W trzeźwy weekend uciekał przed policją

Image

Podczas minionego weekendu, niżańscy policjanci ogniwa ruchu drogowego, tak jak każdego dnia, dbali o bezpieczeństwo na drogach powiatu, kontrolując kierujących oraz ich stan trzeźwości. W ciągu akcji "Trzeźwy weekend" policjanci ujawnili 5 kierowców, którzy mimo wypitego wcześniej alkoholu, zdecydowali się wsiąść za kierownice pojazdów. Jeden z nich, z obawy przed konsekwencjami, nie zatrzymał się do kontroli.

Podczas minionego weekendu, funkcjonariusze ruchu drogowego niżańskiej policji przeprowadzili działania „Trzeźwy weekend”, w 12 punktach kontrolnych na terenie powiatu niżańskiego. Podczas prowadzonych działań, zatrzymali 5 osób, które kierowały swoimi pojazdami, mimo tego, że wcześniej piły alkohol.

W sobotę wieczorem, w gminie Rudnik nad Sanem, kierujący toyotą nie zatrzymał sie do kontroli. Policjanci podjęli pościg za piratem drogowym, który nie stosował się do wyraźnych sygnałów, obligujących go do zatrzymania. W pewnym momencie uciekinier stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi. Mężczyźnie nic sie nie stało, a powodem jego ucieczki był alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wskazało w organizmie mężczyzny ponad 3 promili alkoholu. Pojazd zabezpieczono na parkingu policyjnym, a jego 48-letni kierowca, oprócz utraty prawa jazdy, odpowie za niezatrzymanie sie do kontroli drogowej oraz jazdę w stanie nietrzeźwości.

Także w sobotę, po godz. 11, w gminie Jeżowe, policjanci zatrzymali 39-latka, który kierował rowerem mając ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, a godzinę wcześniej w tej samej okolicy 58-latka, który kierował jednośladem majac 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości, wysokim mandatem ukarany został kierujący rowerzysta, który mając blisko 0,5 promila jechał ulicami Niska. Prawo jazdy stracił także kierowca osobowego volkswagena, który prowadził samochód mając promil alkoholu, grozi mu także kara 2 lat pozbawienia wolności.

Przypomninamy!

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Ponadto w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k

Pamiętajmy, aby wsiadając za kierownicę mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi. Kierowcy będący pod wpływem alkoholu stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =