Czy recepta online jest legalna?

Materiał zewnętrzny Image

Zdalna konsultacje lekarskie są coraz bardziej popularne. Zatem czy takie usługi są świadczone w sposób legalny? Na co warto zwrócić uwagę korzystając z recept online?

Recepta online w kilkanaście minut

W Internecie można znaleźć placówki medyczne, które realizują zdalne konsultacje lekarskie z możliwości wystawienie e-recepty oraz zwolnienia lekarskiego. Jedną z nich jest medspan.pl, która oferuje uzyskanie e-recepty w piętnaście minut. Podobnie, jak wiele przychodni online.

Usługa stała się popularna ponad dwa lata temu, ponieważ był problem z dostępnością do lekarzy. Jest to rozwiązanie, które w kilkanaście minut umożliwia otrzymanie recepty online, zwolnienia lekarskiego lub skierowania na badania, albo do przychodni specjalistyczne. Cały proces jest bardzo prosty i nawet nie wymaga wyjścia z domu. Wystarczy kilka kliknięć, aby zrealizować e-konsultacje lekarską.

Recepta online, a e-recepta – jakie są różnice?

Recepta online niczym się nie różni od e-recepty, która jest wystawiona podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Jest to określenie używane na usługi zdalnych konsultacji lekarskich. Dokument wygląda dokładnie tak samo, ponieważ jest wystawiony przez ogólnopolski system e-recept, który został wdrożony w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Na e-recepcie jest widoczny czterocyfrowy kod, który umożliwia realizacje recepty bez wydruku, a także kod kreskowy, który umożliwia zeskanowanie dokumentu. W aptece wystarczy podać kod oraz numer PESEL celem otrzymania odpowiednich leków. Ponadto większość placówek online przesyła kod w wiadomości SMS, a osoby, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta – mogą sprawdzić kod w aplikacji lub na stronie internetowej. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ całkowicie wyeliminowało problem nieczytelnych recept oraz zgubionych druków. Obecnie nie ma możliwości zgubienia e-recepty. Przychodnie online działają w sposób legalny, ponieważ tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami może wystawić e-receptę.

Recepta w ramach kontynuacji leczenia

W ramach e-wizyty lekarskiej zazwyczaj można otrzymać e-receptę na leki, które są stosowane dotychczasowo. Często są to tabletki antykoncepcyjne https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/ oraz leki, które są stosowane w leczeniu chorób serca, niedoczynności tarczycy, czy dermatologiczne. Niekiedy lekarz może poprosić o przesłanie dokumentacji medycznej celem potwierdzenia konieczności stosowanych leków. Ponadto można też otrzymać receptę online na doraźne leki, czyli w ramach leczenia dolegliwości bólowych, czy chorób infekcyjnych. Należy pamiętać o tym, że lekarz jest osobą decyzyjną, dlatego może odmówić wystawienia e-recepty jeżeli stwierdzi, że występują przeciwwskazania. Usługa przypomina zakupy internetowe, lecz jest to placówka medyczna, która udziela świadczeń zdrowotnych, zatem nie wszystkie prośby pacjentów mogą zostać spełnione.

Przebieg procesu e-konsultacji

Zazwyczaj należy wybrać odpowiednią formę kontaktu z lekarzem. Często polega on na wypełnieniu szczegółowej ankiety, rozmowie telefonicznej, czacie lub rozmowie przy pomocy kamery. To pacjent decyduje o formie kontaktu, lecz w niektórych sytuacjach jest możliwość tylko rozmowy telefonicznej. Po wybraniu odpowiedniej usługi, należy wybrać problem zdrowotny np. chęć uzyskania e-recepty na tabletki dzień po https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/. Następnie trzeba bardzo dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz dokonać płatności. Po tak zrealizowanym procesie, lekarz powinien przekazać informacje nawet do kilkudziesięciu minut. Czas realizacji jest umieszczony na stronach internetowych i się może różnić. Niekiedy jest to kilka minut, a czasami nawet kilka godzin. Warto dokładnie odpowiedzieć na pytania, ponieważ jeżeli pojawią się jakieś nieścisłości, to lekarz ma prawo zadać dodatkowe pytania, co może wydłużyć czas realizacji konsultacji lekarskiej.

Szczególną grupą leków są wszystkie leki o potencjale uzależniającym. Warto przed konsultacją dowiedzieć się czy jest możliwość uzyskania e-recepty na takie leki, ponieważ powinny one być stosowane pod kontrolą tylko jednego lekarza.

e-skierowanie bez wychodzenia z domu

Podczas e-wizyty można uzyskać również e-skierowanie na badania z krwi oraz obrazowe, a także do poradni specjalistycznej. Jeżeli placówka ma kontrakt z NFZ, to skierowanie powinno być refundowane, lecz większość przychodni online jest placówkami prywatnymi, dlatego nie ma możliwości uzyskania skierowania w ramach NFZ.

Przed realizacją warto się dowiedzieć, czy skierowanie jest refundowane, ponieważ zazwyczaj po konsultacji nie ma możliwości rezygnacji z usługi, a może się okazać, że skierowanie do przychodni specjalistycznej jest pełnopłatne.

Usługi e-konsultacji lekarskich są ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia otrzymanie e-recepty nawet w kilkanaście minut, lecz warto pamiętać o wadach takiego rozwiązania. Lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego może zalecić skorzystanie ze stacjonarnej konsultacji lekarskiej.

Telemedycyna to przyszłość medycyny i będzie coraz więcej ciekawszych rozwiązań.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =