Jak wybrać właściwego brokera giełdowego i dobrą platformę inwestycyjną?

Materiał zewnętrzny Image

Wielu początkujących inwestorów (ale nie tylko) staje przed wyborem odpowiedniego brokera giełdowego. W końcu jest to instytucja, która staje się powiernikiem ich pieniędzy. Nic nie przychodzi łatwo, dlatego twoje, nierzadko ciężko zarobione pieniądze powinny znaleźć się w jak najpewniejszych rękach.

Wielu z nich reklamuje się jako firmy pobierające niskie opłaty, a nawet zerową prowizję. Jak zapewne się domyślasz, wybór dobrego brokera nie polega jedynie na kierowaniu się wysokością opłat za jego usługi. W końcu liczy się także uczciwość, profesjonalizm oraz wiele innych czynników.

Czym jest broker giełdowy?

Broker giełdowy, jak sama nazwa wskazuje, oferuje dostęp do giełd finansowych z różnych krajów świata. Niestety, za taką możliwość muszą oni ponosić opłaty. To oznacza, że na to mogą pozwolić sobie raczej tylko największe firmy. Stabilni brokerzy wyróżniają się profesjonalizmem i pewnością świadczonych usług.

Co więcej, wiele brokerów, którzy nie mogą pozwolić sobie na bezpośredni dostęp do giełd, oferuje dostęp z pomocą infrastruktury handlowej dużych firm brokerskich. To pozwala im na nieudostępnienie szerokiego zakresu produktów, rynków i usług.

Wybór brokera giełdowego nie jest prostym zadaniem.

Czytając zawartość stron internetowych brokerów lub zapoznając się z ich materiałami reklamowymi, można wywnioskować, że spora część z nich obiecuje łatwy sukces na rynku. Nic bardziej mylnego. Nie ma czegoś takiego jak łatwe pieniądze. Zarobek przychodzi z czasem, a jego wysokość nie zawsze zależy od wiedzy oraz zdobytego doświadczenia.

Nie daj się nabrać na chwytliwe hasła marketingowe! Nie ufaj pustym frazesom. Lepiej zachować zimną krew i do wyboru brokera giełdowego podejść z rozsądkiem. Wykonaj analizę, sprawdź szczegóły i opinie o brokerach. Nie daj się nabrać na oczywiste oszustwa! Jeśli będziesz w 100% pewien co do wyboru właściwej instytucji, dopiero wtedy rozpocznij przygodę z inwestowaniem.

Dobry broker nie jest twoim wrogiem!

Z pewnością inwestowanie na giełdzie nie polega na wpłacie pieniędzy i nagłym staniu się milionerem. Gdyby zarabianie pieniędzy było takie proste, to bogactwo byłoby na wyciągnięcie ręki! A jednak tak nie jest, więc jeśli twój broker giełdowy namawia cię do ryzykownych zachowań giełdowych i obiecuje szybki zysk, to nie jest dobry znak. W takiej sytuacji w twojej głowie powinna zapalić się przysłowiowa czerwona lampka.

Właściwy broker nigdy nie będzie chciał wyczyścić twojego konta ze zgromadzonych środków. Będzie on raczej starał się o korzystną dla obu stron długoterminową współpracę. Bądź uważny, bo za atrakcyjnymi poradami może czaić się pułapka. Na szczęście solidni i odpowiedzialni brokerzy nie będą czekać na twoje potknięcia. Co więcej, mogą oni zaoferować narzędzia i materiały edukacyjne prowadzące cię do upragnionego giełdowego sukcesu.

Nie płać prowizji za nic.

Niektórym osobom może wydawać się, że ich oczekiwania wobec brokera są odpowiednie. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że oni często się mylą. Płacisz prowizję? Masz prawo, aby wymagać! W końcu twoje pieniądze nie wzięły się znikąd i powinieneś doceniać ich wartość. Obsługa klienta jest dla ciebie niemiła? Materiały edukacyjne pozostawiają wiele do życzenia? Broker uporczywie namawia cię do zwiększenia wpłat? Być może twój wybór nie był tak trafny, jak na początku ci się wydawało.

Jeśli mowa o prowizji, to jakich opłat wymaga broker? Jakie spready są w jego propozycji? Czy założenie i prowadzenie rachunku nie jest zbyt drogie? Jakość ma swoją cenę, jednak nie przepłacaj. Najważniejsze, to znaleźć optimum, czyli złoty środek między tanimi usługami niskiej jakości, a zbyt drogimi, popartymi jedynie pustymi obietnicami.

Czy broker zawiódł w przeszłości?

Zwróć uwagę na przeszłość brokera. Jak układała się jego współpraca z klientami? Czy są oni zadowoleni? A może broker był wcześniej karany? To bardzo ważne, aby był on w stu procentach uczciwą instytucją. Czy broker uczy się na swoich błędach i wciąż poprawia jakość świadczonych usług? Będzie lepiej dla wszystkich stron, żeby kara już nigdy więcej się nie powtarzała.

Przeszłość brokera świadczy o jego jakości i posiadanej renomie. Przecież twoje środki finansowe powinny być bezpiecznie ulokowane we właściwych rękach. Dobry broker posiada odpowiedni staż na rynku, a także może poszczycić się działaniami, którymi zbudował zaufanie wśród swoich klientów.

Regulacje brokera.

To bardzo istotny podpunkt. Zwróć uwagę, że nad brokerem powinna czuwać profesjonalna instytucja nadzorcza. Jeśli broker nie jest regulowany, to z jakiegoś powodu może dopuścić się czynów zabronionych z użyciem pieniędzy swoich klientów. Jeśli siedziba brokera znajduje się na Cyprze, to powinien mieć on licencję CySEC. Jeśli znajduje się w innej części świata, to powinien starać się o nadzór innej, właściwej instytucji.

Jakiego wsparcia udziela broker?

Wielojęzyczne wsparcie klienta to podstawa dobrej jakości świadczonych usług. W idealnym przypadku broker powinien udostępniać wsparcie w ojczystym języku swojego klienta. Sprawdź jakimi drogami możesz komunikować się z brokerem. Obowiązkowe wsparcie powinno być świadczone poprzez e-mail oraz telefonicznie dla nagłych przypadków. Wiele firm udziela pomocy za pomocą czatu, zamieszczonego na stronie internetowej.

Dobierz ofertę do swoich wymagań.

Jeśli jesteś zaawansowanym graczem, to zbyt mała liczba dostępnych rynków i instrumentów finansowych będzie ograniczać twoje możliwości. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie porywaj się na brokera giełdowego, kierującego ofertę w stronę profesjonalistów. Dobierz brokera do swoich potrzeb i umiejętności. Nikt od razu nie urodził się zawodowcem. Handluj, inwestuj i ćwicz! Dopiero potem zdecyduj się na firmę świadczącą ambitniejsze usługi.

Kursy i materiały edukacyjne zapewniane przez brokera.

Jeśli broker dba o twoją edukację, to bardzo dobrze o nim świadczy. Wróży to chęć długotrwałej współpracy. Co więcej, brokerowi z pewnością będzie zależeć na tym, aby wasza kooperacja przynosiła zyski obydwu stronom. Kursy i szkolenia powinny podnosić poziom twojej wiedzy o inwestycjach, a w końcu przyczyniać się do stawania się coraz lepszym inwestorem. Dobry broker giełdowy, udostępniając materiały edukacyjne, daje ci do zrozumienia, że płacona przez ciebie prowizja nie trafia jedynie do jego kieszeni, a wraca do ciebie w postaci coraz większej jakości świadczonych usług.

Kolejny wybór – platforma inwestycyjna.

Wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej może okazać się kluczowym momentem dla kariery tradera. Z pewnością decyzja zapadająca na konkretne narzędzie pozwalające handlować inwestorowi nie będzie gwarantować pewności zysku. Jednak to narzędzie jest niezbędne dla pracy inwestora, łączące go z rynkiem i będące olbrzymią pomocą przy dokonywanych przez niego działaniach. Bez niej nie może obyć się zarówno początkujący, jak i doświadczony trader.

Odpowiednia platforma giełdowa pozwala inwestorowi na zawieranie transakcji finansowych na rynkach z całego świata. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie da się ominąć ograniczenia otwarcia rynków światowych. Zazwyczaj są one otwarte całodobowo, przez 5 dni tygodnia. Instrumenty oparte o kryptowaluty mogą być tutaj wyjątkiem. W te można inwestować nawet przez 7 dni w tygodniu.

Na rynku można zauważyć dostępność wielu platform inwestycyjnych. Na dodatek wciąż dochodzą nowe, jednak wyróżniające się unikalnymi zaletami, a także i niestety wadami.

Dobra platforma inwestycyjna rzutuje na sukces inwestora.

Jeśli jakaś platforma giełdowa jest zbyt skomplikowana, to może warto rozważyć jej zmianę? Co gorsza, jeśli całość się zacina i nie pozwala na wygodny handel, to jak najszybciej podejmij decyzję o wyborze inne. Kluczem jest niezawodność i łatwość obsługi.

Każda dobra platforma inwestycyjna powinna umożliwiać:

• składanie zleceń,

• zarządzanie zawirowaniem transakcji,

• zaawansowaną analizę wykresów,

• testowanie strategii handlowych,

• prawidłowe zarządzenie portfelem inwestycyjnym.

Ponieważ obecnie znajdujemy się w ciągłym ruchu, mając wiele spraw do załatwienia, to niemożliwym wydaje się, aby platforma inwestycyjna nie posiadała wersji mobilnej. Możliwość korzystania z aplikacji na smartfonie lub tablecie powinna być absolutnym wymogiem.


Obrazek


Brokerzy giełdowi i ich platformy inwestycyjne.

Analizując ofertę brokerów, można zauważyć, że często oferują oni dostęp nie tylko do znanych platform takich jak MetaTrader4. Oferują także możliwość korzystania z rozwiązań autorskich, dostępnych jedynie u nich. Przykładem może być platforma xStation 5, oferowana przez znanego brokera. Przed wyborem platformy inwestycyjnej sprawdź dokładnie, z jakich możliwości będziesz mógł korzystać. Czy będą to:

• CFD,

• indeksy,

• surowce

• akcje,

• etf,

• kryptowaluty.

Czy platforma giełdowa zapewni ci przykładowo dostęp do:

• wykonywania analizy technicznej,

• skanowania akcji ETF,

• wglądu w kalendarz ekonomiczny.


Obrazek


Konto demo giełdowej platformy inwestycyjnej.

Jeżeli nie wiesz, na jaką platformę handlową powinieneś się zdecydować, to sprawdź możliwość korzystania z konta demonstracyjnego. Konto demo powinno odpowiadać funkcjonalności prawdziwego konta handlowego. Handel powinien odbywać się z użyciem wirtualnych środków. Zaletą wynikającą z korzystania z konta demonstracyjnego jest okazja do zaznajomienia się funkcjonalnością i interfejsem platformy.


Obrazek


Czy już wiesz jak dokonać wyboru brokera giełdowego oraz platformy inwestycyjnej?

Twoja decyzja nie powinna opierać się jedynie na kosztach, takich jak opłaty za założenie i prowadzenie konta. Warto, aby wiedzieć, jakie spready pobiera broker i czy jest on znaną i szanowaną instytucją. Opinie o brokerach z pewnością są także nieocenioną pomocą. Znalezienie odpowiedniego powiernika twoich pieniędzy to nie oszukujmy się, trudne zadanie, dlatego podejdź do tego na spokojnie. Nie daj ponieść się emocjom, a jednocześnie nie bój się popełniać błędów oraz wyciągać wniosków.

Nigdy nie zapominaj o ryzyku!

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Bardzo podobna/lub wręcz taka sama zasada obowiązuje w przypadku handlu Forex, Kryptowalutami i innymi instrumentami finansowymi. W zależności od brokera, od 50% do nawet 90% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Dlatego zawsze musisz zastanowić się, czy rozumiesz jak działają kontrakty CFD lub inne wybrane przez Ciebie, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. U każdego brokera musi być stosowna informacja podana w procentach ile klientów odnotowuje straty - jest to liczba zmieniająca się systematycznie w czasie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =