Za nami koncert „Jan Paweł II na Ukrainie”

Image

Za nami kolejny koncert w ramach XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Tym razem rozwadowska publiczność przeniosła się o 20 lat wstecz, kiedy to papież św. Jan Paweł II był w Ukrainie.

Podczas koncertu artyści nawiązali do słów, które Jan Paweł II wypowiedział w czasie swojej wizyty w Ukrainie: „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”. Robert Grudzień wykonał kompozycję Polish- Ukrainian Ensemble. Usłyszeliśmy kwartet polsko- ukraiński: Natalia Nikitina (skrzypce), Beata Dąbrowska (flet), Mirosław Kozub (wiolonczela). Za scenariusz koncertu odpowiadała Anna Drela. Piękną poezją okrasił muzykę aktor Jerzy Zelnik.

- Jan Paweł II, pod koniec swojego życia, wtedy, gdy był już naprawdę bardzo zmęczony życiem, chorobą, wreszcie dotarł na Ukrainę i starał się tam podtrzymać ducha Ukrainy. To dążenie do niezależności, suwerenności Ukrainy dzisiaj stara się przekreślić Putin ze swoimi współpracownikami, ze swoim wojskiem. My, jako bracia i siostry Ukraińców musimy w tej chwili zapomnieć o tym, co nas dzieli, a pamiętać o tym, co nas łączy w tej sytuacji wojennej. Ten koncert jest poświęcony właśnie temu odradzającemu się ciągle duchowi Ukrainy, z którym nas wiąże na dobre i na złe przez całe wieki bardzo wiele- mówił Jerzy Zelnik.

Podczas koncertu można było usłyszeć muzykę wybitnych polskich i ukraińskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina i Myrosława Skoryka. Dla Natalii Nikitin muzyka w tych trudnych dla Ukrainy czasach jest szczególnie ważna.

- Jestem sercem z Ukrainą, przeżywam cały czas to, co się dzieje. Nie da się tego opisać słowami. Ta muzyka, którą prezentujemy, jest piękna, odtwarza tę całą wojnę i bój. Będziemy to robić dopóki to wszystko się nie skończy, nie uspokoi. Będziemy grać i to przeżywać- mówiła Natalia Nikitina.

Już teraz zapraszamy na przyszłotygodniowy koncert oratorium „Ojczyzną moją jest Bóg”. Wystąpią: Marcin Obuchowski (wokal), Alicja Karpiuk (wokal), Artur Figiel (klarnet), Barbara Grondkowska (organy), Kamil Turczyn (piano).

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Robert

Historia Mojżesz Wikipedia

~Robert

Historia Mojżesz Wikipedia

~Robert

Światowa premiera tej opery odbyła się 23 czerwca 2001 r. – z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę. Byłam na spektaklu „Mojżesza” w Operze Lwowskiej i ta opera jest ciągle w repertuarze lwowskiego teatru. Wiem, że zaplanowany jest spektakl m.in. na 10 marca 2019 roku.
Nie miałam okazji, aby się zapytać, jak się Pan zmierzył z „Mojżeszem”.

- Zaproszenie do realizacji tego dzieła było dla mnie ogromną, ale miłą niespodzianką. Miałem znakomite warunki pracy, bo wszyscy mi sprzyjali. Pomogło mi również to, że autora muzyki, wybitnego kompozytora Myroslawa Skoryka, znam od wielu lat. Wiedziałem, że będę mógł liczyć nawet na małe zmiany, jeżeli będzie trzeba. Dość długo znałem libretto, a nie miałem pełnej partytury. Trudno mi było pracować z dużym wyprzedzeniem. Podjąłem się pewnej eksperymentalnej podróży, którą zrobiłem bardziej dla siebie niż dla przyszłej realizacji, bo nie wiedziałem, czy rzeczywiście ona znajdzie swój wyraz na pięciolinii, ponieważ to zależało przede wszystkim od kompozytora.
Wybrałem się w podróż do Ziemi Świętej, do Egiptu i na Synaj. Zobaczyłem koloryt tych ziem, skał na Synaju, gdzie powinna się toczyć akcja. Po powrocie do Lwowa rozmawiałem ze scenografami i oni od razu wiedzieli, że chodzi mi o stworzenie bezkresu gór synajskich na szczytach. Zapytałem również, czy uda nam się w finale rozsypać te góry i znaleźć świetlaną przestrzeń – unieść się w powietrze. Okazało się, że przy pomocy efektów i zastosowania namalowanych obrazów można to zrealizować. Jeszcze nie mieliśmy muzyki, ale część pracy już wykonaliśmy. Jest to dzieło wielu zdolnych ludzi, których znalazłem w tym teatrze i myśleliśmy podobnie.

~Janek

Był w ukrainie??? Ja byłem w Słowacji.
Jutro jadę w ryby a za kilka tygodni będę chodził w grzyby. Skończcie już z tym odwracaniem naszego jezyka

wyborca

Grudzień tam kazanie głosił?

~Krajan

Tyle nieszczęść w Polsce, młodzi Polacy nie mają pracy, młodzi Polacy nie mają mieszkań, tyle nieszczęść w Polsce, młodzi Polacy mają kredyty i chodzą rozstrzęsieni z nerwów. Czemu nad tym nikt się nie zastanowi? Czemu nikt nie współczuje, już nie mówie o jakiejś pomocy państwa?

~Polak

ogórek: bo myślą że jak będą się podlizywać to im z wdzieczności dofinansowaniem sypną. powód stary jak świat i bolączka Polaków od setek lat

~ogórek

Czy widział ktoś Ukraińca, który by nosił biało-czerwone kokardki przypięte do ubrania? Bo ja nie. Za to Polacy obwiesili się niebiesko-żółtymi wstążkami, w jakim celu, pytam?

~Tom

To Stalowa Wola już nie jest w Polsce tylko w Ukrainie To się pozmieniało odkąd mnie niema 2 miesiące

~mieszkaniec

tego oszołoma to można było kimś zastąpić

~dojna zmiana+

Sama pisowska geriatria.

~oki

Czy prowadzący Grudzień jest Ukraińcem, że wpiął sobie wstążeczkę obcego państwa? A gdzie polskie flagi? Klasztor dużo stracił w moich oczach wpisując się w proukraińską propagandę. Ukraińcy niech już wracają do swojego kraju, bo większość terytorium tego kraju jest wolna od działań wojennych! A Kościół nie jest sceną widowiskową i nie powinny się tam odbywać polityczne eventy i świeckie koncerty! Jak już to niech poświęcą jedno spotkanie na Mszę i modlitwy za Polaków pomordowanych w bestialski sposób na Wołyniu przez Ukraińców!

~Polak

Ilu ukrów minister śmierć wyszczepił? Chcecie bandyci nami robić znów witualną pandemię.. to proszę odpowiedzieć na to pytanie...i jeszcze na to Ile ukrów przetestował minister śmierci na cowidiona?

~realista

Nie wiem czy większą tragedią dla Ukrainy jest inwazja rosyjska, czy panująca tam nadal korupcja i oligarchia.
Proszę sobie wyszukać w Google:
-Oleksandr Mazur ujawnia prawdę o pomocy humanitarnej dla Ukraińców, Rozkradana pomoc dla Ukrainy
-broń dla ukrainy darknet

~meggi

Miałam ochotę pójść na koncert ale jak usłyszałam, że jest związany z Ukrainą to odpuscilam.. Ile jeszcze będą żebrać i grać na emocjach.. Gdzie biało-czerwone wstążki na piersi? Może manifestujcie swoje poglądy i uczucia w Rosji bo chyba tam powinni to usłyszeć.

~Polak

odwróćmy role: na Ukrainie robiony jest koncert pt "Papież w Polsce", miły pan z wpiętą wstążką w kolorze białoczerwonym wygłasza przemówienie,a koncert upamiętnia problemy Polski obecne (np inflacja i wyprzedawania majątku narodowego przez gangi polityczne) lub historyczne (zwłaszcza Wołyń 1943). Przeszłoby tam? Nie.
Organizujcie koncerty, gdzie muzyka jest celem, nie pretekstem do ukierunkowywania publiki do "właściwego" myslenia.

~Rebeliant

Wielka gwiazda ! A w przeszłości TW !

~M&m

Karma wraca do Ukraińców za ich poprzednie zbrodnie. . Wytępienie banderyzmu przez Rosjan jest Polakom wręcz potrzebne.