Zdrowie Psychiczne: Będzie Centrum
i Ośrodek dla dzieci i młodzieży

Image

O tym jak bardzo brakuje w naszym kraju ośrodków pomagających w leczeniu chorób psychicznych, również dla nieletnich, nie trzeba nikomu mówić. W tym temacie, jeśli chodzi o Stalową Wolę, ma się wiele zmienić.

Oddział Psychiatrii Dziennej i Oddział Psychiatryczny działają w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Pomocy udzielają w nich lekarze specjaliści psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci i wykwalifikowane pielęgniarki.

- Jesteśmy już na liście Ministerstwa Zdrowia jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Będziemy lada moment kontraktować tę usługę z NFZ. Centrum Zdrowia Psychicznego to jest taka nowa odsłona psychiatrii, to oddział Psychiatryczny, Poradnia zdrowia psychicznego, oddział dzienny i coś nowego, co musi być w Centrum Zdrowia Psychicznego, czyli leczenie środowiskowe w domu pacjenta. Będziemy obejmować naszą działalnością dwa powiaty: stalowowolski i niżański- mówiła Monika Pachacz- Świderska.

Dużym problem jest udzielanie specjalistycznej pomocy młodszym pacjentom. Brakuje specjalnych ośrodków dedykowanych dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi. W Polsce niewiele jest placówek medycznych, które w sposób właściwy sprawowałyby opiekę nad nieletnimi, dlatego cieszy fakt planowania uruchomienia Specjalnego Ośrodka Psychologiczno- Psychoterapeutycznego dla Dzieci i Młodzieży przy naszym szpitalu.

- Robimy lifting pewnych pomieszczeń żeby zaprosić dzieci i młodzież do udzielenia im pomocy. Zorganizowaliśmy grupę 14 osób, które chcą się zająć tymi dziećmi. To też będzie opieka nad tymi dziećmi i młodzieżą w warunkach domowych. Tam są też terapeuci środowisko, którzy jeżdżą do domów, bo większość problemów zaczyna się w środowisku domowym. Dzieci same się nie upomną, to my musimy wyjść z taką inicjatywą i im pomóc- mówi Monika Pachacz- Świderska.

Psychiatra ma więc u nas dużą przyszłość. Termin uruchomienia ośrodka wcale nie jest odległy, ponieważ jak mówi szefowa stalowowolskiej placówki medycznej, stanie się to już w lipcu tego roku (między 1 a 15 lipca). Monika Pachacz- Świderska chciałaby również reaktywować oddział detoksykacyjny, Leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Problem alkoholowy dotyka nie tylko dorosłych i młodzież. Niestety, obejmuje bardzo wiele dzieci. I z tą kwestią też będzie musiało poradzić sobie centrum i ośrodek dla osób młodych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Cinema

Do ekolog vel E dziu Widziałeś siebie na fotkach (5)i (28 )podczas pikniku z MM? Zielone Polo czy to ty E dziu? Już nie jesteś taki anonimus... A hejterem na usługach PiSu to jesteś ty. Jesteś jak to krzywe zwierciadło w wesołym miasteczku co, to zniekształca prawdziwy obraz.

~Bingo

Do ekolog, chyba ci za wysokie napięcie na elektro wstrząsach podają edku

~jasio

wyprubowac na lokalnej wladzy radnych itp i jak zrozumnia swoja gupote to brac sie za dzieci

~kochan

tysiące nagłych zgonów po "śmiercionkach-szczepionkach".....mordercy chodzą po wolności....

~ekolog

Do bingo, takie straszenie to działa tylko na lemingów bo oni straszą aby dostać się do koryta i myślą , że kłamstwem doi koryta się dostaną. A psychiatryk to by się w naszym mieście przydał dla hejterów. Bo mi ich szkoda to frustraci co wszystko zrobią aby się do koryta dostać.

~Bingo

Przez ostatnie dwa lata tylko straszenie z telewizora groźnym wirusem, dystans, maseczki i izolowanie od rówieśników? Te zabiegi najlepiej działają na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.