Dziś światowy dzień krwiodawstwa. Czy u nas brakuje krwi?

Image

W Stalowej Woli nie brakuje osób, które mniej lub bardziej regularnie oddają bezcenny dar, swoją krew.

W naszym mieście krew oddać można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w Oddziale Terenowym przy ulicy Staszica 4 (szpital). Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 12:30 pod numerem telefonu 15 842 14 55. W Oddziale Rejonowym PCK w Stalowej Woli zrzeszonych jest ponad 700 krwiodawców, w tym 38 kobiet. W 2021 roku (stan na dzień 23 listopada, kiedy to wręczane są nagrody i odznaczenia dla krwiodawców) nasi lokalny krwiodawcy oddali łącznie 2278 litrów krwi, ogółem odnotowano 2203 dawców, w tym 354 dawców pierwszorazowych.

Jakiej krwi brakuje? Jak informuje rzeszowski oddział stan niski odnotowano w przypadku grupy 0 RhD+, stan średni: 0 RhD-, A RhD+, A RhD-, B RhD-, stan wysoki: B RhD+, AB RhD+, AB RhD-.

Krew to niezastąpiony czynnik leczniczy, niezbędny do życia. Bez niej nie odbędzie się wiele zabiegów, bez niej po wypadkach nie przeżyje wiele osób, bez niej w końcu nie powstaną leki, bez których niektórzy nie będą mogły żyć. Jeśli zabraknie krwi, wiele osób nie otrzyma jakże ważnej dla ich życia i zdrowia pomocy.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat.

Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Powinna być:

- wypoczęta, - przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek,

- wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie,

- nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie,

- ograniczyć palenie papierosów,

- ważyć co najmniej 50kg (dysproporcja pomiędzy wagą a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji),

- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go.

Zabieg pobrania krwi lub jej składników musi być całkowicie bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie uzyskanej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy.

O czym musisz wiedzieć przed oddawaniem krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi jeśli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =