Jak wybrać konto bankowe najlepiej dopasowane do swoich potrzeb?

Materiał zewnętrzny Image

Do wyboru konta osobistego należy przygotować się tak samo, jak do wyboru każdej innej rzeczy, która ma nam posłużyć przez dłuższy czas. W końcu to tam będziemy trzymać pieniądze, to jego będziemy używać do opłacania rachunków, gromadzenia oszczędności, wypłacania pieniędzy. Każdy ma trochę inne potrzeby i oczekiwania, więc nie warto sugerować się reklamami, tylko wybrać konto, które będzie dopasowane właśnie do nas i do naszego stylu życia. Przypadkowa decyzja, wybór pierwszego lepszego banku może nas sporo kosztować i narazić na różne nieprzyjemności.

Pierwsza pomoc w wyborze: ranking najlepszych kont bankowych

W internecie panuje ostatnio moda by tworzyć rankingi i zestawienia wszystkiego, co da się porównać. Można się z niej śmiać, ale z takich rankingów korzysta wiele osób i również w przypadku wyboru produktów finansowych są one realną pomocą. Na początku naszej przygody z poszukiwaniem najlepszego konta bankowego możemy więc sprawdzić aktualne (na dany miesiąc, bo oferty banków często się zmieniają) rankingi kont osobistych. Przy ustalaniu miejsc dla poszczególnych kont biorą one pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, które są jednocześnie podpowiedzią nad jakimi kwestiami warto się zastanowić przy tym wyborze. Zadajmy więc sobie kilka pytań:

• Czy będziemy płacić kartą wydaną do nowego konta, jak często, ile zwykle wtedy wydajemy?

• Czy potrzebujemy nieograniczonego dostępu do bankomatów, jak często chcemy wypłacać gotówkę?

• Czy potrzebny będzie nam dostęp do konta przez internet, w telefonie, czy chcemy móc płacić telefonem, zegarkiem?

• Czy chcemy mieć konto połączone z kontem oszczędnościowym?

• Czy zamierzamy korzystać z przelewów zagranicznych?

• Czy zależy nam na możliwości wykonywania przelewów, które księgowane są od razu, również w weekendy?

• Jak często wykonujemy przelewy natychmiastowe i ile jesteśmy w stanie za nie zapłacić?

Ustalenie takich oczekiwań wobec konta sprawia, że wybór banku staje się prostszy. Jednak każdy bank ma zwykle w ofercie kilka różnych typów kont, a do nich - różnego rodzaju karty

Kolejny krok: wysokość opłat

Najlepsze konta bankowe które znaleźć można na https://moneycore.pl/konta-bankowe są oczywiście całkowicie darmowe, ale pojawiają się też konta darmowe po spełnieniu określonych wymogów, np. wpłynięcia na konto co miesiąc pewnej sumy czy zapłacenia kartą za zakupy na kwotę powyżej pewnego pułapu. Warto się temu przyjrzeć i zastanowić, czy na pewno spełnimy dany warunek. Zwracajmy też uwagę na opłaty za prowadzenie konta, za kartę płatniczą, na dostępność bankowości internetowej, możliwość wykonywania przelewów o każdej porze, dostępność bankomatów (także za granicą, jeśli często podróżujemy).

Klient, który wybiera konto bez sprawdzenia wszystkich informacji o nim, może się zwyczajnie naciąć. Miesięczne opłaty nie są drogie, zwykle to 5-10 zł, ale jeśli podsumujemy to po roku, okaże się, że kwota jest całkiem zauważalna. Weźmy też pod uwagę, że z konta bankowego zwykle korzystamy całe lata, więc w taki sposób kwota oddawana bankowi robi się jeszcze większa. Korzystanie z rankingu kont bankowych powinno nam pomóc uniknąć takiej sytuacji.

Ostatni punkt: dodatkowe promocje

Najlepsze konta bankowe charakteryzują się tym, że nie tylko mają opłaty zredukowane do minimum (albo są całkowicie darmowe), ale również... że da się na nich zarobić. W rankingach często można zauważyć dodatkowy punkt - promocje. Jak się okazuje, wiele banków obecnie proponuje nowym klientom różnego rodzaju bonusy za założenie u nich konta. Są to nagrody rzeczowe, w postaci bonów do popularnych sklepów albo wypłaty gotówki. Aby je uzyskać, należy spełnić kilka warunków: w zależności od banku może to być utrzymanie konta przez określony czas, zapewnienie wpływów na konto na określoną kwotę przez kilka kolejnych miesięcy, wykonanie kilku płatności kartą miesięcznie, wyrażenie zgód na kontakt ze strony marketerów banku, regularne logowanie do aplikacji banku.

Warto sprawdzać regulaminy tych promocji, bo może okazać się, że ich spełnienie nie zajmie nam wiele czasu i będą to jedne z najszybciej zarobionych pieniędzy w życiu.

Więcej informacji na temat kont bankowych znajdziesz na stronie Moneycore

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =