Dzieciństwo bez przemocy – dobre praktyki i rekomendacje

Materiał zewnętrzny Image

Dzieciństwo to kluczowy etap rozwoju każdego człowieka. W całym tym procesie niezwykle ważną, jeśli nie najważniejszą rolę podejmują rodzice – to właśnie ich owocem są przyszłe, dorosłe wersje ich dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć bezpieczne i zdrowe środowiska dla dzieci, wolne od przemocy i toksycznego wpływu agresywnych działań. Co należy wiedzieć o tym, jak wychowywać dziecko w atmosferze wspólnego zrozumienia i współpracy, a także jakie kroki możemy podjąć, jako rodzice w zadbaniu o brak negatywnych praktyk w życiu codziennym rodziny? Zapraszamy.

Dlaczego dzieciństwo bez przemocy jest tak ważne?

Dzieciństwo to najważniejszy etap w kształtowaniu osobowości w życiu każdego człowieka. W tym okresie następuje nie tylko rozwój osobistych wartości istotnych dla człowieka, które będą decydować o jakości jego przyszłego życia. Jednocześnie w dzieciństwie dziecko ze względu na swój wiek jest zależne od rodziców, potrzebuje ich wsparcia i ochrony.

Jednak w dzisiejszym świecie wiele dzieci, zamiast być rozumianymi, otaczanymi opieką i wsparciem, staje w obliczu przemocy, staje się świadkami i ofiarami przemocy fizycznej, seksualnej i emocjonalnej ze strony znaczących dorosłych – a często tymi dorosłymi są rodzice, krewni lub bliscy przyjaciele.

Przemoc może przybierać różne formy, od odrzucenia, ignorowania lub upokorzenia, policzków i klapsów, poprzez zaniedbanie i wykorzystanie seksualne. W wielu przypadkach przyczyną jest to, że opiekunowie dziecka są przytłoczeni wychowaniem. Często brakuje im wiedzy na temat potrzeb i kroków rozwojowych dzieci. Problemy finansowe lub emocjonalne rodziców zwiększają skłonność do stosowania przemocy.

Jak przemoc wpływa na rodzicielstwo?

Kiedy dzieci doświadczają przemocy, wpływa to na ich rozwój i może mieć poważne konsekwencje dla ich przyszłości. Aby dzieci rozwijały się w zdrowy sposób zgodny z ich możliwościami, podstawowe potrzeby powinny być odpowiednio zaspokojone. Jeśli jedno z rodziców w rodzinie wykazuje przemoc, wtedy dziecko z większym prawdopodobieństwem nauczy się tego samego wzorca zachowania.

Jeśli chłopiec utożsamia się z ojcem, który bił matkę, a dziewczyna z matką, która doznała przemocy, w przyszłym życiu małżeńskim tych dzieci istnieje ryzyko powtórzenia takiego wzorca relacji, a także przekazania takiego wzorca swoim dzieciom, powodując powstaniu tzw. błędnego koła – przemoc rodzi przemoc.

Skutki przemocy psychicznej również są niedoceniane lub bagatelizowane. Często doświadczenie przemocy psychicznej ma jeszcze większy wpływ na stan emocjonalny dzieci niż doświadczenie przemocy fizycznej. Mowa tu o takim zachowaniu opiekunów, jak:

• Upokorzenie;

• Werbalne znęcanie się;

• Ignorowanie;

• Degradacja potrzeb dziecka;

• Brak miłości;

• Groźby;

• Poczucie strachu.

Dzieci zależne są od dorosłych, którzy powinni traktować je z szacunkiem i szanować ich osobistość. Okazywanie zainteresowania, rozumienie praw i potrzeb dziecka jest w stanie przeciwdziałać kreowaniu złych wzorców wśród najmłodszych, które mogą doprowadzić do rozwoju takich objawów u dzieci, jak np.:

• Depresja;

• Zaburzenia osobowości;

• Uczucie bezradności;

• Chroniczny strach;

• Ataki paniki;

• Wzrost agresji;

• Opóźnienie w rozwoju.

Rodzicielstwo bez przemocy – co mogą zrobić rodzice?

Obecne czasy są momentem, w którym wielu przyszłych i obecnych rodziców zdaje sobie sprawę z błędów wychowania własnych opiekunów. Dzięki temu można skutecznie zrozumieć metody wychowania, które będą niezwykle pomocne w prawidłowym rozwoju własnych dzieci. Przeanalizowanie sposobów samokontroli to najczęstsza rekomendacja dla rodziców, którzy chcą zadbać o dzieciństwo bez przemocy.

Aby uniknąć negatywnego wpływu na swoje dzieci, należy nawiązać z nimi relacje oparte na zaufaniu. Wielu rodziców zastanawia się, jak budować takie relacje z dziećmi. To bardzo słuszne podejście, bo takie relacje pomogą dzieciom poradzić sobie z trudnościami, jakie mają poza domem: w przedszkolu, w szkole, na ulicy, a potem także i w ich dorosłym życiu.

Alternatywne sposoby wychowania – przeciwdziałanie przemocy w dzieciństwie

Daj dziecku więcej czasu – istotą tego jest to, że rodzice lub jedno z nich spędzają z dzieckiem na przykład 30-60 minut dziennie robiąc to, co chce. Ten czas przeznaczony jest na budowanie relacji. Poświęcenie kilkudziesięciu minut dziennie na komunikowanie się z dzieckiem poprzez wycieczki, wspólne zajęcia, spacery, rozmowy itp. Wzmocni i poprawi relacje, a także uchroni przed wieloma problemami w przyszłości;

Pozwól dziecku wyrazić swoją opinię – rodzice chcą, aby dzieci były pewne siebie i niezależne, potrafiły wyrażać i bronić swojego punktu widzenia. Podczas narad rodzinnych należy poprosić dziecko o wyrażenie opinii na omawiany temat, a w trakcie rozmowy nie przerywać, ani nie komentować. Oczywiście należy to robić nie ze względu na formalność, ale będąc gotowym czasem zaakceptować rozsądniejszy punkt widzenia dziecka;

Naucz się słuchać dzieci – musisz starać się słuchać więcej i mówić mniej, wyrażać zainteresowanie. Jednocześnie należy szczerze zagłębić się w znaczenie słów dziecka, zadając pytani, wyjaśniając niezrozumiałe rzeczy, zwracając uwagę na gesty i mimikę.

Rekomendacje dla rodziców – jak stworzyć przyjazną atmosferę w domu?

Aby dzieciństwo przebiegało bezproblemowo, w geście miłości i braku przemocy, rodzice muszą nabrać bardziej świadomego, pozytywnego wglądu na własne dzieci. Często pod wpływem nadmiernego stresu dnia codziennego wielu rodziców widzi w swoim dziecku tylko negatywne strony.

W połączeniu z natłokiem bodźców może to prowadzić do negatywnej spirali. Dotknięci rodzice widzą wszystko jako złe i czują, że dziecko jest jedyną rzeczą, którą mogą zmienić. To błąd, ponieważ dzieci nie są odpowiedzialne za przemoc skupioną na nich.

Zaakceptowanie powyższych dobrych praktyk, zbudowanie relacji opartej na zaufaniu u dziecka, możliwe konsultacje ze specjalistami, a także nauka cierpliwości i pozbycie się toksycznych schematów myślenia umożliwią tworzenie dzieciństwa bez przemocy już od najmłodszych lat. W takim przypadku dziecko podzieli się swoimi radościami i kłopotami z rodzicami, a co najważniejsze, będzie czuło niezwykle ważną rzecz – poczucie bezpieczeństwa u boku rodzica.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~babcia

Czemu tylko mowa jest o przemocy w rodzinie a nikt nie wspomni o przemocy jaką dziecko może doznać w szkole i to nie tylko ze strony rówieśników ale co najgorsze ze strony dorosłych. Gdy głośno mówi się o przemocy w szkole to dziecko i rodzic są atakowani bo przecież ani dyrekcja ani koleżanki nauczycielki nie będą nic mówić na swoją koleżankę. To nic, że dzieci są pomawiane, to nic, że niszczy się im psychikę, to nic, że mimo twardych dowodów na kłamstwa nauczycieli są oni bezkarni. Ważne, że w szkole nauczyciele siebie bronią nawet przy pomocy kłamstw rozpowszechnianych nawet w miejscu zamieszkania i kosztem dziecka. Tu dziecko się nie liczy, nie ma znaczenia dla kadry pedagogicznej bo to dla nich tylko jednostka, która kiedyś ze szkoły odejdzie a nauczyciele będą w niej trwać i tego układu wzajemnej adoracji nic i nikt nawet urzędy nie zniosą dla dobra dziecka.
Pamiętaj rodzicu, że ze szkołą nie wygrasz, nikt Ci w niej nie pomoże. Jedyne co możesz zrobić dla dobra dziecka to zmień odrazu szkołę gdy coś się złego w niej dzieje. To ważne by uchronić dziecko przed zmarnowaniem życiorysu, szansy na edukację w wymarzonym kierunku.