Wycieczka po zielonym brzegu

Image

5 czerwca świętowaliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W te obchody znakomicie wpisała się wspólna inicjatywa stowarzyszenia „Nasze Miasto” oraz grupy „Stalowa Wola- Przyroda”.

Z tej okazji zorganizowano wycieczkę pieszą po okolicach Sanu. Miłośnicy przyrody zebrali się przy parkingu na terenie błoni nadsańskich, by następnie podążać prawym brzegiem rzeki w kierunku elektrociepłowni i zapuszczać się przy tym w malownicze zagajniki topolowo-wierzbowe, gdzie można było dostrzec takie gatunku ptaków jak choćby: wilga zwyczajna, zimorodek, raniuszek, mewa śmieszka, bocian, kos czy czapla siwa i szpak. Uczestnicy wspólnie pokonali trasę o długości około 6 km.

Podczas wędrówki prowadzone były obserwacje przyrodnicze miejscowej dendroflory oraz pogadanki turystyczno- przyrodnicze pod przewodnictwem przyrodnika i hydrologa Piotra Bednarka z PTP Wolne Rzeki. Pośród wysokich traw i zarośli zaobserwowano takie gatunki drzew i krzewów jak: dzika róża, bez czarny, wierzby, topole czarne, białe czy kanadyjskie oraz topole mieszane (hybrydy topoli czarnych i balsamicznych). Z innych gatunków zlokalizowanych pośród już wymienionych dostrzec można było gatunki inwazyjne jak: klon jesionolistny, czeremcha, robinia akacjowa. Całość przyrodniczej uczty dopełniła wspólna biesiada przy ognisku na błoniach nadsańskich.

Wydarzenie odbywało się w ramach projektu pt. „Topole w świadomości mieszkańców Stalowej Woli”, a całe zadanie dofinansowane zostało ze środków Gminy Stalowa Wola. Na koniec warto wspomnieć, że to już trzecia wycieczka przyrodnicza organizowana przez członków grupy „Stalowa Wola- Przyroda” i stowarzyszenia „Nasze Miasto”. Nie tak dawno miłośnicy fauny i flory maszerowali po starym rezerwacie topoli czarnej w Sochach czy doglądali topól pomnikowych na błoniach nadsańskich pod przewodnictwem dendrologa Ernesta Rudnickiego. Za tydzień zaplanowano wyjazd do Arboretum w Bolestraszycach.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
ZielonaHerbata

Nie mogę znaleźć żadnego info o wspomnianym w artykule wyjeździe do arboretum.

~Wilga

Nie pie.dol edek smiech2

~taka prawda

Do qwerty, jak szukasz deb..li to popatrz w lustro i zobaczysz największego w naszym mieście. Tobie się podobają idio..yne wypociny obrażające mieszkańców naszego miasta a jak ktoś napisze prawdę o tej totalnej opozycji to ty obrażasz tych mądrych ludzi.

~ekolog

A ja mam pytanie kto tym śmiesznym pajacom chodzącym po wale na naszym SANIE dał pieniądze podatników na te spacery. Czy nie mogli zorganizować się i zrobić składkę na ten chleb i wodę gazowaną przy tym ognisku ze swoich prywatnych pieniędzy.

~Mieszkaniec

Fajnie było, czekamy na następne umiech

~Qwerty

Deb.lom w komentarzach już wszystko przeszkadza. To nawet nie można na spacer przyrodniczy iść by nie zostać wyśmianym? Pochwal się gówniaku, czym to niesamowitym się interesujesz i czym zajmujesz?

~Sznaucer

Coś ty jamnik, czerwoni umieją tylko wycinać. Do nich przyjeżdża dzisiaj pinokio, to będą cali w ekstazie, a gęste im będzie po girach spływać.

~Jan Sibi

Znowu kryty basen wyłączony, dlaczego?

~Wilga

Żeby porwać tłumy stalowowolskich tłuków, wystarczyłoby rozwiesić na mieście szmaty wszyscy na błonia, w kościołach ogłosić dla babek wielkie wieszanie kapliczki, a dla reszty wielkich mieszkańców tołcik i laseły. Ale tu chyba nie o to chodziło żeby spędzić w jedno miejsce cały ten sort?

~Zaciekawiony

Czy to aby na pewno prawy brzeg Sanu?

~Ala

Ale tłumy tych "przyrodników " Niczym na pielgrzymce Papieża naszego

~Maria

Prawo oraz sprawiedliwość jest cudowne. Dużo daje i jest tanio jak dla mnie

maszynista

Topole to najlepsze drzewa bo szybko rosna.Nasi radni tego nie wiedza tylko niszcza topole bo byly sadzone za PRLu a co z PRLu to wedlug nich zle jest.

~DeDe

Po nerwowych reakcjach widać że to słuszna inicjatywa aby przypominać jaskiniowcom jak ważna jest przyroda.

~jasio

pod każdym gabinetem lekarski jest wieej osob w kolejce , napszata te o tych kolejkach np co dzien s pod innego gabinetu

~RST

Zieleń i POle elektromagnetyczne.

~Koz

No dzikie tłumy przyszły...

~Janusz....

Tylko chleb pieką zamiast kiełbasy bieda widzę

~lucas

Ciekawe czym zachęcali podczas tego werbunku do uczestnictwa w tej imprezie ? Liczba uczestników imponująca.