Trwa renowacja zabytkowych nagrobków

Image

Na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie podobnie jak w poprzednich latach kontynuujemy prace związane z renowacją zabytkowych nagrobków.

W tym roku rozpoczęliśmy prace przy trzech zabytkach z końca XIX i początku XX wieku. Są to:

Śp. Józef Gruszczyński + 1873 r., nagrobek z piaskowca w postaci czworościennego dwustopniowego cokołu zwieńczonego kamiennym krzyżem. Nagrobek sygnowany: „E. Stehlik w Krakowie”. Edward Stehlik, tworzył w stylu neogotyckim, neoromańskim. Zakład braci Stehlików brał udział we wszystkich ważniejszych pracach kamieniarskich i dekoracyjnych w Krakowie. W latach 1852–1864 pracował przy renowacji kościoła św. Katarzyny, przy remoncie Sukiennic. W 1861 zrealizowano neogotyckie ołtarze w kościele Franciszkanów (Wikipedia).

Śp. Józefa Gruszczyńska +1902r., pomnik nagrobny pionowy, stylizowany na portyk zwieńczony krzyżem. Nagrobek wykonany z piaskowca niesygnowany. Śp. Aleksander Mazurkiewicz + 1901r., pomnik nagrobny z piaskowca w formie obelisku ustawionego na niewysokim cokole. Niesygnowany.

Ogólny stan w/w nagrobków jest zły. Spowodowane jest to m.in. osłabieniem fundamentów poprzez odchylenie od pionu. Obiekty posiadają liczne ubytki, odbarwienia w postaci czarnej patyny, która niszczy strukturę kamienia jak i wpływa na nieestetyczny wygląd samego nagrobka. Dlatego prace w pierwszym etapie będą polegały na rozebraniu nagrobków, wylaniu nowych fundamentów, odczyszczeniu elementów, uzupełnieniu ubytków czy wykonanie w niektórych przypadkach nowego krzyża zwieńczającego dany nagrobek. W dalszej części prace są kontynuowane już po złożeniu obiektów we właściwym miejscu gdzie będą poddawane dalszym zabiegom renowacyjnym oraz zabezpieczającym pod kierunkiem Pani mgr Jadwigi Bąk, konserwatora dyplomowanego.

Pracę są możliwe dzięki ubiegłorocznej kweście jak i dofinansowaniu z Gminy Stalowa Wola. Przez 9 lat działalności Fundacji, hojności społeczeństwa jak i dotacjom udało się odrestaurować 21 nagrobków ze 114 wpisanych do rejestru zabytków. Prace są też możliwe dzięki bezinteresownej pomocy kolegów, którzy poświęcają swój prywatny czas. Ponadto Fundacja opiekuje się cmentarzem wojennym w Rozwadowie gdzie z jej inicjatywy postawiono tablice przybliżające historię tego miejsca pamięci jak i opracowano szczegółowy plan jego renowacji, która mamy nadzieję dojdzie w końcu do skutku. Tak aby przywrócić pamięć spoczywających żołnierzy jak i godność tego miejsca, które kryje szczątki ponad tysiąc poległych żołnierzy z I i II wojny światowej.

Fundacja "Przywróćmy Pamięć"

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~felczer

Parafia doklada 0 zlotych.To ludzie dają kasę.

~Bolek

Ile parafia dokłada?

~siwy

a proboszcz dofinansował?

~toudi90

Naprawiaja a mi zwinęli kesza co byl obok.