Praca opiekunki w Niemczech: co musisz wiedzieć?

Materiał zewnętrzny Image

Podjęcie pracy poza ojczystym krajem zawsze wiąże się z dodatkowym stresem i formalnościami. Nawet jeśli ma się doświadczenie w pracy jako opiekun seniora w Polsce, może to nie wystarczyć, aby podjąć pracę w Niemczech. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, planując podjęcie takiej pracy w sąsiednim kraju.

Pierwsze kroki w pracy jako opiekunka seniora

Zaczynając pracę jako opiekun seniora, można od razu zacząć od szukania ofert na rynku niemieckim, jednak warto wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tego typu zajęciach. Jest to atut zarówno dla opiekuna, jak i podopiecznego, który ułatwi wzajemną komunikację. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na uzyskanie odpowiednich uprawnień, które pozwolą na legalne zatrudnienie na terenie Niemiec. Nie należu zapominać o takich formalnościch, jak, chociażby uzyskanie meldunku. Co więcej, należy jeszcze zadbać o prawo do uzyskania świadczeń dotyczących opieki zdrowotnej, ustalić, czy składki będą odprowadzane w Polsce, czy w Niemczech. Aby ułatwić sobie te zadania, można znaleźć agencję pośrednictwa pracy, która po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji zajmie się zarówno formalnościami czy organizacją podróży i ubezpieczeniem, jak i zatroszczy o dobór odpowiedniej rodziny.

Praca dla opiekunek w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

Pielęgnacja osoby, która z racji na wiek bądź choroby nie jest w pełni samodzielna, zależy od indywidualnych możliwości i ustaleń. Podejmując pracę, należy zwrócić uwagę na dokładny zakres obowiązków i zawczasu ustalić istotne zasady dotyczące pielęgnacji, ale i zwrócić uwagę na nieco mniej oczywiste regulacje:

- czas wolny opiekuna i praca w godzinach nocnych

- prawo do urlopu

- wyżywienie – zazwyczaj jest zapewniane przez gospodarzy

- działania na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego

Praca dla opiekunek w Niemczech, szczególnie takich, które mają już doświadczenie i wiedzą, z czym się ona wiąże i może być doskonałą okazją do rozwoju. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wymagany poziom znajomości języka niemieckiego. Nie w każdej sytuacji znajomość samych podstaw będzie wymagająca. Może okazać się, że będzie trzeba szybko uzupełnić znajomość słownictwa związanego z wykonywaniem zadań opiekuńczych i pielęgnacyjnych.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Praca przy opiece nad seniorami jest wymagająca, a decyzja o jej podjęciu powinna być starannie przemyślana. Oczywiście można szukać ofert na własną rękę i w internecie jest ich sporo, jednak bezpośrednie poszukiwania nie zagwarantują komfortu i obsługi, jaki może dać sprawdzona agencja. Decydując się na pierwsze kroki w tej pracy, warto zdać się na profesjonalistów, którzy załatwią wszelkie formalności. Taką firmą jest Caring Personnel, który oferuje kompleksowe usługi opieki dla seniorów przebywających w swoich domach lub mieszkaniach w Niemczech. Mając na celu zadowolenie podopiecznych, przykłada dużą uwagę do wyboru personelu i oferuje wsparcie 24h przez 7 dni w tygodniu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =