Samoobrona - co warto o niej wiedzieć?

Materiał zewnętrzny Image

Żyjemy aktualnie w czasach, w których każdy powinien pomyśleć o bezpieczeństwie swoim oraz swoich bliskich. Źródłem zagrożenia nie musi być jedynie człowiek. Może nim być również dziko żyjące, agresywne zwierzę - pies, wilk czy niedźwiedź. Prawo ustanowione w Polsce dopuszcza wiele możliwości samoobrony, co nie jest wcale regułą w innych krajach. Umiejętnie przeprowadzona samoobrona, może ocalić życie oraz zdrowie osoby broniącej się. Musi być ona jednak przeprowadzona w zgodzie z prawem, aby defensor nie stał się oprawcą. Masz prawo bronić siebie, swoich bliskich oraz swój majątek przed bezprawnym atakiem lub próbą zaboru. Jeśli nie jesteś biegły w sztukach walki, to rozważ narzędzia, które umożliwią skuteczną samoobronę.

Artkuł 25 k.k. brzmi: "Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące."

Media z każdej strony informują nas o napadach, pobiciach oraz gwałtach. Zadajemy sobie wtedy pytanie, co zrobilibyśmy na miejscu zaatakowanej osoby? Istnieją skuteczne sposoby na samoobronę, trzeba o nie zadbać jednak przed szkodą, a nie po szkodzie.

Samoobrona bez zezwolenia ➔ SPRAWDŹ NA: https://eobrona.pl/

Środki do samoobrony - co wybrać?

Aby dowiedzieć się co wybrać do samoobrony, musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania.

• Po pierwsze, przed kim zamierzasz się bronić.

• Po drugie, gdzie zamierzasz się bronić.

Jest to ważna kwestia, od tego zależy skuteczność tej czynności. Samoobrona przed człowiekiem, a przed agresywnym psem, to dwie różne rzeczy. Znacząco różni się również kwestia samoobrony na zewnątrz, od tej w pomieszczeniu czy samochodzie.

Do obrony w pomieszczeniu warto użyć gaz pieprzowy w żelu lub paralizator. Gaz tego typu jest bezpieczny do użycia w pomieszczeniu, nie rozprzestrzenia się po nim. Nie oddziałuje przez to na osoby postronne.

Do obrony przed dzikimi zwierzętami skuteczny będzie gazu pieprzowy w chmurze lub pałka teleskopowa. Gaz pieprzowy w chmurze niweluje konieczność dokładnego celowania w zwierzę, co zmniejsza czas potrzebny na reakcję. Niekiedy również skuteczne jest wykorzystanie paralizatora.

Obrazek

Gaz pieprzowy - skuteczny i prosty środek do samoobrony

Najbardziej popularnym oraz najskuteczniejszym środkiem do samoobrony jest gaz pieprzowy. Ma on kilka dużych zalet:

1. Jego użycie w samoobronie jest zgodne z Polskim prawem.

2. Łatwy do ukrycia w torebce lub kieszeni.

3. Bardzo skuteczny, nie wymaga przy tym bezpośredniego kontaktu z napastnikiem.

4. Prosty w użyciu - wystarczy wycelować oraz nacisnąć, dokładnie jak dezodorant.

5. Niewielka cena, w stosunku do możliwości.

6. Skuteczny w stosunku do osób pod wpływem alkoholu oraz narkotyków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gazu pieprzowego?

Szczególną uwagę musisz zwrócić na stężenie środka czynnego, pojemność, zasięg oraz kształt strugi gazu. Do pomieszczeń przeznaczone są jedynie gazy pieprzowe w żelu. Formuła żelowa gazu zmniejsza ryzyko porażenia nim osób postronnych.

Biegasz, spacerujesz lub uprawiasz jogging? Wybierz w takim przypadku niewielki gaz pieprzowy w żelu. Niewielki pojemnik pozwoli na łatwe ukrycie gazu np. w kieszeni, a żelowa formuła zapewni odporność na wiatr. Gaz w żelu jest niewrażliwy na warunki pogodowe, a do tego posiada większy zasięg od gazu w chmurze.

W stosunku do grupy napastników, najbardziej skuteczny okaże się gaz o dużej pojemności - w formie gaśnicy.

Cena gazu pieprzowego rozpoczyna się już od kilkunastu złotych i rośnie, wraz ze wzrostem mocy, pojemności oraz zasięgu. Nie warto jednak przy wyborze kierować się ceną, ponieważ może się okazać, że tani gaz pieprzowy nie spełni swojej funkcji. Typowy zasięg gazu zawiera się w przedziale 2-4 metrów.

Obrazek

Paralizator oraz pałka teleskopowa

Paralizator oraz pałka teleskopowa to narzędzia, które wymagają treningu przed użyciem. W ręku niedoświadczonej osoby, mogą okazać się nieskuteczne w samoobronie.

Pałki teleskopowe są dostępne bez zezwolenia, jeśli nie posiadają twardego zakończenia ostatniego segmentu. Tego typu narzędziem można wyrządzić napastnikowi trwały uszczerbek na zdrowiu, trzeba mieć tego świadomość. Minusem użycia pałki teleskopowej może być możliwość jej wyrwania przez napastnika.

Dostępne bez zezwolenia paralizatory nie są tak skuteczne, jak gaz pieprzowy. Owszem, paraliżują działania napastnika, ale czas ten zależy jest od czasu użycia. W najgorszym wypadku może okazać się, że użyty paralizator zamiast odstraszyć napastnika, spowodował jego większą agresję. Na rynku występują paralizatory, które łączą swoją funkcję z latarką.

Narzędzia do samoobrony - mniej popularne

Narzędziami służącymi do obrony koniecznej może być broń na kule gumowe oraz ręczny miotacz gazu pieprzowego w formie pistoletu. Urządzenia tego typu mają przede wszystkim funkcje odstraszającą, już sam wygląd broni może odstraszyć napastnika. Będziemy jednak w gorszej sytuacji, kiedy to napastnik dysponuje faktycznie bronią palną. Dodatkowym problemem w przypadku samoobrony może okazać się czas, który jest niezbędny na dobycie tej broni.

Samoobrona do domu

Mieszkasz w domu, masz piękny widok lasu za oknem oraz cisze i spokój? Na pewno doceniasz taki stan rzeczy, ale jednocześnie obawiasz się o swoje bezpieczeństwo. Warto mieć w domu w takim przypadku gaz pieprzowy o dużej pojemności (np. 400 ml). Umożliwia on obronę przed napastnikiem lub nawet grupą napastników, co więcej można takiego gazu użyć kilkakrotnie.

Innym środkiem, który jest wart uwagi w przypadku samoobrony w domu jest broń na kule gumowe RAM. Na rynku dostępne są karabiny oraz pistolety bez zezwolenia, w dość dużym kalibrze. Włamywacz już na sam widok karabinu lub pistoletu może zrezygnować z konfrontacji. W tym przypadku mamy możliwość porażenia napastnika kulą gumową, gumowo metalową lub pieprzową. Tego typu broń, odpowiednio użyta potrafi zrobić dużego siniaka.

Samoobrona do samochodu

Internet obfituje w filmy, które ukazują agresywne zachowanie kierowców na drodze. Do takich sytuacji często doprowadzają błahostki, jak nieustąpienie pierwszeństwa czy użyty klakson. Polacy, co prawda nie prezentują włoskiego temperamentu za kierownicą, ale czasami poprzez agresje próbują sobie wytłumaczyć swoje racje. Dobrym sposobem na samoobronę do auta jest gaz pieprzowy. Można go z powodzeniem umieścić w schowku, a w razie konieczności użyć. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku wyjazdu za granicę sprawdzić, czy jest on legalny w danym kraju. Nie zawsze wygląda to tak, jak w Polsce.

Po tym artykule, powinieneś już wiedzieć, jak możesz się skutecznie bronić przed bezprawnym atakiem. Środków o dużej skuteczności jest sporo, jednak zawsze przy ich użyciu należy kierować się rozsądkiem. Każde użycie danego środka ma swoje konsekwencje. Czasami najlepsza, najbezpieczniejsza jest ucieczka lub ustąpienie napastnikowi, w szczególności jeśli dysponuje on niebezpiecznym narzędziem. Nie powinna być to oznaka tchórzostwa z naszej strony, a raczej głosu rozsądku i rozwagi. Dobrym wyjściem jest świadome unikanie sytuacji konfliktowych, które mogą doprowadzić do konfrontacji z napastnikiem.

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona