Charakterystyka budownictwa kubaturowego - jak przebiega budowa?

Materiał zewnętrzny Image

Budownictwo kubaturowe to pojęcie, które dotyczy wszystkich rodzajów budownictwa, w których decydującym czynnikiem jest objętość danego budynku. Mowa więc nie tylko o magazynach czy biurach, ale również o centrach handlowych czy osiedlach, a zatem budynkach o dużej powierzchni wyrażonych w tysiącach metrów kwadratowych.

Budownictwo kubaturowe jest przeciwieństwem tzw. budownictwa liniowego, gdzie najważniejszym aspektem jest długość (tory kolejowe, wodociągi itp.). Jak przebiega taka budowa? Zapraszamy do lektury!

Budownictwo kubaturowe - czym się wyróżnia?

Wszystkie budynki, które posiadają pewną objętość można zaliczyć do grona budownictwa kubaturowego. Będą to zatem centra handlowe, osiedla, budynki użyteczności publicznej, hotele, szkoły, bloki mieszkalne, budynki sanitarne i wiele, wiele więcej. W skład budownictwa kubaturowego wchodzi również budownictwo przemysłowe - hale produkcyjne, magazyny itp.

Kubatura jest liczona w oparciu o objętość budynku. Dlatego też nie bierze się tutaj pod uwagę schodów, gzymsów oraz fundamentów. Z drugiej strony, do kubatury zaliczymy werandy, ogrody i wszelkie inne dobudówki, które mają określoną objętość. Kto jednak może się zająć realizacją takiej inwestycji?

W przypadku budynków prywatnych, a więc domów jednorodzinnych, realizacją projektu może się zająć każda firma budowlana. W przypadku budynków o charakterze publicznym lub sanitarnym - wyłącznie generalny wykonawca budowlany. Wynika to przede wszystkim z faktu, że generalny wykonawca budownictwa kubaturowego posiada wszelkie niezbędne narzędzia, wiedzę oraz doświadczenie potrzebne do pomyślnego zrealizowania inwestycji.

Generalny wykonawca budownictwa kubaturowego - czym się zajmuje?

Niektóre projekty budowlane m.in. inwestycje publiczne mogą być realizowane wyłącznie przez generalnego wykonawcę budownictwa kubaturowego. Budowa przebiega wówczas w następujący sposób. Na początku tworzy się projekt architektoniczny, a następnie projekt wykonawczy. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji przychodzi czas na zebranie wszelkich koniecznych do rozpoczęcia prac pozwoleń. Po zakończonej pracy, inwestycja trafia do odbioru podmiotu zlecającego.

Wybór generalnego wykonawcy budowlanego musi być podyktowany przede wszystkim jego portfolio i doświadczeniem. Warto dodać, że znacząco zwiększa to poziom bezpieczeństwa stawianych budynków. W przypadku budownictwa przemysłowego muszą zostać spełnione dodatkowe wymagania, takie jak chociażby odporność na ekstremalne temperatury.

Podsumowanie

Generalny wykonawca budownictwa kubaturowego zadba o koordynację prac ekipy budowlanej, zatrudnienie podwykonawców, zorganizowane niezbędnych materiałów oraz załatwienie pozwoleń, a następnie przygotuje harmonogram tworzenia projektu wraz z kosztorysem i zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa na placu budowy.

Warto tutaj zaznaczyć, że podczas realizacji takiej formy inwestycji konieczne staje się zatrudnienie wielu ekip budowlanych, a to właśnie generalny wykonawca spaja i organizuje ich pracę, aby była jak najbardziej efektywna.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =