna i szkolna uzupełniona o aspekty dbania o środowisko w znacznym stopniu przyczynia się do rozwijania dziecięcej świadomości.

Podczas lekcji dostęp do coraz powszechniejszych pomocy dydaktycznych może urozmaicić zajęcia i stać się podstawą do dalszej nauki. Dodatkowo organizowanie warsztatów z upcyklingu (przerabiania odpadów na przedmioty użytkowe) czy konkursów o tematyce wspierającej dbanie o środowisko, przyjemnie i korzystnie wpłynie na edukowanie dzieci.

Jednak w domu rządzisz Ty. Jako opiekun, masz niepiśmienny obowiązek zadbać o pielęgnowanie wartości Twojego dziecka. Również tych dotyczących środowiska. Wspomniane wcześniej przykłady z segregacją małych odpadów czy oszczędzaniem wody przy myciu zębów zasiewają ziarenko, które podlewane odpowiednią edukacją może urosnąć i przyczynić się do odbudowy tak cennego środowiska. Pamiętaj, że autorytetem dla dziecka jest jego rodzic lub opiekun. Pokazując dobre praktyki, dziecko nieświadomie z nich czerpie. Zmiana i nauka zaczynają się od Ciebie. Czy dajesz dobry przykład?

Edukacja ekologiczna w polskich miastach

Przyglądając się z bliska miastom, które podejmują inicjatywę w proekologicznej edukacji, można odnieść wrażenie, jakoby przyszłość planety była w dobrych rękach. Jakie pomysły mają poszczególne miasta i czego można się od nich nauczyć?

Stalowa wola: konkursy na „miss piękności” wśród drzew i krzewów

Stalowe miasto nie pozostaje obojętne na zmiany klimatu. Wyczula na piękno natury i otaczającej zieleni już od najmłodszych lat. A to wszystko w przystępnej i przyjemnej formie. W 2021 roku w Stalowej Woli zorganizowano konkurs na najpiękniejsze drzewo, a w jury zasiadła…grupa przedszkolaków. Zwieńczeniem konkursu było nasadzanie drzew jesienią. Edukacja w tej formie zwiększa świadomość dzieci na temat istotności drzew w ekosystemie. Wspieranie dobrych nawyków i wspólne sadzenie drzew przyniosło dużo radości, a satysfakcja będzie rosnąć razem z dziećmi i ich drzewami.

Grudziądz zaprasza do oczyszczalni i wodociągów

Na co dzień nie myślimy o tym, co dzieje się z wodą, która spływa z kranu. Jednak jej żywotność nie kończy się z czasem umycia rąk. Co się z nią dzieje, jak jest oczyszczana i czy wróci do nas ponownie? Na te i inne pytania mieszkańcy Grudziądza dostali odpowiedzi podczas ekologicznych warsztatów. Grudziądz otworzył drzwi swoich miejskich wodociągów i oczyszczalni, zapraszając osoby w każdym wieku. Znalazły się atrakcje dla dzieci i konkretna wiedza dla dorosłych. Jednak wszystko w formie uświadamiającej niezbędność pracy oczyszczalni i wodociągów. Proekologiczne uświadamianie — tym żyje Grudziądz!

Bydgoszcz i coroczne granty ekologiczne

Bydgoszcz od wielu lat wspiera przedsięwzięcia, które niosą za sobą ekologiczne rozwiązania. Wyróżnienie i wsparcie finansowe są motorem napędowym do tworzenia idei zrównoważonego rozwoju. Zyskuje na tym nie tylko nagrodzony, lecz także miasto, region, ale i cała planeta. Wkład Bydgoszczy w ochronę środowiska jest wart pochwalenia i docenienia!

Zielone miasta Polski

Coraz więcej miast dokłada swoją zieloną cegiełkę do tworzenia lepszej przyszłości. Różnorodne formy inspirują i niosą realną zmianę. A nam pozostaje obserwować i korzystać z rozwiązań, które pomagają oszczędzać i chronić zasoby dane nam przez Ziemię!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =