Jak zrobić palisadę ogrodową?

Materiał zewnętrzny Image

Obrzeże trawnika lub palisada ogrodowa to efektowne wyznaczenie linii demarkacyjnej pomiędzy nim a innymi elementami ogrodu, jak na przykład rabaty, nawierzchnia czy krzewy. Dzięki wykorzystaniu takiego małego płotka, można zadbać o to, aby poszczególne elementu nie wykraczały poza swoją strefę, co pozwala na estetyczne uporządkowanie ogrodu.

W jakim celu stosować palisady ogrodowe?

Domy, które otoczone są ogrodami dodają im piękna i estetyki, a także wydatnie podkreślają ich styl. Bez względu na to, czy jest to mały ogród, czy też duży, warto dobrze zadbać o jego wygląd. Dzięki temu stanie się on wizytówką, a nie powodem do wstydu, czy narzekania. Mogą w tym pomóc różne rozwiązania, o który wie każdy doświadczony ogrodnik. Mowa tutaj o palisadach ogrodowych, które można nabyć między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/obrzeza-i-palisady. Pomagają one w rozdzieleniu ogrodu na poszczególne strefy i jednocześnie trzymają je w ryzach, tworząc harmonijce połączenie.

Najczęściej wykorzystuje się obrzeża i palisady do wyznaczania trawnika i jego regulowania, aby korzenie nie przerastały zaprojektowanych wcześniej rabatek albo nie wrastały w utwardzoną nawierzchnię w ogrodzie. Wspominając o zadbanych i pięknych ogrodach oraz trawnikach, na myśl od razu przychodzi trawnik angielski. To właśnie tam osoby zarządzające ogrodami rozwinęli najlepsze techniki ich pielęgnowania.

Jak zaaranżować palisadę ogrodową?

Drewniane obrzeża nie muszą tylko odgradzać rabat od trawnika. Często pełnią one również inne funkcje. Popularnym rozwiązaniem jest budowa palisady w ogrodzie o znacznym nachyleniu. Przy pomocy drewnianych palików można zapobiec osuwaniu się ziemi, zwiększyć znacząco funkcjonalność ogrodu, a także podkreślić jego walory. Przeplatana piętrowo roślinność i drewniana palisada tworzą wyjątkową aranżacją, obok której trudno będzie przejść obojętnie.

Palisadę można poprowadzić w linii prostej lub tworząc łuki. Rabata ze zróżnicowaną szerokością wygląda z pewnością ciekawiej i pozwala tworzyć wiele ciekawych kompozycji. Trawniki wcale nie muszą być prostokątne. Falujące linie obrzeży wprowadzają do nowoczesnego ogrodu wrażenie harmonii i łagodności.

Palisada ogrodowa w niektórych aranżacjach ogrodów pełnią również funkcję ścieżek, po których można się przechadzać. Jej głównym zadaniem jest podkreślenie estetyki i kompozycji ogrodowej, a także zapobieganie przerastaniu trawy na ścieżkę. Obrzeża pozwalają tworzyć ostre, wyraziste linie w ogrodzie i precyzyjne wyznaczanie stref o różnej funkcji.

Tworzenie wyspy w ogrodzie z palisadą ogrodową

Palisady ogrodowe świetnie sprawdzają się nie tylko do wyznaczania stref z trawnikiem na obrzeżach ogrodów, ale także pozwalają tworzyć efektowne wyspy w jego centrum. Jest to świetny sposób na urozmaicenie i zagospodarowanie dużego trawnika. Palisada o odpowiedniej wysokości może pełnić rolę granicy między trawą a dekoracyjnymi roślinami znajdującymi się na wyspie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =