Miniony rok tragiczny pod względem liczby osób zmarłych

Image

Podczas ostatniej sesji absolutoryjnej wiceprzewodniczący RM Jerzy Augustyn poruszył temat dotyczący demografii. Wyniki nie są zbyt korzystne dla Stalowej Woli. Z roku na rok jest nas coraz mniej.

Jerzego Augustyna martwi to, że jest nas w gminie coraz mniej. Radny przytoczył dane z raportu o stanie miasta, z którego wynika, że w 2021 roku spadek liczby mieszkańców wyniósł 2,67%. Pod koniec ubiegłego roku w Stalowej Woli było nas fizycznie 56 211 osób.

Do słów wiceprzewodniczącego odniósł się prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

- Miniony rok był rokiem tragicznym pod względem liczby osób zmarłych. To ma też wpływ na wskaźnik stałego wymeldowania, czyli w tych wskaźnikach, które mamy jest to dość mocno widoczne- mówił włodarz Stalowej Woli.

Bez wątpienia te złe statystyki spowodowane były zgonami z powodu Covidu. Był czas, że na kremację i pochówek trzeba było nawet zaczekać, co wcześniej nigdy nie miało miejsca. Oprócz tego wiele osób wyjechało za lepszymi zarobkami do większych miast lub za granicę. Część osób pobudowała swoje domy na terenie sąsiednich wsi, a do miasta zjeżdża jedynie do pracy i przywozi tu dzieci do szkoły.

- Ta liczba migracji, która odbywa się bardzo często do okolicznych miejscowości, a którą w tamtym roku należałoby policzyć w bilansie, to jest około 700 osób, które wyjechały z miasta Stalowej Woli. Jest to rzecz, która musi budzić ciągły niepokój. To był rok, w którym wiele osób właśnie w okolicznych miejscowościach kończyło swoje budowy i zmieniało swoje stałe miejsce funkcjonowania na terenie gminnym, jednocześnie nie zmieniając Stalowej Woli, jako ośrodku głównego pod względem gospodarczym, często też działań edukacyjnych dla swoich dzieci. To jest sprawa, która musi podlegać ciągłej analizie- mówi prezydent.

Jak sprawdziliśmy, w 2021 roku stalowowolski USC odnotował 942 zgony. Dla porównania w 2020 roku do wieczności odeszło 583 stalowowolan, zaś w 2019 roku zmarło 708 osób.

Nie mamy dobrych wieści, jeśli chodzi o rok bieżący. Końcem lipca było nas już tylko 54 950, a więc tendencja wciąż jest spadkowa. Czy kiedyś ten pęd się zatrzyma?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, w tym temacie głupi jesteś, wielokrotnie była przepisywana i zmieniana, nawet zmianie uległ "Dekalog", ale skąd taki głąb ma to wiedzieć. A z tym niebem to kretyna kolejny raz z siebie robisz w stylu ławeczki z "Rancza" bo nasza wiara jest najlepsza, kiedy ty zmądrzejesz. Głąbie, już cię pytałem, gdzie trafią ci co urodzili się przed Jezusem.

~ekolog

Do e2rds, PISMO ŚWIĘTE czyli BIBLIA nigdy nie była zmieniana tylko id..ioci tal twierdzą. Jedyne zmiany to były jeśli ta BIBLIA była w niektórych językach źle przetłumaczona.

~ekolog

Do e2rds, emerycie odsyłam cię do ŚWIADKÓW JAHOWY, oni cię wszystkiego nauczą bo są mistrzami w rozumieniu PISMA ŚWIĘTEGO. Ty bardzo lubisz filozofować dlatego nigdy niczego nie zrozumiesz. Tobie też wpajano wiarę nakazem albo siłą i dlatego przeżyłeś na tym świecie ponad 70 lat. Kto ci takich bzdur nagadał , że przepustką do nieba jest chrzest , to by było zbyt proste. Raczej wiara w mesjasza czyli JEZUSA CHRYSTUSA jest przepustką do nieba. Ci co odrzucają JEZUSA nigdy nieba nie zobaczą.

~jaki

ekolog z ciebie jest fanatyk i histeryk jednocześnie, otumaniony i jazgoczący na tych, którzy mają odmienne zdanie -
ogarnij się, bo koniec blisko

~taka prawda

przez noc w kauflandzie niektóre artykuły podrożały o ponad 50%, jak żyć ?

e2rds

~ekolog, jeszcze jedno, wszyscy żyjący przed Chrystusem to znaleźli miejsce w piekle bo byli nie chrześcijanie i nie katolicy, bo nie byli ludźmi. Ludzkość istnieje dziesiątki tysięcy lat, więc pomyśl i naraz prawda objawiona zaczęła się 2 tys lat temu, a co było wcześniej i gdzie poprzednicy trafili i czy zmartwychwstaną bez chrztu. A ile ludzi obecnie jest innej wiary i bez chrztu, wiec nie pisz bzdur. Ludziom wpojono od wieków wiarę, albo nakazem, albo siłą, a nie to musiał zginąć i tak to trwa do dzisiaj. Manipulacja w najwyższym wydaniu na ludzkich słabościach i strachu.

e2rds

~ekolog, głupi jesteś, Pismo Święte było wielokrotnie zmieniane, podkreślam wielokrotnie i co rusz dopisywano inne dogmaty jako prawdy objawione. Niewiele wiesz na ten temat, ale wiara jest ślepa i nie analizuje, ani nie myśli, tylko ważne jest wierzyć w to co ci inni nakażą, lub zmanipulują, masz wierzyć, a nie zadawać pytań i nie myśleć. A Boże Ciało to też jest ustanowione przez ludzi, a nie przez Boga, tak samo jak dzień święty dla chrześcijan w Niedzielę.
A czy znasz takie głupie pytanie o Wszechmogącym, "czy Wszechmogący może stworzyć taką skałę której by nie mógł poruszyć", widzisz, każda odpowiedź to podważa, więc takich określeń nie podawaj bo są abstrakcją, a poza tym jeśli Wszechmogący dopuszcza tyle zła, to dlaczego to robi, jeśli stworzył na przykład dinozaury, to dlaczego doprowadził do ich zagłady, dla eksperymentu, czy światy powstają i zostają unicestwione to dla eksperymentu, kiedyś i ziemię czeka zagłada bo taki jest kosmos. Przestań mieć zamknięty jak w kokonie rozum przez wiarę i myśl.

~Do ekolog

Po pierwsze najwuekszy grzech kosciola to modlitwa. Po drugie w Polsce nie ma wiernych tylko wyznawcow suqncow. Po trzecie sami sukmqncy swoich wiernych nazywaja tluszcza i holota. Wg tej wiaru "prawdziwy" ppatolik to homofob rasista i ksenofob siedzacyw lawcemprzed innymi na mszy.

~ekolog

Do e2rds, emerycie nie tacy ateiści jak ty żyli na tym świecie i wszyscy jak im śmierć w oczy zajrzała to PANA BOGA przed śmiercią przywoływali. A po śmierci mieli pogrzeby katolickie zanim coś wypocisz to najpierw coś pomyśl.

~ekolog

Do e2rds, bajki to ty opowiadasz pajacu. Po pierwsze BÓG jest WSZECHMOGĄCY i pamiętaj o tym bo pacierz się od tego zaczyna. Po drugie gdyby jedno zdanie w PISMIE ŚWIĘTYM ktoś zmienił to całe to PISMO by nie miało żadnego znaczenia. Ty jako ateista możesz sobie wszystko tłumaczyć po swojemu. Pamiętaj wierni nie wierzą w kler a w BOGA. To ty w czasach komuny w ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA wywoziłeś dzieci do ULANOWA aby nie uczestniczyły w tym wielkim ŚWIĘCIE.

~Mieszkaniec

Ja sam jakbym miał okazję to z tego miasta bym się wyprowadził.
I jeśli taka się nadarzy to z niej skorzystam.

Nic mnie tu nie trzyma

e2rds

~ekolog, tak zastanawiam się, czy ty jesteś taki głupi, taki tępy, czy taki naiwny z tym Pismem Świętym. To jest zbiór opowiadań i baśni, nic więcej spisany przez różnych wizjonerów i poprawiany pod potrzeby rządzących w kościołach i pragnących być na wyżynach względem tych maluczkich. Widzisz, gdybyś tylko troszeczkę myślał, to zwrócił byś uwagę ile złego kościół dokonał na ludzkości i nadal dokonuje, a co innego głosi to po pierwsze.
Po drugie, z logiki wynika, że gdyby martwi powstali w postaci materialnej to jacy by byli, jak umarł noworodek to zmartwychwstał jako noworodek, starzec jako starzec, w sile wieku jako w sile wieku, kaleka jako kaleka, a kto by tych materialnie zmartwychwstałych żywił i czym, manna, Materia jest składem energii i niczym więcej, to co ożywia materie w chwili śmierci już zmartwychwstaje i trwa w postaci jakiej już uprzednio było, wraca do ogólnego źródła niewidzialnej energii (być może to czarna materia i czarna energia). Nie będzie żadnego zmartwychwstania materialnego, chyba, że masz na myśli reinkarnację, ale to nie zmartwychwstanie, śmierć nie jest wrogiem człowieka, jest tylko końcem pewnego etapu, czy myślisz, że zwierzęta ożywia inna energia niż człowieka, to to samo, nawet rośliny posiadają cząstki tej energii. To kościoły i wiary by podporządkować sobie człowieka i nim rządzić głoszą te brednie, być może w dalekiej przyszłości człowiek zrozumie istotę życia i transferu energii życia i zmieni swoją świadomość, o ile nie doprowadzi do samozagłady i życie zacznie się od nowa, bo badania wykazują, że istniały już cywilizacje bardzo zaawansowane przed obecną ludzkością. Przestań bredzić, myśl i analizuj, a nie przyjmuj baśni i bajek za świętą prawdę.

~jkl

Pokażcie mi miasto na Podkarpaciu, gdzie przybyło mieszkańców. Może jest to Rzeszów ale tylko dlatego że przyłącza nowe wsie do swego terytorium. Dlaczego jest mały przyrost? Bo ludzie maja źle w głowach i nie chcą się rozmnażać. Ktoś im wmówił że jest przeludnienie i takie tam lewackie głupoty, ze lepiej zmieniac partnerów jak rekawiczki niż miec rodzinę. To jest błąd Europy, bo ze zmniejszeniem ilości ludności spadnie również jej znaczenie w świecie.

~Admin

Zło
Płacę składki większe od twoich i dodatkowo jestem ubezpieczony w prywatnym programie medycznym ale takich jak ty znam z USA. Zdychali ponieważ żaden szpital ich nie chciał operować bo wyczerpali limit ubezpieczenia a nie było ich stać na wyższe składki.

~fasola

kolejny dziennikarz nagle umiera....

~mrysh

Taka prawda-ekolog-lekarz ile jeszcze nicków masz tylko po to żeby włazić bez wazeliny w dupsko pisiorom? Chłopie lecz się na nogi bo na głowę już za późno.. Wszędzie byłeś, wszystko widziałeś a nadal jesteś zwykłym parobem obecnie panujących i wypisujesz te brednie. Ale pisz dalej mały, żałosny człowieczku, przynajmniej mam z tego niezły ubaw. Pozdrawiam Cię środkowym palcem. GĘGAJ dalej haha

~Polak

Lekarze zamknęli szpital dla ludzi chorych, następnie lekarze wyszczepili trucizną głupszą lub nieświadomą połowę społeczeństwa. "Lekarze" co będziecie mówić jak w tym roku ;liczba zgonów w mieście przekroczy 1000 - 1200. Tez powiecie że to wirtualny, mityczny covid, którego nikt nie wyselekcjonował jako wirusa a test, którym jest wykrywany jest 91 % fałszywie dodatni....dlaczego jest tyle zawałów, udarów, zatorów u młodych ludzi? to też covid? dlaczego jest tyle poronień ? też covid?... ostatnio " dziennikarze" na tym portalu napisali że objawem covida jest katar....piszcie prawdę inaczej będziecie mieć na sumieniu ludzi, którzy przyjęli kolejne dawki trucizny...

zło

@admin: oddawaj moje składki i żegnam, moja sprawa jak się będę leczył i proszę nie podbierać z moich podatków, żeby finansować twoje leczenie, bo nie jestem instytucją charytatywną.

e2rds

Dla jasności:~ekolog vel ~lekarz ( ten co chamsko pisał o kobietach) vel ~taka prawda vel pseudointeligent, to toto jest to samo.

e2rds

~ekolog vel ~lekarz ( ten co chamsko pisał o kobietach) vel ~taka prawda vel pseudointeligent vel du.owłaz jest w pracy na urzędzie za pieniądze podatnika kadzi na forum. Kiedy ty przestaniesz okradać tegoż podatnika, w umowie o pracę myślę, że nie masz takiego warunku " będę robił wszystko by przypodobać się władzy". Pozdrawiam i życzę miłego dnia, ale przed 15 już odpuść sobie te czołobitności.

~MottodlaElyty

Tylko zupełny frajer wyda majątek swojego źycia lub weźmie kredyt hipoteczny na 30 lat aby wybudować swój dom w tym buraczano-kartoflanym grajdole. Co lepszego niż Pysznica oferuje wielowies stalowowolska ? Smród i hałas, aluminiowe i miedziane wyziewy. Albo kto przy zdrowych zmysłach kupi mieszkanie na nowych osiedlach Ogrodowe i Parkowe skoro zaraz obok jest PGR droga S74. Okęcie II i kuźnia hutnicza. No chyba że ktoś lubi duchowe przeżycia na osiedlu Parkowe, na terenie zaplanowanego cmentarza.

~taka prawda

Życie w STALOWEJ WOLI to najtańsze życie w POLSCE. Jak chcecie żyć w drożyźnie to wyprowadźcie się do WARSZAWY i zobaczycie ile za wszystko będziecie bulić. Cała POLSKA nam STALOWIAKOM zazdrości , że mamy takiego fajnego prezydenta.

Tituf

Ludzie się za miasto wyprowadzają, non stop czynsz do góry, miastem mohery rządzą, nic dla młodych ludzi, co do pracy wola w dużym mieście pracować dojeżdżać.. Nie mówiąc już o tym że część też za granicę planuje lub wyjeżdża

~lekarz

Do mrsych, cieciu ty nie masz o niczym zielonego pojęcia gęgasz. Chcesz się czegoś nauczyć to wybierz się do miejsca gdzie kończy się STALOWA WOLA w lesie na PRZYSZÓW. Zostań tam między godziną 14 a 16 i zobaczysz ile tysięcy samochodów jedzie w kierunku naszej strefy ekonomicznej i z powrotem w kierunku PRZYSZOWA . Jadą pracownicy z wszystkich wiosek od PRZYSZOWA DO STANÓW , BOIJANOWA, KORABINY , CISÓW LASU, GWOŻDZCA, NOWEGO NARTU , STAREGO NARTU, WILCZEJ WOLI, ŚPI , KOPCI, KOZŁOWA, MAZIARNI, i wielu innych z tego kierunku. Kiedyś za komuny tych w bieda czasach pracowników woziły autobusy a dziś wszyscy jadą swoimi furami. Tak dzięki PIS nam wszystkim POLAKOM się życie wzbogaciło.

~ekolog

Do e2rds, emerycie po co się kompromitujesz nawet PISMO ŚWIĘTE nam gwarantuje , że śmierć będzie pokonana i nie twierdzę ,że za twego żywota ale na pewno tak się stanie. Największy wróg człowieka czyli śmierć zostanie pokonana .

~pacyk

a tym czasem prezio krótkie majtki pyta jaka konsola do gier jest najfajniejsza.

~Admin

Zło
Tylko jak wyczerpiesz limit kwotowy to nie żebraj pod drzwiami szpitala .

~Zło

@admin: niech zus mi zwóci moje składki i mogę leczyć się sam.

~Heh

ZUS lubi to!

zło

a ja poproszę o statystyki: jak wyglądały zarobki polityków ( prezydenta oraz najbliższej świty) w porównaniu z 2 latami poprzednimi, jak wyglądały zarobki lekarzy...