Pracownia żywieniowa dla chorych onkologicznie i łóżka opieki paliatywnej w szpitalu

Image

Wszystko to dla pacjentów szpitala w ramach leczenia paliatywnego, hospicyjnego, którzy wymagają specjalistycznego podawania leków i odpowiedniego żywienia. Dla nich szpital chciałby przygotować pracownię żywieniową i łóżka opieki paliatywnej.

Niedawno pisaliśmy o pomocy, jaka udzielana jest osobom leczącym się onkologicznie w stalowowolskim szpitalu, gdzie pracuje koordynator onkologiczny (więcej TUTAJ). Ale to nie wszystko co chce oferować nasza lecznica. O tym mówiła dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monika Pachacz- Świderska.

- Nie może być dobrego hospicjum bez żywienia pacjentów, bo to są niejednokrotnie pacjenci na żywieniu pozajelitowym, dożylnym. W związku z tym chcielibyśmy w naszej aptece szpitalnej uruchomić pracownię żywieniową żeby to hospicjum mogło współpracować w sposób bardzo sprawny ze szpitalem. Pacjenci z hospicjum niejednokrotnie wymagają transfuzji krwi, czy podania leków przeciwbólowych narkotycznych. W związku z tym niejednokrotnie musi to się odbywać w ramach hospitalizacji. Jeżeli fundusz się na to zgodzi, a mam taką nadzieję, to możemy uruchomić w szpitalu kilka łóżek opieki paliatywnej żeby utworzyć takie odrębne miejsce prowadzone na szczególnych zasadach, żeby ten pacjent mógł przyjechać na chwilę i otrzymać to świadczenie, które jest mu niezbędne w jego sytuacji- mówi dyrektor szpitala.

Hospicjum to zawsze ostateczność, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Osoby z chorobą nowotworową, które mają rodzinę, najczęściej chciałyby przebywać we własnym środowisku. Jeśli ma się nimi kto zająć, wówczas możliwe jest pogodzenie leczenia z przebywaniem w domu, bo personel naszego szpitala, dzięki szkoleniom i przebytym kursom, jest również kompetentny świadczyć pomoc w warunkach domowych. Jeśli ktoś nie ma jednak odpowiednich warunków, skorzystać mógłby z hospicjum w szpitalu.

- To są nierzadko pacjenci podpięci do respiratora, a więc jeżdżą do domów nasi anestezjolodzy, pielęgniarki hospicyjne. Jesteśmy też po rozmowach z dwoma lekarzami z opieki paliatywnej, którzy deklarują chęć współpracy, jeżeli taki oddział powstanie. Jest to duże przedsięwzięcie, do którego trzeba się przygotować- mówi dyrektor szpitala.

Jak powiedziała Monika Pachacz- Świderska szpital współpracuje również z Centrum Onkologicznym (Oddział Onkologii Klinicznej) i Zakładem Radioterapii w Tarnobrzegu, do którego mogą być skierowani pacjenci również naszego powiatu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =