Klimatyzacje – na co zwracać uwagę podczas wyboru instalacji?

Materiał zewnętrzny Image

Wraz z ciepłymi miesiącami, wróciły do nas upały. Żeby je przetrwać, wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie nie tylko w przestrzeniach komercyjnych, ale także i w domach.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji, żeby jej działanie było skuteczne? Przede wszystkim ważna jest moc, która przekłada się na wydajność. Oprócz tego ważny jest sposób montażu i dostępne funkcje dodatkowe.

Moc chłodnicza

W przypadku większości urządzeń elektrycznych, przy zakupie warto kierować się mocą. To od niej zależy ich skuteczność, a w efekcie zadowolenie użytkownika. Jaką moc powinna mieć klimatyzacja? Niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od metrażu i wysokości pomieszczenia, a także tego jakie są w nim straty ciepła.

Żeby obliczyć potrzebną moc chłodniczą przy standardowych wnętrzach, czyli takich których wysokość nie przekracza 2,8 m, wystarczy pomnożyć ich powierzchnię przez 100. W ten sposób dla pomieszczenia o metrażu 20 m2 należy wybrać klimatyzator o mocy przynajmniej 2000 W. Kiedy wnętrze jest wyższe, o obliczenie niezbędnych parametrów warto poprosić specjalistę.

W niektórych pomieszczeniach moc chłodnicza klimatyzacji powinna być większa. Mowa tutaj o wnętrzach, które są położone od południowej strony budynku, gdzie jest duże nasłonecznienie, a także o tych położnych na poddaszu.


Obrazek


Sposób montażu

Bardzo ważną kwestią przy wyborze instalacji jest to gdzie i jak ma być zamontowana. Klimatyzacje mogą być przenośne lub stacjonarne. Te pierwsze nazywa się monoblokowymi, natomiast drugie typu split.

Klimatyzacje przenośne najlepiej sprawdzają się przy zabudowaniach wielorodzinnych, w przypadku których może być trudno o uzyskanie zgody na montaż od zarządcy budynku. Są to urządzenia wolnostojące, które wystarczy podłączyć do prądu. Bez problemu można je przestawiać i chłodzić powietrze tam, gdzie jest to potrzebne, natomiast warto wiedzieć, że ich wydajność często jest dość niska.

Klimatyzacje typu split montuje się na stałe – na ścianie albo suficie. Składają się z dwóch elementów. Pierwszy z nich wytwarza chłodne powietrze wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia. Drugi z nich odpowiada za oddawanie ciepła do otoczenia. Musi być zamontowany na zewnątrz, stąd też instalacja tego typu klimatyzatora wymaga zgody zarządcy budynku. Są to urządzenia stacjonarne, a więc nie można ich przenosić.

Dostępne opcje oraz funkcje dodatkowe

Przy wyborze klimatyzatora warto pamiętać, że może mieć on wiele funkcji. Przede wszystkim oprócz opcji chłodzenia może mieć też opcję ogrzewania. Jakie inne funkcje może mieć klimatyzacja? Urządzenia najwyższej jakości mogą także filtrować i jonizować powietrze. To bardzo przydatne dla alergików.

Ciekawą funkcją jest też tryb pracy nocnej, który sprawia, że urządzenie pracuje ciszej. Chcąc móc w dowolnej chwili je włączyć i wyłączyć albo zmienić ustawienia, warto poszukać takie, które będzie sterowane pilotem albo z poziomu aplikacji mobilnej.

Profesjonalne systemy klimatyzacji i wentylacji - Kliwent

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =