System Master Key, czyli jak otwierać wszystko z pomocą jednego klucza

Materiał zewnętrzny Image

W hotelu czy budynku biurowym; w domu czy mieszkaniach, które do ciebie należą – systemy Master Key stanowią niezbędny element bezpieczeństwa i kontroli. W naszym artykule postaramy się zajrzeć przez dziurkę od klucza i rzucić nieco światła na ten temat.

Jak działa system klucza generalnego?

Master Key to w potocznym tłumaczeniu klucz główny, generalny. Szef wszystkich kluczy. W związku z tym ma dostęp tam, gdzie klucze indywidualne nie będą skuteczne. Aby to najlepiej zobrazować, pozwólmy sobie na przykład. Oto firma. Zajmuje w całości niewielki budynek, razem kilkanaście pomieszczeń. Każde z tych pomieszczeń ma drzwi, a w nich zainstalowano nowoczesny system master key. Pracownicy mają swoje klucze, które pasują tylko do paru konkretnych drzwi, za którymi ci ludzie muszą się od czasu do czasu znaleźć. Właściciel firmy i ochrona obiektu posiada tymczasem klucz generalny – klucz master – otwiera więc wszystkie drzwi wedle potrzeby. Dzięki temu nie musi penetrować całego pęku kluczy w poszukiwaniu tego właściwego.

Zalety systemu Master Key uwypuklają się przede wszystkim podczas sytuacji kryzysowych. Pożar, dajmy na to. Budynek się pali i trzeba wynieść cenne dokumenty, które znajdują się w jednym z pomieszczeń. Ochrona wykorzystuje system klucza głównego i bezproblemowo otwiera pomieszczenie, w ostatniej chwili ratując dokumentację firmy przed zniszczeniem. Brzmi nieźle, prawda?

System na jeden klucz

To troszeczkę coś innego niż koncept zawarty w systemie Master Key. Otóż systemy klucza master polegają na hierarchii dostępu. Układ na jeden klucz z kolei nie podlega żadnej hierarchii. Oznacza to, że mamy do czynienia z jednym kluczem kompatybilnym ze wszystkimi zamkami, w których umieszczono wkładki na jeden klucz. Dzięki nim każdy pracownik w naszej hipotetycznej firmie ma klucz, którym może otworzyć wszystkie pomieszczenia w budynku. Tak więc jeśli prezes firmy zapomni klucz do gabinetu w domu – wystarczy pożyczyć go od pierwszej lepszej osoby w firmie i po problemie.

Analogiczne sytuacje mogą mieć miejsce w przypadku wielodzietnej rodziny, która mieszka w dużym domu. To samo można powiedzieć o plebanii, gdzie oprócz księdza proboszcza mieszka jeszcze kilku wikariuszy i oni również mogą korzystać z kancelarii czy pomieszczeń do katechezy, gdzie funkcjonuje system jednego klucza. To przede wszystkim wygoda i ułatwianie współpracy w miejscach, gdzie nie ma potrzeby do wprowadzania hierarchii uprawnień dostępu. W innym wypadku rekomendowany jest system klucza master.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =