Jak napisać umowę kupna samochodu?

Materiał zewnętrzny Image

Przymierzasz się do zakupu samochodu używanego? Chociaż to nie ty będziesz odpowiedzialny za przygotowanie umowy kupna sprzedaży, warto poznać jej najważniejsze elementy. Sprawdź, jakie informacje powinien zawierać dokument, aby transakcja nie budziła żadnych wątpliwości.

Aby zawarta transakcja nie skutkowała ewentualnymi nieporozumieniami i roszczeniami w przyszłości, nie warto decydować się na ustną umowę kupna sprzedaży – nawet wtedy, gdy auto przekazywane jest między członków rodziny. Najlepszą formą jest umowa na piśmie.

Umowa kupna sprzedaży, czyli co?

Zgodnie z prawem, umowa kupna sprzedaży należy do umów cywilnoprawnych. Wszelkie kwestie z nią związane reguluje art. 535 Kodeksu cywilnego.

Na mocy takiej umowy sprzedawca przenosi własność pojazdu na kupującego. Zaś nabywca zobowiązuje się do odebrania auta oraz wniesienia opłaty – zgodnie z ustaleniami.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży?

Umowa kupna sprzedaży samochodu może przyjąć dowolną formę, jednak powinna zawierać kilka konkretnych elementów. Są to:

• data i miejsce zawarcia umowy,

• dane osobowe i dane adresowe sprzedawcy pojazdu,

• dane osobowe i dane adresowe nabywcy samochodu,

• cenę pojazdu,

• dane przedmiotu umowy (numer rejestracyjny, numer VIN),

• datę wydania pojazdu,

• oświadczenia kupującego i sprzedającego.

Dokument powinien zawierać własnoręczne podpisy obu stron – sprzedającego i kupującego. Dotyczy to również współwłaścicieli, o ile tacy są.

Dla ułatwienia sprzedający może skorzystać z gotowego już wzoru – umowa kupna sprzedaży samochodu na rankomat.pl jest dostępna. Można ją nie tylko pobrać i wypełnić ręcznie, ale nawet wygenerować!

Kupujesz samochód – sprawdź poprawność danych

Nawet jeśli sprzedający wypełnił całą umowę, ty jako kupujący masz obowiązek sprawdzić poprawność danych. Mowa nie tylko o twoim numerze PESEL czy adresie, ale przede wszystkim informacji dotyczących przedmiotu umowy.

Sprawdź, czy:

• informacje o właścicielu pokrywają się z danymi jego dokumentu tożsamości,

• dane samochodu są zbieżne z danymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym,

• sprzedający opisał stan techniczny pojazdu zgodnie ze stanem faktycznym,

• sprzedający umieścił informacje o wadach samochodu (o ile takie występują) – będzie to podstawą do zwolnienia sprzedającego od odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Gdy kupowany samochód nie ma OC…

Zanim wyruszysz w podróż nowo zakupionym autem, pamiętaj o sprawdzeniu ważności polisy. Jeśli samochód nie jest ubezpieczony, wówczas musisz wykupić OC. Dlaczego? Użytkowanie takiego pojazdu może skutkować nie tylko mandatem w razie kontroli drogowej, ale przede wszystkim karą finansową za brak OC.

Polisę najszybciej wykupisz przez internet – o szczegółach możesz dowiedzieć się z artykułu dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Jako że ubezpieczenie OC nie zależy od wysokości składki, możesz z powodzeniem wybrać najtańszą ofertę. Dzięki temu zyskasz podwójnie – zaoszczędzisz na polisie i nie narazisz się na karę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
jusek

Pojazd musi mieć aktualne ubezpieczenie OC,inaczej w przypadku kontroli Policji lub kolizji-"przechlapane".
Zanim idziesz do wydziału komunikacji,załatw skarbówkę.Jest na to 14 dni.