Ślepcy w plenerze. Co się działo na Placu Piłsudskiego?

Image

Tego jeszcze nie było w takim wymiarze. Muzyka, taniec, śpiew i ludzie siedzący na schodach Miejskiego Domu Kultury, obserwujący to, co się dzieje…

Godzinny spektakl, mimo, że rozpoczął się dopiero o 21:00, zgromadził na Placu Piłsudskiego wiele osób. Przyjemnie było na świeżym powietrzu po upalnym dniu zatopić się w sztuce i brać niemal udział w widowisku, które rozgrywało się nie na scenie, a na płycie placu. A tematy były iście współczesne.

Ślepcy to spektakl krakowskiego Teatru KTO. Artyści Stalową Wolę odwiedzili po raz trzeci, by tym razem pokazać apokaliptyczną wizję końca świata. W sztuce zgromadzono chyba wszystkie najgorsze ludzkie reakcje. To zwierciadło człowieka, ale takie, które wydobywa ból, złość, strach, nieuczciwość, przemoc i zło. Czuliśmy więc pandemię i jej skutki, widzieliśmy osoby zakażone, widzieliśmy panikę z tym związaną i co się dzieje z człowiekiem, niezależnie od płci, gdy jest się pod wpływem środków odurzających, gdy puszczają hamulce i za plecami zostawia się wszystkie zasady.

Bez wątpienia ten nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre spektakl, pokazywany na całym świecie już ponad 100 razy, wywołał silne emocje. Wiele osób mocno przeżywało to, co się działo, byli nawet tacy, którzy wręcz płakali. Były więc emocje, a i na pewno jeszcze pojawi się refleksja. Najważniejsze, że stalowowolska publiczność nie zachowała się jak tytułowi Ślepcy, ale czuła, przeżywała i reagowała żywo na tak mocno zarysowany, brutalny obraz świata.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń

Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka

Kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka

Choreografia: Eryk Makohon

Konstrukcja dekoracji: Robert Calikowski

Światło: Robert Kania

Dźwięk: Andrzej „Czoper” Czop

Obsada:

Karolina Bondaronek, Katarzyna Zawadzka, Anna Jaworska, Marta Zoń, Anna Kamykowska, Danuta Kulesza-Różycka, Agata Słowicka, Grażyna Srebrny-Rosa, Urszula Swałtek, Barbara Wysoczyńska, Bartosz Cieniawa, Michał Orzyłowski, Alan Pakosz, Szymon Pater, Adam Plewiński, Tomasz Urbański.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ktoś

Piękny spektakl, byłam, nie żałuję, a Ci co nie byli niech żałują.
Cieszę się że coś się dzieje w tej Stalowej

~jasio

gdzie mozna kupic taki gar

~Sylwia

Przepiękny spektakl! Świetne wykonanieumiech

~nick

nie byłem, ale sądny dzień tego świata widzę codziennie gdy telewizja kurska przedstawia swoją wizję świata, tego Świata!

~kazan

Stare ale jare Spektakle jak "Sprzedam Dom w ktorym nie che juz mieszkac" czy "Atrament dla Leworecznych" i inne sa
rownie bardzo udane .KAPITALNY PAN ZON Dusza i Cialo tego Teatru.Wielkie brawa ????????????????????????????????????szkoda ze nie moglem zobaczyc tej SZTUKI Kiedys mieli swoja Siedzibe w Krakowie na ul Gzymsikow ale chyba teraz maja juz nowa siedzibe (specjalnie jezdzilem kiedys do Krakowa na jakis Jazz i do KTO)

~kazan

KTO to chyba od lat najlepszy Teatr Pleneroey(o nie tylko prosze odwiedzic ich siedzibe w Kr!akowie)

~Marcin

O kovidzie wątku mogło by nie być

~Renia

Nie byłam i bardzo żałuję....

~Jadzia

Dziękuję..poruszyl mnie do głębi..cyfry są cyframi...niestety nie idacym dramatem ludzi... Plakalam... dziękuję