Są miejsca rozrywki, ale gdzie iść za potrzebą?

Image

Wciąż powraca temat miejskich toalet. Od lat nie ma ich w Stalowej Woli za wiele, a gdy potrzeba przypili, ludzie szukają instytucji i supermarketów, albo wchodzą między drzewa i krzaki.

W mieście nie brakuje parków, miejsc rozrywki i placów zabaw. Gdy idziemy w takie miejsca na dłużej, musimy skorzystać z toalety. Wtedy zaczynają się schody, bo publicznych toalet po prostu nie ma za wiele. Czasem stoją toi toie, częściej jednak mieszkańcy korzystają z krzaków. Sikanie w miejscach publicznych to nie jest widok, który chcieliby oglądać przechodnie. Toalety znajdują się jedynie na targowisku i w parku miejskim, mają być także na terenie rewitalizowanego rynku w Rozwadowie i kiedyś tam na Placu Piłsudskiego. Nie ma ich natomiast jak to się mówi „na mieście”. Gdy są imprezy, toalety stawiane są na jeden dzień w miejscu ich organizacji. Ale to rozwiązanie tymczasowe, chwilowe, a nie na stałe.

Od lat z powodzeniem publiczne ubikacje funkcjonują w większych miastach, a Stalowa Wola nie jest zaściankiem Europy i do najmniejszych nie należy. Ten problem powinien więc być dawno zażegnany. Toalety w pełni zautomatyzowane znajdują się w Lublinie, Przemyślu, Świdniku. Drzwi rozsuwają się same po uiszczeniu opłaty. W środku utrzymywana jest stała temperatura. Wszystkim steruje odpowiednio zaprogramowany komputer: dozuje mydło, opłuka i wysuszy ręce. Po opuszczeniu toalety przez korzystającą z niej osobę automat rozpoczyna jej dezynfekcję. Co pewien czas automatycznie myta jest również podłoga. Kabiny dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Czysto, miło i przyjemnie.

Sprawę zgłaszali radni różnych ugrupowań, bo przecież problem dotyczy każdego, bez względu na barwy partyjne, czy przekonania. O toalety w mieście prosili również w 2019 roku seniorzy. Trudno jest wchodzić do różnego rodzaju instytucji by skorzystać z łazienki. Te w końcu przygotowane są dla klientów, a nie każdego przechodnia. Chodzi tu nie tylko o zużycie wody, papieru toaletowego i ręczników, ale także osoby sprzątające, które nie mają w obowiązkach sprzątanie po wszystkich.

O problemie toaletowym w swojej interpelacji do prezydenta napisał Dariusz Przytuła. Radny niejednokrotnie miał zgłaszany problem braku publicznych toalet.

Podczas imprezy na Błoniach, za którą na pewno zapłacono z budżetu Miasta i to nie małe pieniądze, ze sceny swoją wiedzę wygłosił piosenkarz jednego przeboju pan Norbi, czyli Norbert Dudziuk, powiedział: „Stalowa Wola jest najbardziej rozwijającym się Miastem w Polsce”. Pan Norbi nie ma pojęcia, że w Stalowej Woli nie ma nawet publicznych toalet dostępnych 24h. Jedyna toaleta dostępna, ale nie 24h to toaleta na placu targowym. Mieszkańcy pytają się, czy jest Pan prezydent dumny z tego faktu, chwali się Pan placami zabaw, terenami rekreacyjnymi, ale swoje potrzeby trzeba załatwiać pod drzewem. Dlatego wnioskuję w imieniu mieszkańców, aby w Mieście powstały publiczne toalety tak jak w wielu rozwijających się Miastach, w których na pewno Pan Norbi bywał. Niestety koszt takiej publicznej toalety jest bardzo duży, to nawet 300 tysięcy złotych, ale to na pewno tyle samo, co jedna impreza na Błoniach. Toalety są płatne i samoobsługowe. Można również pomyśleć o wyremontowaniu starych toalet na skrzyżowaniu ulicy Staszica – Mickiewicza, które mogą również być płatne po zamontowaniu drzwi, które otwierają się dopiero po wrzuceniu opłaty- napisał w interpelacji radny miejski.

Czy w mieście brakuje publicznych toalet? Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

e2rds

~Rectum, podejrzewam, że to kolejny nick pseudointeligenta. Już nie raz pisał, że chodzi po tych wymienionych instytucjach by się załatwiać na "left" i już mu zwracałem uwagę, że te instytucje w dni wolne od pracy i w święta są w większości pozamykane, a głąb swoje. A poza tym jak chcesz korzystać z tych przybytków jak piszesz, to wcale nie korzystasz bo masz "~Rectum", tylko korzystasz na "left".

~moRis

No i tu się akurat z p. Przytułą zgodzę.. To miasto się tak rozwija, że nawet nie ma publicznych toalet.. Parki, ławeczki, place zabaw i inne ,,inwestycje" są a matki z kaszojadami obsikują krzaki i te wszechobecne papierzaki latają wszędzie..

~Widz

"a Stalowa Wola nie jest zaściankiem Europy"
Nie jest ? Xd dokładnie takie mam o niej zdanie

~Iskra

Oczywiście że powinny powstać toalety ,takie z prawdziwego zdarzenia. To już dawno było sugerowane, i miejsca wskazywanie ale wedlug wielu wciaz są chyba rzeczy ważniejsze :/

~Login

Do ~ Rectum
I to według Ciebie ma zastąpić starania miasta o załatwianie potrzeb fizjologicznych przez mieszkańców miasta i osoby przyjezdne ? Nie zawsze jest tak że osoba potrzebująca zna okoliczne lokale , budynki użyteczności publicznej i inne w których można skorzystać z WC . Normą w większości miast są toalety publiczne i oznakowania jak do nich trafić ! I nikogo nie razi spotykana co trochę tabliczka z że strzałką i napisem WC . Nie każda restauracja , nie każdy urząd udostępnia toalety dla przypadkowych osób ! A co mają zrobić ludzie chorzy na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub że schorzeniem układu moczowego ? W naszym mieście pozostaje im tylko najbliższy krzaczek lub drzewko ! A tak z innej beczki ... Czy wiesz że Twój login jest częścią określenia medycznego " per rectum " ? Wiesz co te łacińskie słowa znaczą po polsku ?

~lola

takie toi toie stojace gdzies przy ładnym miejscu wyglądaja koszmarnie, od razu czuje sie smród z nich i odechciewa sie spacerów... ja osoboscie nie lubie i prawdą jest ze sklepy czy restauracje maja łazienki dla klientów, a nie sa przeznaczone dla spacerowiczów...

~Zośka

Kiedyś z dzieckiem do wc poprosiłam zeby wpuścić bo siku chciało... Raz dwa mnie wyprosili

~o Rectum

chce zobaczyc jak właził z buta do pizzerii czy restauracji i za darmo sie wpieprzasz wypróznic... Chłopie, kto cie wpusci do knajpy do kibelka? chyba ze nie zauwaza... masz knajpe i zgadzasz sie obslugiwac za darmo cały plebs? a nawet nie za darmo to myslisz ze kto bedzie to sprzatal w nadmiarze dokladal papier i pilnowal za wlasne pieniadze??? chyba nie chodzisz po kanjpach bo wszedzie pisze, ze ubikacja tylko dla gości... instytucje publiczne to tez nie sralnie chłopie... ogarnij sie i uzyj mózgu... moze do domu chcialbys wpuszczac ludzi z ulicy na siku i dwójeczke?

~Rectum

Ludzie....
Czy jest sens stawiać tak drogie szalety?
Przecież oprócz wspomnianego miejsca można 1 czy 2 zrobić w wielu miejscach.
Urzędy: UM, Starostwo, sąd, prokuratura - toalety dostępne są
Instytucje typu MDK, SDK, MBP - toalety są
Restauracje, pizzerie, jadłodajnie - toalety są.
Uczelnie: KUL, polibuda - toalety są
Stacje paliw - toalety są
Galerie handlowe - toalety są
To tak ciężko podejść i skorzystać?
Trzeba wam jeszcze budować? Bo jaśnie
państwo 10 kroków nie raczą zrobić, albo wstydzą się zapytać czy z toalety można skorzystać?
JPRDLE!
Temat - nomen omen z doopy!

~do Polak

darmowe? co to znaczy darmowe? nie ma czegos takiego, a kto zaplaci za twoj papier toaletowy, wody do rąk i spłukania nieczystosci, i dlaczego chcesz zmuszac sprzataczkę z jakiejś instytucji do sprzatania po tobie? A w imię czego??? Ona ma swoja prace i sprząta po klientach instytucji a nie pampersowiczów dziadkow i babek co szukaja kibla co chwile, madek i ich bomblaków... Za darmo nie ma nic...

~Polak

Tutaj jeden Partyniak który się wypowiada na temat toalet pyta że na Imprezę wydaje się kasę i to tak mówi jakby na Lato Muzykę Zabawę całą kwotę wydało miasta a tak nie jest bo do pełnej kwoty można jeszcze doliczyć Sponsorów+telewizję bo TVP2 też wydaje kasę na każdy z 9 miast w Polsce w tym roku na koncerty które organizuje.

Co do toalet przydały by się takie w stalowej w większej ilości a nie tylko w kilku miejscach.

Choć jeśli miały by być płatne to i tak część mieszkańców będzie używało drzewek krzaków itp.

Za potrzeby Fizjologiczne nie powinno się woguòe płacić i powinny być Darmowe.
Ja jak i część społeczeństwa w Polsce nie wydało by nawet 1 zł by zrobić to co każdy Człowiek przynajmniej raz dziennie robi bo musi i wybrałby najbliższe krzaczki,drzewo itp

~Hshd

Tarnobrzeg już wybudował kibel za ponad 500 zł

~Maja

W parku miejskim jest ubikacja ale przy parku wodnym a przy dwóch placach zabaw dzieci i dorośli załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne za dróżką kierując swoje cztery litery na blok Skoczyńskiego 11A ,chusteczki higieniczne po podtarciu pupy zostawiane są w krzakach a to przy nawet małym wietrze fruwa po całym parku, nasz cmentarz komunalny to powierzchnia kilku hektarów ,a wychodek tylko przy wejściu a toj-toje , stoją jedynie na święta zmarłych. Czas pomyśleć o podstawowych fizjologicznych potrzebach.

~LudzkiPan

Pan prezydent niech sam idzie do toytoya jak na budowie. Albo niech pod urzędem postawią mu nawet dwa toytoye