Nauka programowania od zera - jak długo trwa?

Materiał zewnętrzny Image

Przygodę z programowaniem warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Przyjmuje się, że na kursy programowania mogą uczęszczać dzieci od 7. roku życia. I rzeczywiście ma to sens, bo nauka programowania jest niezwykle czasochłonna i wymagająca. Wielu rzeczy łatwiej nauczyć się jeszcze będąc dzieckiem, niż ucząc się w przerwach wolnych od pracy na etacie. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. W gruncie rzeczy nauka programowania nigdy się bowiem nie kończy.

Lata praktyki i jeszcze więcej

Nauka programowania zajmuje całe lata. Oczywiście, aby przyswoić wiedzę z podstawowych pojęć, nie trzeba zarywać całych nocy — wystarczy kilka skutecznych lekcji lub tutoriali na YouTube'ie. Nie jest też nieosiągalne nauczenie się robienia prostych aplikacji, gier czy stron internetowych. Bycie profesjonalnym programistą to jednak coś znacznie więcej.

Dobry programista musi nie tylko biegle posługiwać się wybranym językiem programowania, ale również być osobą wnikliwą, cierpliwą i uczącą się na błędach. Poza tym w dzisiejszych czasach biegłe posługiwanie się jednym językiem programowania to trochę zbyt mało, żeby zaistnieć na rynku — przyjmuje się, że programista powinien znać minimum 3 z nich.

Można to porównać do sytuacji języka angielskiego, który dzisiaj jest niemal obligatoryjnym wymogiem w większości rekrutacji, choć często wymaga się również znajomości hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego. Dobrze jest zacząć od czegoś prostszego — polecana jest m.in. PixBlocks szkoła programowania dla dzieci, gdzie można nauczyć się kodowania zupełnie od podstaw.

Jeśli więc dziecko zaczyna naukę programowania już w szkole podstawowej, to istnieje spora szansa, że osiągnie satysfakcjonujący poziom do czasu ukończenia 18. roku życia. Oczywiście, dużo zależy też od naturalnych predyspozycji danej osoby — jedna przyswoi wiedzę szybciej, a inna będzie potrzebowała znacznie więcej czasu. Dorosłe osoby również mogą zacząć uczyć się programowania, choć z pewnością będzie to wymagało silnej woli i motywacji. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych — na rynku jest sporo świetnych programistów, którzy rozpoczynali karierę stosunkowo późno.

Nauka programowania nigdy się nie kończy

Nie da się ukryć, że nauka programowania jest bliźniaczo podobna do nauki każdego języka obcego. Jeśli więc nie aktualizujesz swojej wiedzy z zakresu wchodzących do poszczególnych środowisk zmian, to Twoje umiejętności szybko się zakurzą. Dobry programista musi być na zawsze czujny i zawsze na bieżąco ze wszelkimi nowinkami związanymi z językami, w których programuje.

Można śmiało założyć, że nauka programowania trwa całe życie. Aby dojść do satysfakcjonującego poziomu potrzeba przynajmniej dwóch lat intensywnej nauki, ale do tworzenia prostych gier czy aplikacji wystarczy już nawet kilka tygodni. Warto tutaj pamiętać, że zapotrzebowanie na usługi programistyczne nieustannie rośnie. W zasadzie żadna firma, która wykorzystuje dobrodziejstwa nowych technologii nie mogłaby istnieć bez wsparcia IT.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =