ZUS: wypłata „czternastki” pewna

Image

Już w tym miesiącu, 25 sierpnia, ZUS rozpocznie wypłatę 14 emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

- Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. E Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie – zapewniła prezes ZUS.

Jak dodała szefowa Zakładu, czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9,0 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Wśród osób uprawnionych są także pobierający renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

- Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty – powiedziała prof. Uścińska.

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 zł na rękę.

Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak minimalna wysokość czternastki uprawniająca do otrzymania świadczenie wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Świadczenie będzie wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Tylko rzeszowski Oddział ZUS wypłaci ponad 291 tys. „czternastek” w łącznej kwocie przekraczającej 350 mln zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, tak pomyśleć, Palec i Sznur to największy szkodnik Polski, HSW zlikwidować i kupować od Koreańczyków, lasy wyciąć dla Koreańczyków, lotnisko wybudować nie licząc się z ludnością tam mieszkającą dla Chińczyków, no tak trzymać włodarze z Palca i Sznura, palec Lichocka narodowi pokazała, to jeszcze dostawy sznura zostały, od Chińczyków.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, a tego to nie domyślił bym się, że to lotnisko to ma umożliwić rozładunek towarów z Chin, a Polaków zamieszkujących te tereny trzeba chyba przesiedlić do Chin. Takiego idioty dawno nie czytałem tak piszącego.

~Mark

Do taka prawda Ostrołękę budował PIS i po dwóch latach budowy PIS zlikwidował . Minister Tchórzewski zaczął budować a był z PIS-u. Nie nigdy nie leciałem, a towar z Chin wykończą polskich przedsiębiorców.

~taka prawda

Do mark, czy ty nigdy nie leciałeś gdzieś z POLSKI za granicę z WARSZAWY czy KRAKOWA? Elektrownię w OSTROŁĘCE zaczęła budować platforma obywatelska. Dzięki temu lotnisku centralnemu to w POLSCE będzie największy w EUROPIE przeładunek towarów z CHIN. Co nam da POLSCE miliardy z ceł za te towary.

~Mark

Do taka prawda Co nam ze Stalowej Woli z tego lotniska ? Żeby nie wyszło jak elektrownią Ostrołęka

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, nie rób z siebie kolejny raz kretyna co pisze tylko na 100 %, cyt:

10 Kwietnia 2020 15:19:26~mądry
Do emeryta a nie mówiłem ci , że wybory na prezydenta POLSKI będą korespondencyjne ale ty jak głupek to prześmiewałeś. Ten się śmeje co ostatni się śmieje, znasz to mądre przysłowie polskie?
4 Sierpnia 2021 22:38:56 Wódz
Mikroprocesory mają być konstruowane

11 Grudnia 2020 12:33:40~INTELIGENT
Dom pilne, obyś się nie pomylił bo TRUMP dalej będzie prezydentem USA. Masz to zagwarantowane jak pies budę.

11 Marca 2021 13:25:46~takaprawda
Do erds, emerycie naucz się czytać ze zrozumieniem bo wyraźnie jest napisane , że ta nasza piękna obwodnica na całej długości będzie mieć drogi serwisowe. A z tymi serwisówkami będzie 4 pasmowa tylko komu ja to tłumaczę? Żaden idiota nigdy mądrze nie potrafi myśleć.
Pozdrawiam głąba i du.owłaza, tak samo będzie z tym lotniskiem.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie i jeszcze jedno, kiedy przestaniesz trutniu okradać podatnika pisząc te swoje gloryfikacje du.owłaza w godzinach urzędowania za kasę podatnika, a i pamiętaj o zakładzie, już niedługo pójdziesz z torbami na wygnanie.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, za kilkadziesiąt lat, a kilkadziesiąt głąbie to jest najmniej 50 to ja nie będę żył, ani ty głąbie, a Palec i Sznur to w 2023 roku nie będzie rządzić bo to tumany jakich mało i do tego z wyjątkowo lepkimi rączkami. Głąbie dodrukowywanie kasy to to samo co te wręczane kartoniki bez pokrycia, ale skąd takiemu idiocie przyszło do głowy, że dodrukowywanie kasy (czytaj papieru) jest dobre, głąb, to głąb. Może by jeszcze dodrukowali z bilion złotych, rozdali i pospólstwo by cieszyło i dziwić się, że kretynizm kwitnie. A lotnisko to z du.ie będziesz miał, jak i wieżę widokową w Stalowej Woli.

~Mark

Do taka prawda - Czy Ci którzy pracowali przez 40 lat i więcej mają wspierać tych co nie chciało się pracować, a teraz PIS za to nagradza by utrzymać się przy władzy. A co do rządu jak Pan pisze najlepszego to są trzy prawdy: święta prawda. tez prawda i g......no prawda.

~pustak

Barbara...kobieto poducz sie historii, dowiedz sie o reparacjach troche....czytaj więcej. W unii myslisz ze są głupcy? nie wiedzą co w trawie piszczy?

e2rds

~Barbara, dla ciebie Palec i Sznur jest dobry bo rozdaje, jednym zabiera co jeszcze pracują, trochę kasy dodrukowuje i rozdaje by się utrzymać przy władzy, ale przyjdzie czas, że nie będzie już co rozdawać, wtedy zmienisz poglądy. Będzie za późno.

~Mark

Do Barbara. No tak myślałem kiedy to Pani napisze, że to wina Tuska. A to nie ja narzekam, że jest drożyzna, że to wina uni i Putina, tylko Pani i proszę nie atakować słowami tylko realnie spojrzeć na sytuację.

~Barbara

do Mark to jest moj kraj - ty jedz z tuskiem do swojej unii i niemiec! a z unii predzej czy pozniej wyjdziemy tylko pis sprytnie wczesniej jeszcze ich wydoi co sie da i zalatwi reparacje.

~Mark

Do Barbara to proszę wyjechać do innego kraju gdzie niema Uni lub wystąpić z projektem obywatelskim o wyjście Polski ze struktur uni, może będzie Pani lepiej. A o latach pracy zapomniałem dodać kto ,,uczciwie'' pracował 40 lat lub więcej to 14 nie dostanie

~Barbara

do Mark tak unia juz sie na wszystkim zawlaszczyla!
a jak ktos pracowal 40 lat to nawet nie chce myslec jak duza ma emeryture

~Mark

Do Barbara na targu stalowowolskim też unia zafundowała podwyżki? Kto pracował przynajmniej 40 lat i wyżej ten czternastki nie dostanie i tu jest sprawiedliwość.

~Git

No i git !

~ZUS

Pewna to jest tylko śmierć

~Barbara

dziekujemy i czekamy na piniazki.
przydadza się teraz szczegolnie przez te podwyzki zafundowane przez unie i putina!

~emeryt

Dlaczego to sie nazywa czternastka? Czternastka to by była gdyby wynosiła tyle ile mam emerytury a nie jakiś dodatek na dobry humor....

~Karlay

Inflacjo rośnij póki masz rząd, co rozdaje na prawo i lewo pieniądze podatnika!