GUS obliczył o ile wzrosły ceny w lipcu

Image

Za każdym razem gdy przychodzi się do sklepu, za zakupy trzeba płacić więcej. Dotyczy to podstawowych produktów żywnościowych i to boli najbardziej.

Polacy kupują mniej, wydając więcej. Najbardziej spektakularnie wzrosły ceny wędlin i cukru. Są sklepy, gdzie za kilogram tych produktów płaci się już dwa razy tyle co rok wcześniej. Widać, że w marketach poszukiwane są towary w promocyjnych cenach. W różnego rodzaju wiadomościach straszą nas, że od września czekają nas kolejne podwyżki, zwłaszcza olejów i mąki. Jak będzie, okaże się. Mieszkańcy z niepokojem wypatrują również podwyżek opłat. Na pewno za ogrzewanie będziemy musieli dać dużo więcej niż dotychczas. Póki co nie wzrosną opłaty komunalne i to cieszy. Wciąż droga jest benzyna, a gdy ona kosztuje słono, wszystko także musi drożeć, bo przecież każdy, najmniejszy nawet towar przywożony do sklepu jest głównie autem.

Przyjrzyjmy się cenom z tego i zeszłego roku w podobnym okresie czasu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku, w czerwcu, ceny żywności wzrosły o 0,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W lipcu tego roku- o 15,3%. Nośniki energii podrożały o 1,3%, w tym roku już o 36,6%, paliwa do prywatnych środków w 2021 nawet staniały o kilka procent, a w lipcu 2022 roku zdrożały o 36,8%.

Ogólnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według szybkiego szacunku, w lipcu 2022 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wzrosły o 15,5%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4%.

A wy jakie podwyżki cen obserwujecie w sklepach? Co Waszym zdaniem zdrożało najbardziej?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~he he rżący, jak tam zawszony, pusty łbie, nadal ci się cmokanie koziej d..y podoba, a koza beczy, boś przed cmokanie ja pod ogon ryja nie wyparzył i liszai dostała od kwiczącego wrednego ryja obleśnego knura.

~he he

oborowy erdees ....do chlewu i za widły łap sie nie tu gdybać ciemnoto.Koza beczy a cap sie tu dopiero wymądrza. Jakby tak peło rządziło( nigdy do tego nie dojdzie) i ten rudy gaulaiter to bezrobocie 20 %, inflacja 120 a ceny (to.., moga byc i z kosmosu) paliwo i po 20 zeta za litr a i ....haratnijmy w gałe bo mi to lata.

~art

Nikt widzę nie podaje cen jakie były a jakie są :
-cukier 1,5 zł do 3 zł teraz ponad 5
-olej około 5 zł teraz od 9-12 zł
-masło 3 do 4 zł zł -teraz około 9 zł
-chleb 5 zł teraz 10 zł (np na liściu kapusty lub z Kolbuszowej duży)
-śmietana np około 5 zł teraz od 8-9,9 zł( 400 ml)
-mąka 2 zł teraz około 4 zł
I tak wiele, wiele produktów.
Jeśli to są podwyżki 15 % procent to ktoś z rządzących czy też z GUS nie umie liczyć.

~Foliarka

To wszystko co się dzieje jest celowym działaniem . A większość narodu zaślepiona głupią telewizją daje przyzwolenie i nawet nie wie , że Polska jest zarejestrowana jako firma w Amerykańskiej Giełdzie papierów wartościowych .

~Polak

cena paliwa 7,97 to cena uśredniona, stan początek 06.2022. Teraz taniej ale proceder bez zmian: ponad 50% ceny paliwa to podatki/akcyzy/opłaty (inne nazwy tego samego mafijnego haraczu) a zainstalowane żydki rządzące robią z tego promocję w stylu "blek frajdej wersja janusz biznesu" (podnosimy 40% obniżamy 10% i mamy radochę jacy to my przebiegli)
A argument "a ja byłem i płaciłem" jest fantastyczny. A w stw są zielone samochody, a ja nie widziałem dziś zielonego samochodu więc ściemniasz. Rzeczowość argumentu powala

~juuuu

malinajezyk boska jestes. wiesz, że np polski cukier w rumunii kosztuje 3 zł?:] tak. za ceny w polsce odpowiada poslki rząd.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, nie rób z siebie kolejny raz kretyna, pisałeś to 12 Lipca 2022 09:55:35 czyli miesiąc temu, wojna trwała i nie gdybaj, bo gdybyś był mądry, to nie był byś kretynem i du.owłazem. Dziadostwo to powstało jak nie-dziadek z kotem dorwał się do koryta i zapragnął być namiestnikiem, przestała się liczyć ekonomia i nastał czas rozdawnictwa byle utrzymać się przy władzy, a po nas to i choćby spalona ziemia. A ty grając rolę kretyna i du.owłaza te brednie Palca i Sznura powtarzasz, a taczki czekają.

~taka prawda

do polak, tak ceny benzyny w 2022 roku to 7, 97 jak wypociłeś a ja wróciłem ze stacji paliw i płaciłem parę groszy ponad 6 złotych tak ściemniasz rzeczywistość. Gdyby teraz przy korycie siedziało peło to byś płacił za paliwo ponad 15 złotych. A inflacja w POLSCE by była ponad 80 procent tak jak w TURCJI. Jeżeli w OPOLSCE jest drogo to dlaczego ze wszystkich krajów graniczących z POLSKĄ wszyscy kierowcy mieszkający bliżej polskiej granicy do nas przyjeżdżają kupować paliwo. Nie komentuję o BIAŁORUSINACH, ROSJANACH czy UKRAINCACH.

~Pifpaf

To ty chyba się w 2010 urodziłeś cieciu jeden niemyty. W 1997 to litr kosztował 1,64. No ale choćby ci prawda w ryło uderzyła to byś powiedział że to wiatr. Lepiej sobie przypomnij jak jest teraz, dziadki mają wybór albo opłaty albo jedzenie. Na targu się wykłócają o jedną marchewkę i kilka ziemniaków, jak jest promocja na mięso w sklepie to od piątej potrafią stać byle by zaoszczędzić bo jak nie to kaplica. Powtórzę to co powiedziałem w lutym "Pis sie musi cieszyć bo gdyby nie ta wojna na Ukrainie to by już nie mieli na co zwalać winy za swoją nieudolność" i nic się nie zmieniło. I jeszcze taka mała sprwa, nadal kupują na zeszyt, a zadłużenia rosą, tylko ciężko teraz powiedzieć ze wina Tuska albo peło bo przez osiem ostatnich lat przy korycie się przeciskają świnie z jedynej słusznej partii. A już szczytem ściemy, na którą poszły grube miliony naszych złotych to akcja Orlenu ze niby ich prowizja jest tak mała że olaboga.

~Polak

Cena baryłki ropy w 2008: $146, Marża orlenu: $4, cena benzyny wtedy: 4,64pln
cena baryłki ropy w 2022: $122, marża orlenu: $24, cena benzyny teraz: 7,97pln
Wychodzi, że gdyby baryłka ropy była darmowa, to w Polsce i tak by kosztowała ok 5pln. Taka promocja w stylu "blek frajdej" - podnieśmy ceny o 50% obniżmy o 10% a lud sie bedzie cieszył że potaniało. Na cukrze też was tak robią: sieciówki mają go na stanie tylko dodają co rano po 100 kg na paletę, z każdym dniem podnosząc cenę o kilka groszy, a lud i tak wykupuje będąc szczęśliwym że się załapał. sztuczne kreowanie niedostępności
I podaję definicję "ruskiej onucy": osoba używająca mózgu posiadająca zdolność samodzielnego wyciągania wniosków w oderwaniu od mainstreamu. także jak ktoś was nazwie ruską onucą to w obecnych czasach jest to komplement

~taka prawda

Do e2rds, emerycie gdyby nie wojna na UKRAINIE to inflacja by była na poziomie poniżej 5 procent. Kto się spodziewał , że przy polskiej granicy wybuchnie tak potężna wojna. Nie rób ze siebie największego idio..ty w POLSCE. Jeszcze dodam ci głąbie , że przez ostatnie 4 lata mamy COVID i polskie państwo ponosi potężne straty przez ten wirus. Mam ci przypomnieć jakie dziadostwo było w POLSCE przez 8 lat jak przy korycie siedziało peło? Nie było wojny nie było COVIDA a POLACY jedzenie kupowali na zeszyt.

~taka prawda

Do pifpaf, cieciu to odsyłam cię do niemieckiego portalu interii abyś troszkę poczytał a może zmądrzejesz? Jest tam dziś artykuł na temat bezdomności w ANGLII gdzie 2/5 mieszkańców tej wyspy nie ma pieniędzy na opłatę czynszu i lądują na ulicy. A całe to pseudo bogactwo w krajach starej unii to wszystko na kredyt i pożyczki. Niby ludzie mają domy ale nie spłacone należą do banków bo dopóki nie spłaca tych pożyczek to te domy należą do banków. W POLSCE ludzie maja domy spłacone czyli są właścicielami swoich domów czy mieszkań i tym się różnimy od niewolników z zachodu. Jeszcze jedno wynagrodzenie 1200 złotych na rękę to było w 2014 roku. Ceny paliwa po 4 złotych to były na początku lat 90 kiedy to POLACY zarabiali 400 złotych na rękę.

e2rds

~ekolog vel taka prawda vel pseudointeligent, cyt:

6 Grudnia 2021 12:36:31~taka prawda
Już od nowego roku POLACY będą za wszystko płacić najmniej z wszystkich krajów świata. To w POLSCE będzie najmniejsza inflacja z wszystkich krajów na świecie dzięki bardzo mądrym rządom PIS. A notowania PIS pójdą do góry przynajmniej 30 procent.
~taka prawda 12 Lipca 2022 09:55:35
Do cmkd, nieuku już po wakacjach inflacja będzie poniżej 5 procent masz to zagwarantowane jak pies budę. Jak nie masz pojęcia o niczym to nie gęgaj.
Głąbie, za lipiec inflacja 15,6 %, to po których tych wakacjach i którego roku będzie poniżej 5 %. Jak twoje samopoczucie du.owłaza.

~Pifpaf

Oj widzę się pisuarek zagotował i szambo wybiło. No to zaczynam taki podatek to nadal ułamek zarobku przeciętnego niemca. W Polsce najtańsze życie? Raczej wegetacja, bo tanie to jest dla tych co zarabiają dobrze, a u nas niewielu takich jest, bo przecież jak ty zarabiasz 2400 na rękę a obajtek 3 miliony to statystycznie obaj zarabiacie po 1,5 miliona, i masz swoje tanie życie, choć twoje pewnie jest tanie. Lecimy dalej panie ściemo wyborcza. Zarobek 1200 zł, taka najniższa krajowa była w okolicach 2009 roku a teraz myk ceny paliw, 4,13 zł za litr, czyli 309 l na wypłatę, szaleńcza poprawa. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz i więcej rozdają i wydają na głupoty tym więcej wszystko kosztuje, ci którzy pracują mają odcinany nie mały kawałek wypłaty na rzecz darmozjadów. Ale do ciebie to i tak nie dotrze bo im więcej prawdy ci się przedstawi tym głośniej będziesz krzyczał swoje dyrdymały.

~arbuz

Tak, tak, za złego donka tyraliśmy za miskę ryżu a potem przyszedł zbawiciel Jarosław i żyjemy lepiej niż Niemcy!
Ba! Niemiaszki to teraz nam zazdroszczą!
Właśnie o takim praniu pisiorkich mózgów mówie.
Rydzyk i tvpiss są w tym równie dobre jak ruska telewizja.

~taka prawda

Popaprańcu nie masz zielonego pojęcia o czym gęgasz bo koszty życia to nie tylko paliwo do samochodów i innych pojazdów. Ale jak zwykle musisz ze siebie idi..tę zrobić no bo jak może być inaczej. Ja za moje mieszkanie własnościowe płacę 50 złotych podatku rocznie a gdybym to mieszkanie miał w NIEMCZECH to płacił bym przynajmniej 10 tysięcy w skali roku. Dlatego w NEMCZECH jest dużo więcej bIedaków niż w POLSCE. Gdyby dodać wszystkie koszty życia to wiadomo , że w POLSCE jest najtańsze życie ale ty za głupi jesteś aby to zrozumieć. Mieszkałem w różnych krajach i nie tylko unijnych i nigdzie nie jest tak tanio jak w POLSCE. Drożyzna to była w POLSCE jak przy korycie siedziało platforma pseudo obywatelska bo zarobki były groszowe a paliwo kosztowało złotówkę mniej niż dziś. Przypomnę tym co nie pamiętają jak peło kończyło siedzenie przy korycie to najniższy zarobek był 1200 złotych na rękę. Czyli mogłeś sobie za wypłatę wtedy kupić 200 litrów benzyny. Jeszcze bardzo ważna rzecz im więcej będziesz zarabiał tym ceny pójdą pod sufit bo będzie wysoka inflacja.

~arbuz

pisiorom nic nie wytłumaczysz, za rok benzyna będzie po 15 zeta, siwy dziad powie swoim wyznawcom że to wina Tuska a jakby opozycja rządziła to byłaby po 20 i oni to łykną. Jak zwykle.

~@malina

Oho ekspertka od pisuarów się odezwała. Pamiętaj ze drożyzna tam jest dużo mniejsza niż u nas, i dwa poziom wynagrodzeń jest znacznie wyższy niż u nas. Tam skok cen żywności 0 10% na nadal mały procent wynagrodzenia przeciętnego Helmuta. A u nas skok oznacza ze wiele rodzin nagle nie jest w stanie związać końca z końcem. Wystarczy spojrzeć na sztandarowe kłamstwo pisuaru, ceny benzyny. Za minimalną krajową ( a u nas sporo osób zarabia bliżej minimum niż średniej) czyli 2 363,56 na rękę kupisz 358 l paliwa na naszej miejskiej stacji benzynowej, a helmucik ze swoją minimalną kupi już tych litrów 808 l. czyli ponad dwa razy więcej. Ale to ponad możliwości zrozumienia przeciętnego pisuarka.

~malina

Oh jak dużo tutaj się dowiedzieliśmy w komentarzach specjalistów od ekonomii i gospodarki krajowej w sprawie drożyzny.
Czy drożyzna na zachodzie też wywołana przez PIS ? Pewnie tak...

korki

Nacjonalistyczne ruskie onuce od bosaków, winnickich , braunów, bakiewiczów wychwalają Putina . Mordowanie ludzi w Ukrainie przez ruskich, wojna ( wersja dla poczatkujących szurów : operacja specjalna, denazyfikacja) nie ma żadnego wpływu na sytuację w Polsce .

~skloq

Do Polak - lepiej bym tego nie ujął. Dodam tylko utrzymywanie nadliczbowej masy ukraincow ale to w sumie można połączyć z rozdawnictwem. No i pewne jest jedno, że PO-PiS to to samo dziadostwo, które od lat nas łupi ale niestety nadal przodują w sondażach. Część z tych polizlodziei to już dawno powinna odejść w zapomnienie i trafić do kamieniołomów za jawne okradanie Polski. Na jesień zapewne szykują kolejny atak pandemiczny bo im się pod dupskami już pali ale co mniej rozgarnięci to kupią i będą robić co każą bo w telewizji tak mówioo. Dlatego tak ważne jest uświadamianie, zwłaszcza seniorów.. Mnie się to udało, było trudno ale odpPISowalem bliskich i dalszych członków rodziny.

~kalosz

Jak głupi lud łyka informacje medialne, że w sklepach zabrakło cukru (wiadomo, na wakacjach ludzie robią przetwory) i cukru zawsze szło więcej, to co się później dziwią. Info poszło w Polskę, prości ludzie pobiegli po duże ilości cukru. Sklepy nie wyrabiały się z dostawami, a popyt rósł. No to wiadomo, popyt duży to można wywalić cenę... Tym sposobem spekulanci zarobili krocie na cukrze...

wopin

To dziwne mówili , drogo bo benzyna już prawie po 8 zł
Benzyna spadła złotówkę a produkty podrożały złotówkę ….
Może już niech głupio nie tłumaczona każda podwyżkę pierdnięciem muchy , tylko wprost niech powiedzą , ze chodzi o ….

~Polak

Powód takiego stanu rzeczy (wersja dla początkujących, więc uproszczona, ale prawdziwa):
- programy rozdawnicze. żeby na nie kasy starczyło trzeba dodrukowywać, a jak się dodrukowywuje pieniądz, to jest pieniądza więcej, a im czegoś jest więcej, tym mniejsza tego wartość, a im mniejsza tego wartość, tym więcej potrzeba tego wydać zeby coś innego kupić (nazywa sie toto inflacja).
- lockdowny. robione na zlecenie miedzynarodowej organizacji przestępczej zwanej czerwonymi tablicami (napisałbym szyldami, ale to by było zbyt pretensjonalne), a elementem tego jest korumpowanie służby zdrowia poprzez dofinansowanie, które odbywa się przez ... patrz punkt pierwszy
- traktowanie ludzi jak barany i wciskanie kitu że to Putin. Tak, Putin zza biurka wydał rozkaz że ma być drożej i w 2 miesiące później jest drożej - bujać to my nie nas. Na te sprawy potrzeba lat
ale co to kogo obchodzi i tak będziemy głosować na pis bo pis da a inni zabioro, co nie? ponarzekamy na forum żeby było że nie lubimy pis a potem oddamy na nich głos bo 'trzeba wybrać mniejsze zło' i 'kradno ale się dzielo'

~lucek

Dziękujemy rządom PiS-u, którzy sami przyznali, że nie zatrudniają ekspertów, bo nie chcą realizować ich programu.

~alex

za ogrzewanie podskoczy trzeba przenieść sie do ogrzewalni