Ceremonia Wbicia Pierwszej Łopaty pod firmę SK Nexilis w Stalowej Woli

Image

Bez wątpienia to historyczna chwila dla naszego miasta. Dziś rozpoczęła się nowa epoka gospodarcza, a wielomiesięczne negocjacje, rozmowy i przygotowania do tej ogromnej inwestycji, naprawdę stały się faktem.

Koreańska spółka SK Nexilis, należąca do SKC Group, która dzisiaj stała się częścią Stalowej Woli, specjalizuje się w produkcji folii miedzianej, używanej w wytwarzaniu akumulatorów do samochodów elektrycznych.

NOWOCZESNOŚĆ ZACZĘŁA SIĘ POD KONIEC 2021 ROKU WŁAŚNIE W STALOWEJ WOLI

18 listopada 2021 roku, podczas uroczystej ceremonii, w której udział wziął m.in. premier Mateusz Morawiecki, ogłoszono, że koreański inwestor, firma SK Nexilis wybuduje w Euro-Parku Stalowa Wola, na obszarze niemal 60 ha, fabrykę folii miedzianej. 7 lipca 2022 roku wbito pierwszą łopatę na placu budowy. Wśród zaproszonych gości byli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Szef Gabinetu Prezydenta RP Minister Paweł Szrot, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Wicewojewoda Podkarpacka Jolanta Sawicka, Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, Starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny, radni wojewódzcy i miejscy, Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu Tomasz Miśko, Ambasador Republiki Korei w Polsce Hoonmin Lim, SKC CEO Woncheol Park, SKNX Poland, CEO Hyunwoo Lee, SKNX CEO Jaehong Yi.

Budowę fabryki rozpoczęto dziś w momencie, gdy zaproszeni goście wbili w ziemię symbolicznie łopaty. W tym samym czasie na plac budowy wyruszyły koparki. Lokalizacyjnie zakład ulokowany będzie w Stalowej Woli, w parku inwestycyjnym powołanym specustawą Sejmu. Ten jeden z największych na świecie producentów folii aluminiowej pojawił się w Polsce dzięki zaangażowaniu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Wartość inwestycji to prawie 3 miliardy złotych. W połowie 2024 roku, kiedy ruszy produkcja, w naszym mieście powstanie minimum 500 nowych miejsc pracy, a dodatkowo kilkaset osób otrzyma zatrudnienie pośrednie. Ale to też rozwój miasta i regionu, działania podjęte na rzecz środowiska, ponieważ nie ma chyba w kraju fabryki, która miałaby aż tak wyśrubowane normy ekologiczne, rygorystycznie wręcz, jeśli chodzi o dbałość o środowisko naturalne. Folia miedziana to jeden z podzespołów niezbędnych do produkcji baterii litowo- jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Jest to więc przyszłość i wyjście naprzeciw zmianom dokonywanym w Europie, jeśli chodzi o przeobrażenia na rynku motoryzacyjnym. Elektromobilność to wcale nie tak odległa przyszłość. Nie tylko Stalowa Wola, ale cała Polska wpisuje się jako członek UE w ten kurs. Fabryka jest więc wyprzedzeniem tego, co niechybnie nastąpi. Miasto ma okazję wziąć udział w przemianach, które dokonują się dopiero na świecie.

DZIEJE SIĘ HISTORIA

Bez wątpienia dzisiejszy dzień zapisze się w annałach miejskiej historii. Tym bardziej jest to symboliczna data, ponieważ to właśnie 7 lipca 2022 roku w Stalowej Woli miało miejsce otwarcie Muzeum COP w 85 rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego (1937- 2022). To wydarzenie wpisało się idealnie jako kontynuacja wielkiej myśli rozwojowej kraju, a w szczególności naszego regionu i miasta. Za taką możliwość i zaangażowanie Prezydenta RP, całego rządu i ministrów, agencji polskich, władz regionu, za to, że wybrano właśnie Stalową Wolę na miejsce tak wielkiej inwestycji, podziękował prezydent Stalowej Woli.

- To dla nas wielki zaszczyt i wielka przyjemność, że w roku jubileuszowym 85- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, a więc wielkiej, śmiałej wizji gospodarczej Eugeniusza Kwiatkowskiego, tutaj, w Stalowej Woli na nowo dzieje się historia wyznaczająca przyszłość, wskazująca Stalową Wolę jako miasto, które dzięki tej wielkiej inwestycji SK Nexilis, będzie brało udział w globalnym wyścigu, zmiany trendów gospodarczych jako lider ochrony środowiska, lider nowoczesnych technologii. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale jednocześnie wielka szansa, która została nam przedstawiona przez globalny koncern globalnego lidera, jakim jest SK. Chciałbym na ręce pana prezesa SK, prezesa SK Nexilis bardzo serdecznie podziękować za tą wielką szansę i zapewnić, że Stalowa Wola, miasto ludzi o wyjątkowym charakterze, miasto ludzi pracowitych, miasto ludzi uczciwych, miasto ludzi pielęgnujących ważne wartości, będzie miejscem, które da sukces wspólny dla Stalowej Woli, dla Polski, ale również dla korporacji SK. Dziękuję za to wielkie wyróżnienie, że dzisiaj możemy po tak krótkim czasie rozpocząć tą wyjątkową inwestycję, bo warto przypomnieć, że minęło 7 miesięcy od momentu, kiedy ta inwestycja została ogłoszona- mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Do zgromadzonych list napisał Prezydent RP Andrzej Duda. Został on odczytany przez jego Szefa Gabinetu Ministra Pawła Szrota. Później była jeszcze okazja do obejrzenia relacji jaką przygotował dla Stalowej Woli prezydent.

- To ogromna radość nie tylko dlatego, że ta nowoczesna technologia będzie realizowana w Polsce, że w oparciu o nowoczesną technologię będzie realizowana w polskiej produkcji, że wielki inwestor, zaprzyjaźnionej z nami od dziesięcioleci Korei, kolejne swoje inwestycje lokuje w naszym kraju, ale to także ogromna radość, że Stalowa Wola zyskuje nowe miejsca pracy w niezwykle ambitnym przemyśle dla młodych ludzi, którzy zdobywają u nas, w Polsce wykształcenie dla młodych inżynierów, którzy szukają dla siebie życiowej szansy, którzy chcą funkcjonować, rozwijać się właśnie realizując najnowocześniejsze wyzwania technologiczne. Cieszę się ogromnie i gratuluję panu prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu, gratuluję wszystkim przedstawicielom władz miasta, gratuluję także panom prezesom koncernu SK Nexilis tego zadania inwestycyjnego, tego tempa w jakim to całe przygotowanie inwestycji zostało zrealizowane i dzisiaj może się rozpocząć budowa, która, mam nadzieję, w krótkim tempie zakończy się dając pracę, dając rozwój Rzeczypospolitej- powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

ROZWÓJ POLSKI POŁUDNIOWO- WSCHODNIEJ DZIĘKI INFRASTRUKTURZE DROGOWEJ I WYRÓWNANIU SZANS

O wyjątkowości miejsca, w którym powstaje fabryka, mówił z kolei Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wspomniał, że Polska rozwija się teraz całościowo, a zaniedbane regiony mają szansę dorównać do standardów tych najbogatszych. Nasz kraj wiele współpracuje z koreańskimi inwestorami. Ta przyjaźń daje obopólne, wymierne korzyści.

- Znajdujemy się dzisiaj w miejscu szczególnym, szczególnym polskiej historii, polskiej współczesności, znajdujemy się można powiedzieć, w sercu Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale też i w momencie szczególnym, bo w momencie 85 rocznicy powstania tego okręgu, który był takim widomym znakiem ambicji przedwojennej Polski, ambicji II Rzeczpospolitej, żeby dołączyć do tych najbardziej rozwiniętych, najbardziej uprzemysłowionych krajów Europy, żeby wyjść z wielowiekowego zacofania, spowodowanego również przez trudną historię, przez rozbiory i żeby stać się państwem nowoczesnym, państwem, które będzie dysponowało, najnowocześniejszym przemysłem- mówił Jacek Sasin.

Stalowowolska inwestycja doskonale wpisuje się w ogólnoświatowy trend, co spowoduje, że Polska, w tym Stalowa Wola będzie ważnym miejscem na światowej mapie transformacji energetycznej.

- Cieszę się, że będziemy mogli razem, wspólnie tutaj w Polsce, we współpracy Polski i Korei tę wspaniałą inwestycję realizować. Nasze związki gospodarcze między Polską a Koreą są dzisiaj bardzo mocne. To nie tylko ta inwestycja, to również zaangażowanie firm koreańskich, wiele inwestycji realizowanych przez inne podmioty, w tym spółki skarbu państwa- mówił Sasin.

O tym, że dzięki infrastrukturze drogowej możliwe jest sprowadzenie do takich miast jak Stalowa Wola potężnych inwestorów, przekonywał z kolei Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nasz region wzbogacił się ostatnio o wiele nowych połączeń, choćby o słynna już Via Carpatię i planowaną S-74. Jesteśmy skomunikowani coraz lepiej z każdą stroną Polski, a poprzez to z Europą i światem. I to właśnie dzięki nowym połączeniom możemy rozwijać się i zapraszać do siebie takie potęgi jak SK Nexilis.

Prezesi SK Nexilis i SKC dziękowali dziś za możliwość realizacji tak dużej inwestycji w Stalowej Woli. Prezes koncernu SKC Woncheol Park podkreślił, że zarówno rząd, jak i lokalny samorząd bardzo pomogli jego firmie m.in. w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Dodał, że dzisiejszy dzień jest krokiem do wspólnej przyszłości. Jak zadeklarował prezes SK Nexilis Jaehong Yi firma będzie chciała współpracować ze szkołami. Wówczas to wykwalifikowani absolwenci znaleźliby zatrudnienie w nowej fabryce.

Przewiń do komentarzy



















































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =