Dodatkowe wyposażenie dla Rosomaków i wojskowe testy Borsuka

Image

5 lipca br., w Hucie Stalowa Wola S.A., wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak.

- To wieża, która została zaprojektowana przez polski przemysł zbrojeniowy. Pierwsze egzemplarze trafią już w przyszłym roku na wyposażenie Wojska Polskiego- powiedział minister Błaszczak.

Dzień wcześniej ruszyły również wojskowe badania kwalifikacyjne Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP). Ich pozytywne zakończenie umożliwi rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie uruchomienia produkcji seryjnej i zakontraktowania dostaw BWP BORSUK dla Sił Zbrojnych RP.

- Zależy nam na tym, żeby nasi żołnierze byli dobrze wyszkoleni. Broń produkowana przez hutę Stalowa Wola należy do najlepszych- powiedział Mariusz Błaszczak.

W ramach umowy przewidziane jest pozyskanie 70 egzemplarzy zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR na potrzeby integracji z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO) ROSOMAK. Dodatkowo umowa zawiera pakiet logistyczny obejmujący części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg. Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz konsorcjum zakładów Huta Stalowa Wola S.A i WB Electronics S.A. Dostawy zaplanowane zostały do 2027 r.

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej, w efekcie której opracowano prototyp wraz z dokumentacją techniczną. ZSSW-30 będzie służył do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.

BWP BORSUK składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do wsparcia pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej. Pojazd, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów wykorzystywanych przez przeciwnika, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. BWP BORSUK może również współdziałać z pododdziałami czołgów. Pojazd charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem, a także może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Logik

Przepraszam - nie tylko lokalnych

~Logik

Przecież huta nie jest po to, żeby cokolwiek budować i sprzedawać, tylko po to, żeby rodziny lokalnych prominentów miały gdzie pracować i dorabiać się niezłych sumek

Thomas-W

1. Hiszpania chciała wysłać Ukrainie 40 czołgów typu Leopard 2A4, ale rząd Niemiec (kraj producenta) się nie zgodził.
Polska wysłała by jeszcze choćby 230 czołgów typu PT-91, gdyby Niemcy dały Polsce w zamian 230 czołgów typu Leopard 2A6/A7 ale Niemcy odmówiły.

2. Tymczasem ukraińskiej armii w miarę nowoczesnych czołgów zaczyna brakować, głównie w związku z nieudanymi kontrofensywami w kierunku Chersonia które są "spalane" przez ogień zaporowy rosyjskiej artylerii polowej.
Według najnowszych danych - na angielskojęzycznej Wikipedii - ukraińskiej armii pozostało zaledwie 188 czołgów serii T-72, 60 serii T-80, 5 sztuk T-84 (na początku było 10, ale najwyraźniej 5 utracili) i 9 egzemplarzy T-90A (zdobyczne).
Ze starszych typu T-64BV/BM nie można odpalać przez lufę armaty kierowanych laserem przeciwczołgowych pocisków rakietowych z uwagi na brak stosownego oprzyrządowania.

~hehe

ruskie trole ponizej thomas w i borsuk

Thomas-W

@ borsuk

Z tego co wiem, Ukraina dostała "za friko" 240 czołgów T-72M1 (+ 60 z Czech), 18 haubic samobieżnych "Krab" i znaczną ilość ręcznych zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu "Piorun".

~borsuk33

Wojsko zaplaci za Rosomaki lub Borsuki ,a Ukraina dostanie za darmo w ramach pomocy .Niech ktos to wytlumaczy czy Ukraina nam zaplaci chociaz zaliczkę .Bo za czolgi warte 15 miliarda zlotych nic nie zaplacili.