Rada Miejska przegłosowała kolejne podwyżki

Image

Podczas poprzedniej sesji poddano pod głosowanie podwyżki dla pracowników niepedagogicznych podległych miastu (więcej tutaj). Teraz przyszedł czas na instytucje kultury.

Żeby tego dokonać konieczne były zmiany w budżecie miasta na 2022 rok oraz uchwała zmieniająca uchwałę budżetową Miasta Stalowej Woli na 2022 rok.

W jej uzasadnieniu można przeczytać, że w związku z analizą planu dochodów oraz wydatków budżetowych wprowadza się następujące zmiany:

Zwiększa się plan dochodów budżetowych o kwotę 2.300.547,19 zł z tytułu:

1) rozliczeń podatku VAT – 703.880,64 zł;

2) zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej – 1.581.021,00 zł;

3) zwrotu nienależnie pobranej dotacji – 791,79 zł;

4) refundacji przez PUP kosztów wynagrodzeń w MOPS – 8.735,70 zł;

5) zwrotu kosztów za dzieci z innych gmin uczęszczające do niepublicznych żłobków na terenie Stalowej Woli – 6.000,00 zł;

6) różnych dochodów w raz z odsetkami – 118,06 zł.

Powstałą w ten sposób kwotę wolną proponuje się przeznaczyć na:

1) podwyżki wynagrodzeń pracowników pedagogicznych oraz pracowników instytucji kultury – 2.291.811,49 zł;

2) koszty wynagrodzeń w MOPS w ramach refundacji z PUP – 8.735,70 zł

I. Dokonuje się przeniesienia planu dochodów budżetowych pomiędzy paragrafami w dziale 855 na łączną kwotę 24.331,30 zł w związku z dofinansowaniem przez ZUS pobytu dzieci w żłobkach.

II. Dokonuje się przeniesienia planu wydatków budżetowych pomiędzy rozdziałami i paragrafami na łączną kwotę 97.521,35 zł, w tym:

a) w dziale 600 na kwotę 35.000,00 zł w związku z koniecznością korekty klasyfikacji na zadaniu pn.: „Przebudowa parkingu przy Starostwie Powiatowym”;

b) w dziale 750 na kwotę 17.521,35 zł w związku ze zmianą charakteru pierwotnie zaplanowanych wydatków;

c) w dziale 921 na kwotę 45.000,00 zł w związku z realizacją zadań przez MDK.

[i- Zgodnie z deklaracją, która była przeze mnie przedstawiana na poprzedniej sesji Rady Miejskiej, w projekcie uchwały budżetowej jest zabezpieczona kwota 849 tys. zł, zabezpieczająca podwyżki dla ludzi kultury Miasta Stalowej Woli na takich samych zasadach, jakie zostały określone dla innych instytucji i oczywiście proszę wysoką radę o przyjęcie tej uchwały z tą propozycją[/i]- powiedział krótko prezydent Stalowej Woli.

Zdawać by się mogło, że odbędzie się głosowanie i sprawa zostanie zamknięta, ale o głos w tej sprawie poprosiła Renata Butrym ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.

- Myślałam, że te środki, które idą na te wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej w jakiś sposób obejmują również przewidywane podwyżki. W sensie prawnym to oczywiście nie mogło mieć miejsca- mówiła radna.

Renata Butryn podniosła kwestię dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, na które miały się znaleźć pieniądze, a o których miano dyskutować na Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia. Ta się jednak jeszcze nie odbyła. Podwyżki, które dał rząd, są według radnej, niesatysfakcjonujące, dlatego jest to temat ważny. Jak powiedział Stanisław Sobieraj, przewodniczący RM, taką komisję planuje zorganizować na początku lipca jej szef Lucjan Małek. Do słów radnej odniósł się też prezydent. Podkreślił, że projekt uchwały, który został przedstawiony radzie zakłada również podwyżki wynikające z uregulowań ogólnopolskich, dotyczących zmian w subwencji, więc tak naprawdę również ta procedowana uchwała zakłada regulację wynagrodzeń dla stalowowolskiej oświaty i dzieje się to zgodnie ze zmianami, które następują na szczeblu krajowym.

- A więc ta uchwała również wprowadza do budżetu miasta dodatkowe środki umożliwiające uruchomienie tych zmian, natomiast, jeżeli chodzi o regulację dotyczącą wynagrodzeń dyrektorów, zastępców dyrektorów oraz dodatków motywacyjnych, w tej chwili są tworzone symulacje dotyczące całościowego spojrzenia na te sprawy. One do końca czerwca powinny być wypracowane i początkiem lipca przedstawione do dyskusji Radzie Miejskiej- powiedział prezydent.

Równocześnie odniósł się również do pytania o dodatki motywacyjne, o które pytała radna Renata Butryn.

- Jeżeli chodzi o dodatki motywacyjne, to chciałbym podkreślić, że uchwała nasza obejmuje tak naprawdę poziom maksymalny w tym zakresie, więc nie będzie wymagało to zmiany przepisów Rady Miejskiej, natomiast inne zadania będą wprowadzone w formie zarządzeń prezydenta miasta. Jedyne zmiany będą polegały na wprowadzeniu dodatkowych środków do budżetu miasta, natomiast jeszcze raz, bo pani przewodnicząca Butryn używa takiego słowa, że „zgodziliśmy się”, no to… nie zgodziliśmy się, bo jednoznacznie chciałbym powiedzieć, budżet miasta nie jest w stanie udźwignąć regulacji i nie chciałbym tworzyć takich oczekiwań, tworzenia takiej możliwości abyśmy za pośrednictwem wydatków motywacyjnych mogli dokonywać regulacji wypłat pracowników pedagogicznych. To jest niemożliwe z puntu widzenia wydolności budżetu miasta, ale również zasad, które jasno regulują te kwestie, dlatego chciałbym ochłodzić tutaj te zapowiedzi. Będziemy przeznaczali dodatkowe środki aby te budżety były większe, natomiast nie są one formą regulacji wynagrodzeń dla pracowników oświatowych, pedagogicznych- powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Jak przekonywała jeszcze Renata Butryn, chyba wszyscy się zgadzają z tym, że podwyżki zaproponowane przez rząd są niesatysfakcjonujące, choć słyszy się, że będą kolejne. Radna zastanawiała się nad tym, co lokalnie można by zrobić, by poprawić ten stan rzeczy, stąd propozycja dyskusji podczas komisji o tych dodatkowych pieniądzach.

Po głosowaniu nad projektem uchwały rozwinęła się jeszcze „pozamikrofonowa” dyskusja między radną a prezydentem. Niestety, stalowowolskie transmisje Rady Miejskiej wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Nagłośnienie, nagrania sesji są bardzo złej jakości. Głos jest niemal niesłyszalny, często nie ma go wcale lub zanika na dłuższy czas. Mieszkańcy Stalowej Woli są niejako pozbawieni możliwości pełnego uczestnictwa w obradach, choć wynika to z przepisów, że mają taki przywilej, a samorząd obowiązek dostarczenia dobrej jakości choćby głosu. Niestety, przed sesją nikt najwyraźniej nie sprawdza jakości przesyłu, więc niemal za każdym razem mamy „powtórkę z rozrywki”.

Ostatecznie „za” przyjęciem projektu uchwały głosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, a 6 było nieobecnych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Lt40

A kiedy obniżki będą

~Xyz

Wstydu nie mają, złodzieje i tyle!!! Co tu komentować

~zenobiusz

MZK spółka miejska a zwykli robole zapierniczają za najniższą krajową {z dodatkami} i nawet nikt nie wspomni o podwyżkach

~Grzegorz

Uszyński też tępy karakan dostanie.
On jest również człowiek kultury jak pijak.

~Mazak

Wstrząsające...

~Ani

Żałosny jestes Mazak.......

~Mazak

Ty to wiesz, ja to wiem, ale spróbuj to wytłumaczyć przeciętnemu wyborcy pis który ma gąbkę z kupą zamiast mózgu.

~J 23

Urzędnicy bohatersko "walczą" z inflacją podnosząc sobie pensje finansowane z podatków ludzi z prywatnego sektora. Aha, płacenie podatków przez urzędników to tylko techniczny zabieg umożliwiający zwiększenie zadłużenia państwa, bo przecież pensje brutto w całości pokrywane są z wypracowanych przez sektor prywatny.

~Piotr

Kultura jest dla ludzi inteligentnych a u nas na wsi takowych nie ch.ja nie widać.

~jasio

kultura najwysza powinna n byc bardzo droga i 100 razy drosza od benzyny srednia kórtóla powinna przynosic miastu srednie dochody a kurtula zwyka zwykle dochody i zwolniona zvatu a czerpioncy z tego zyski powinni placic takie podatki jak we neiemcach lup u zabijadof a nie takie jak w rosji liniowo 11 procent

~Ubek

Po nowym roku płacą minimalną będzie prawie 3400 zł brutto więc te dzisiejsze podwyżki to pisowska ściema wyborcza. 14% inflacja a będzie więcej, stopy procentowe dojdą do 10% wg. Amerykańskich bankowców, kurs złotego do innych walut katastrofalny, ceny energii od 2023 wzrostowe a te baranki dalej obiecują gruszki na wierzbie chyba tylko do strącania ich jajkami.

~mieszkaniec

co wypracują trochę kasy to zaraz przejadają, jak to w pisogrodzie

~dola

Do "Reniek k", nie wprowadzaj fermentu z regulacjami świadczeń emerytalnych/rentowych, proszę cię o to bardzo. W br. roku waloryzacja wyniosła 7% a inflacja od maja jest 14% więc gdzie ty widzisz te 14% waloryzacji? W ten sposób tworzy się propagandę sukcesu i nastawia jednych przeciw drugim. Jest z systemie naszego prawa ustawa(trzeba ją tylko odszukać!), która mówi o dwukrotnej waloryzacji w ciągu roku świadczeń gdy proc. inflacji osiąga w danym okresie(rok) wynik dwucyfrowy. Rządzący puki co nie chcą o tym słyszeć i ratują się "13" czy "14" emeryturami. Oczywiście, że nie wszyscy je otrzymują. Tak więc proszę raz jeszcze o nie sianie fermentu. Bez tego nie brakuje nam gryzienia się wszystkich z wszystkimi.

~arabela

Do Angel To chybiony pomysł, system jest tak skonstruowany, że niezależnie od opcji politycznej, która znajduje się przy korycie podatki musisz płacić bo cię fiskus z komornikiem dojadą. Lepiej zrobisz, kiedy ciepłym moczem olejesz wybory bo te s syny od lewa do prawa na jednym CH siedzą. Poniekąd to sami ludzie są winni za stan rzeczy i za to kto rządzi. Prawdą jest, że klika zawsze będzie kliką, a jeśli przed wyborami mówi, że nią nie będzie to jest pewne na tysiąc procent, że się nią stanie. Niech się s syny same wybierają, a Ty przynajmniej będziesz w zgodzie ze samym sobą, żeś do tego G ręki nie przyłożył

~Swój

Sam złodziej i tyle w temacie !!!

~czosnek dudu

ostatnio Wikiliks pokazał jak kręcono na pustyni w Nevadzie lądowanie na księżycu, którego oczywiście nigdy nie był.. nie wiem czy wiecie ale temperatura w dzień na księżycu to 120 stopni cencjusza a w nocy - 270 stopni cencjusza.....tylko totalny ignorant umysłowy może uwierzyć w statek kosmiczny i ludzi którzy mieliby tam wylądować.....

~Angel

Róbcie tak dalej a wydarzenie pod tytułem : "Nie zapłacę żadnego podatku i co mi k* zrobisz " stanie się rzeczywistością.

~jozek603

Chcecie inflacji czy zeby ceny byly stabilne?Jak stabilne maja byc ceny to nie wolno robic zadnych podwyzek,zadnego rozdawnictwa pieniedzy typu 500 plus dla ukraincow lub doplaty za covid 19.

~taka prawda

przecież im sie ta kasa należy

~Reniek K.

Dlaczego nie podnosimy wszystkim o stopień inflacji, jak emerytom?

~Artur

Wszyscy kur... Podwyżki banda jeb...