Rusza II etap przebudowy ulicy Działkowej

Image

To już końcówka I etapu. Zaczyna się II. Zarówno działkowcy, jak i dojeżdżający do oczyszczalni ścieków, idący na błonia, będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość, choć coraz intensywniej widać światło w tunelu.

Etapy mają być trzy. Na koniec I przypada właśnie układanie warstwy bitumicznej na odcinku od wiaduktu do oczyszczalni. Zaczęto akurat w tym miejscu, by zminimalizować utrudnienia drogowe. Wiadomo, że z ulicy Działkowej każdego dnia korzysta naprawdę wiele osób, zwłaszcza teraz, w okresie letnim, gdy lokalni działkowcy spędzają na pracach ogrodowych i wypoczynku „pod gruszą” mnóstwo czasu. Ale zanim można było kłaść ostatnią warstwę jezdni, trzeba było zrobić wiele rzeczy, między innymi zerwać starą nawierzchnię, zrobić wykopy, poprowadzić nową linię gazociągu, wykonać kanalizację i wodociąg.

- Planujemy trzy etapy robót: etap od „oczka” do ulicy Poniatowskiego, kolejny etap od ulicy Podgórnej do „oczka” wodnego i etap od obwodnicy Stalowej Woli i Niska do ulicy Podgórnej- mówi kierownik budowy Michał Cebula.

A każdy etap wiąże się z innymi wyzwaniami, dlatego należy się liczyć w przejściowymi utrudnieniami podczas prowadzonych prac budowlanych. Może się też zdarzyć, że konieczne będzie chwilowe, jedno lub dwudniowe wyłączenie drogi z ruchu. To jednak „wyjdzie” podczas prac ziemnych. O tym firma Strabag ma informować na bieżąco. Zaczęto już etap II, zerwano asfalt między „oczkiem” a garażami, dokonano tzw. frezowania. Obecne prace dotyczą również przebudowy kanalizacji sanitarnej. Chodzi o ogromnych rozmiarów kolektor ściekowy, który w dużym procencie odpowiedzialny będzie za odprowadzanie nieczystości z całego miasta do oczyszczalni ścieków. Tę część zadania trzeba będzie wykonywać etapami, gdyż jest złożone i skomplikowane. Ważną, bardzo oczekiwaną przez użytkowników tej drogi kwestią, która zostanie rozwiązana raz na zawsze, jest budowa kanalizacji deszczowej. Zniknie odwieczny problem zalewania po deszczach tej ulicy.

- Zostało zaprojektowane odwodnienie. Na całym odcinku drogi powstanie nowa kanalizacja deszczowa. Ulica tego odwodnienia nie posiadała. Było to bardzo problematyczne. Woda będzie miała już odpływ i na pewno nie będzie już tego problemu, który występuje teraz, że ta cała ulica po deszczu była w wodzie- mówi Michał Cebula.

W ramach zadania powstanie 228 miejsc parkingowych. Nowa droga będzie mieć 6 metrów szerokości (każdy pas ruchu po 3 metry). Uściślijmy: modernizacją został objęty 1,5- kilometrowy odcinek od ul. Wałowej. Remont odbywać się będzie w kierunku wjazdu na błonia, a następnie będzie ciągnąć się w stronę nowego wiaduktu, który powstał w ramach budowy obwodnicy Stalowej Woli. Droga przejdzie pod wiaduktem i będzie kierować się w stronę skarpy, a następnie oczyszczalni ścieków. W ciągu drogi zaplanowano 2 wyniesione skrzyżowania: pierwsze przy oczku wodnym, drugie przy ul. Podgórnej. Finału wszystkich prac możemy spodziewać się pod koniec czerwca 2023 roku. Przebudowa ul. Działkowej, według ceny przetargowej, kosztować ma około 15,4 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości około 11,8 mln zł.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Pytanie

Pytanie czy po zakończeniu prac są przewidziane przy drodze nasadzenia drzew w miejsce tych kilkudziesięciu pięknych wyciętych, czy tylko parkingo - betonoza jak zwykle ... to są ostatnie tereny rekreacyjne miasta i zieleń tam musi być.

~Ka-Sandra

Ciekawe tylko jak poradzą sobie z ciekami wodnymi spływającymi ze skarpy pomiędzy "oczkiem" a ul. Podgórną

~Hsfk

Efekty widać materiały z najwyższej półki byle tak dalej