78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rajd Honoru ulicami Stalowej Woli

Image

1 sierpnia 2022 r., na Placu Józefa Piłsudskiego, przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli, spotkano się by po raz kolejny uczcić pamięć powstańców.

Powstanie Warszawskie do dziś budzi wiele kontrowersji. Wciąż dyskutuje się na temat, czy było ono potrzebnym zrywem narodowościowym, czy jedynie wielką klęską, w której rany i śmierć poniosło wiele dzieci, kobiet, mężczyzn i starszych ludzi. W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło ok. 16 tys. biorących w nim udział osób, 20 tys. zostało rannych, 15 tys. wzięto do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz działań okupanta zginęło nawet 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Pod gruzami znalazła się cała lewobrzeżna strona Warszawy. Bezpowrotnie straciliśmy bezcenne zabytki i obiekty historyczne.

Bez wątpienia trzeba było mieć odwagę, by stanąć przed wrogiem niedoposażonym w broń, często jedynie z butelkami wypełnionymi benzyną, może kilkoma granatami, nożem i przekonaniem, że się uda, a uzbrojenie zdobędzie się w walce. Na pewno była to największa akcja militarna Armii Krajowej. Dziś, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wspominano tych, którzy walczyli za ojczyznę, przelali za nią krew i bez wahania oddali swoje życie dla Polski. Pamiętano także o niewinnych cywilach, bo przecież wojna nigdy nie jest sprawiedliwa, a kula nie wybiera swojej ofiary…

Obchody 2022 rozpoczęły się od przybliżenia krótkiej historii Powstania Warszawskiego. O 17.00, podobnie jak w wielu miejscowościach w Polsce, uruchomiono syreny alarmowe oraz syrenę ręczną jako pamiątkę Godziny „W”. Potem odśpiewano Hymn Polski. Odbył się także Apel Pamięci. W niebo tradycyjnie wystrzelono salwę honorową. Po części oficjalnej ulicami miasta wystartował Rajd Honoru. Rowerzyści pokonali jechali ul.: 1 Sierpnia – MDK, Kilińskiego, Niezłomnych, Ofiar Katynia, Mickiewicza, Żwirki i Wigury, Poniatowskiego, Chopina, Al. Jana Pawła II, Popiełuszki, 1 Sierpnia/MDK – META.

Na zakończenie Rajdu Honoru wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Materiał video

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~erdeesik, koza zasrańcu ma więcej rozumu pod ogonem, niż ty w całym zawszonym pustym łbie, więc o mnie się nie martw zasrańcu, a pielgrzymka to tobie potrzebna zasrańcu, jak rozumu nie masz to może troszeczkę wiary zdobędziesz.

wyborca

W sklepie ciągle pytają mnie o jakąś Olę. I tak sobie skojarzyłem to z żoną pewnego polityka...

~erdeesik

tato ja cie jednak sam wyśle do czubków....liczę na małą poprawę...chodz to raczej niemożliwe. Masz tak zryty i wyprany czerep za komuny że nic raczej nie wskura. Tylko ognie piekielne mogą to wypalić....ale to na zaś
A może na pielgrzymkę byś sie wybrał....z plecakiem pełnym kamieni i z kozą na ramionach.???? jak myślisz ...aj czy ty wogóle możesz myśleć???tym łbem zakutym.

e2rds

~Oh ah, ~he he, obaj zasrańcy, a podejrzewam, że to jeden i ten sam, ile razy trzeba oberwać po tym głupim łbie uszytym z tego materiału co capy pod brzuchem noszą by zmądrzeć, bo nadal kretynami jesteście.

e2rds

~Oh ah, o widzę, że nowy zasraniec~Oh ah wzdychający do kozy ~Oh ah,~Oh ah, co też nie dała ci się cmoknąć pod ogon, widzisz to mądre stworzenie i nie chce by tacy zasrańcy nawet pod ogon ją cmokali.

~Oh ah

cicho stary zboczku....tylko ona ci zostala...tylko..opetańcu.

e2rds

~he he, ja nie, koza się męczyła z rżącym zasrańcem ~he he, bo koniecznie chciał ją pod ogon pocałować, a ona nie miała na to ochoty. Nawet rżący zasrańcu ~he he koza cię nie chce.

~Karol

Pisowcy sobie dadzą podwyżki, to stąd te ryje roześmiane

~Janusz....

Piotruś pas wyżej bo ci jaja upier........nawet w wojsku nie byłeś... A łazisz w mundurze dla szpanu

~JASIO

KORYCIARZE BEZRADNI I SPÓŁKA Z POMINIĘCIEM SZEROKICH KONSULTACJI SPOŁECZNYCH I REFERENDUM (ZDANIE MIESZKAŃCÓW ICH ZDROWIE I ŻYCIE MA SIĘ W .UPIE !!!) ZAPEWNIŁA NAM SUPER-TRUCICIELI ZAGŁĄBIE ALUMINIUM I TERAZ MIEDZI W IMIĘ OBCEGO KAPITAŁU I BARBARZYŃSKIE WYCINKI RESZTEK PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ ,PRZY PLANOWANYM ZUŻYCIU DZIENNYM 6000 M3 CZYSTEJ WODY I ZRZUCIE DZIENNYM 5000 M3 ŚCIEKÓW OBNIŻENIE POKŁADÓW WODONOŚNYCH SKUTKUJĄCYCH BRAKIEM WODY DLA MIESZKAŃCÓW I ZATRUCIEM ICH ŹRÓDEŁ UJĘĆ PRZEZ ŚCIEKI !!!
OTO CO NAM PRZYSZYKOWANO BEZ NASZEJ ZGODY I NASZEGO UDZIAŁU !!!

~he he

a emeryt e... s męczył kozę na działce.

~Taka myśl

Patriotyzm.Najbardziej puste słowo w języku polskim. Bo co niby oznacza ten patriotyzm? Czy to tylko puste słowa rzucane przez politycznych prominentów przy okazji uroczystości,czy to hasła wykrzykiwane przez kibiców podczas manifestacji, czy to kotwica malowana farbą na odnowionej elewacji budynku? Nie!!!!! Parriotyzm to czyn,współdziałanie.Zjednoczenie się wokół problemu zagrażającemu jedności narodu.W czasie wojny to walka, w czasie pokoju to praca. Praca na rzecz całego społeczeństwa dla jego siły. Bogate społeczeństwo to silne społeczeństwo.To uczciwe płacenie podatków.To rozważne zarządzanie wspólnym mieniem. Patriotyzm to nie oglądanie się za siebie i rozpamiętywanie porażek. To parcie do przodu ,dążenie do celu ,unikanie błędów popełnianych przez naszych ojców i dziadów. Każdy z nas powinien być patriotą na swój sposób. Młodzież poprzez naukę, dorośli poprzez pracę, politycy poprzez dbanie o interesy społeczne a nie własne.

~Karlay

Żeby jeszcze wiedzieli kiedy to powstanie było....

~Yhyy

Piotruś R. ma chyba mundur strzelców których chyba prowadzi.

~obca

Fajnie okazać swój patriotyzm przez założenie koszulki z logo Powstania to kosztuje tylko parę złotych --cena koszulki.Są też tacy patrioci ,którzy walczyli z komuną dla dobra Ojczyzny,gdy komuna się skończyła szybko pobiegli po odszkodowania za Miłośc Do Ojczyzny ==niektórzy za cenę patriotyzmu kupili sobie dobre samochody a Prawdziwi Patrioci potracili pracę ido dnia dzisiejszego mają honor i nie sprzedali swoich przekonań ale ich się nie ceni,

wyborca

~działkowicz: pociągu nie można opóźnić, ale skoordynować rajd z dyżurnym ruchu jak najbardziej można umiech

~Ja.

Chwila zastanowienia nad faktami. Ponad 200 tyś. ofiar (głównie cywili) w zaledwie dwa miesiące. Żaden z celów powstania nie został osiągnięty. Oddanie życia dla sprawy to ostateczność absolutna. Wszyscy, którzy stracili życie w tej szalonej awanturze powinni byli żyć, bo tylko żywi potrzebni są Ojczyźnie. Okulicki, Komorowski i cała reszta pod sąd wojenny, kula w łeb. Panie Nadbereżny! Aktywność jaką wykazujesz się przy okazji 1 sierpnia jest nieporównywalna z obchodami (takowych nawet nie było) 11 lipca. Dżentelmen nie chciał nikogo urazić? Upamiętnienie mordu wołyńskiego troszkę nie w smak? Niedługo klasa polityczna sprowadzi owe wydarzenia do ,,wypadków wołyńskich". Wstyd. Zamiast zajmować się polityką historyczną wyremontuj, Prezydencie, jakąś piaskownicę. Będzie bardziej praktycznie. Cześć.

~Prawica

Jak honoru jak tam pełno pisowcow,????

~Tak

No i po co to? Lepsza była by jakaś impreza charytatywna.

~kibic

Dziadyga z Zoliborza nie przyjechal?On nie potrafi jezdzic na rowerze!!Neo Nowka miala by sie z czego smiac.

~???

Kto to jest ten (stary) Kijak ?

~sak

Jeśli jakiś cham z opozycji próbowap rzeszkodzić prezydentowi, to to jest skandal, a powinna przepraszać za swojego "wychowanka" pani Butryn!!!

~Irekk

A dla czemu Piotruś. R chodzi w mundurze??? Harcerskie sobie założy a nie wojskowy

~JAN

Z opozycji byl jeszcze stary Kijak

~Pan tera...

1 sierpnia bez twórcy chórów Tło-las i Stacze, ulubieńca Chorego Eszko? co siem stało?...
może w przyszłym roku choć wspólne krótkie śpiewanie z kapelą... w końcu plac Piłsudskiego mamy jak w Warszawie - to zobowiązuje

~Do piket

Hucpe polityczna to chyba twoja matka pracująca w wordzie za seks sobie urządza ze swoim szefem.

piket

do sen. A czemu mieli być??? Nie rozumiem twojego toku myślenia. Czy jedynie pis ma monopol. Ten rajd to hucpa polityczna i nic więcej. Dobrze, ze nie byli. Można też inaczej uczcić powstańców. Pis ma na językach slogany patriotyczne a w czynie tylko darcie do siebie kasy z tej ojczyzny.

~Mark

Słaba, Okulicki ( mimo jego zasług ) był jednym z trzech, którzy wydali rozkaz rozpoczęcia powstania mimo sprzeciwu rządu w Londynie.

~słaba

Mark,jakiego szalenca masz na myśli? ulica....jaka?

~dzidek88

A co to za mamuśki tam byly ? 22 zdjęcie.