Opiekun Medyczny i Rzecznik Praw Pacjenta. Szpital bez bólu.

Image

Stalowowolski szpital wprowadza funkcję Rzecznika Praw Pacjenta. Będzie też można skorzystać z pomocy Opiekuna Medycznego.

Wiele się dzieje w naszym stalowowolskim szpitalu. Pacjenci chcą rozmawiać o swoich prawach, chcą wiedzieć jakie mają możliwości. Jest większa świadomość społeczna. W związku z tym zaistniała potrzeba funkcjonowania Rzecznika Praw Pacjenta.

- Rozmawiałam z jedną panią doktor, młodą osobą pracującą już u nas kilka lat. Zgodziła się przejąć na siebie bardzo ważną funkcję, skupiającą prawa pacjenta, czyli takiego Rzecznika Praw Pacjenta, osoby, która będzie do dyspozycji pacjenta, osoby medycznej, która będzie odpowiadać na potrzeby pacjenta. Mamy w tym celu stworzony Dział jakości i promocji w szpitalu. Bardzo państwa zachęcam do komunikacji z tym działem, do przedstawiania wniosków, do pisania do nas. Zapraszam też do osobistego kontaktu- mówi dyrektor szpitala Monika Pachacz- Świderska.

Jeśli coś można zmienić na lepsze, warto się tym pomysłem podzielić z Działem jakości i promocji. W końcu, jak powiedziała szefowa placówki, pacjenci będący z tej drugiej strony, najlepiej wiedzą co należałoby poprawić.

Szpital też chciałby mieć miano placówki bez bólu (Poradnia Leczenia Bólu funkcjonuje już w szpitalu), bo jak mówi pani dyrektor, pacjent nie ma dostać leku „na ból”, ale z tego bólu powinien być wyleczony, po prostu ma go nie boleć. W tym temacie dużą rolę odegrać może Rzecznik Praw Pacjenta.

- Chcielibyśmy żeby szpital dostał tytuł „szpitala bez bólu”, więc będziemy szkolić personel lekarski i pielęgniarski. To są szkolenia certyfikowane żeby rzeczywiście wszystkim poukładać w głowie pewne zasady, a tu ta osoba w funkcji naszego rzecznika będzie na pewno dbała o to, żeby ten dostęp był. W poradni pracuje pan doktor anestezjolog, bo to są różne metody prowadzenia terapii przeciwbólowej, między innymi takie metody troszkę też inwazyjne- mówi dyrektor szpitala.

Kolejną zmianą będzie zatrudnienie w placówce Opiekunów Medycznych.

- Mamy szkołę na terenie Stalowej Woli kształcącą opiekunów. Oni bardzo chcieli pracować w szpitalu, ale wcześniej nie mogli. W tej chwili są zatrudniani opiekunowie medyczni. Oni będą mieć coraz szersze uprawnienia, jeśli chodzi o opiekę nad pacjentem. Program kształcenia przewiduje nawet podawanie przez opiekunów pewnych leków. W związku z tym jest to taka bezpośrednia pomoc dla osoby, która nie jest w stanie wokół siebie wykonać pewnych czynności- mówi dyrektor placówki.

Opiekun medyczny to zawód, jak mówi sama nazwa, zaliczany do zawodów medycznych. Powstał w 2008 roku. Osoba zatrudniona jako opiekun medyczny wykonuje szeroko rozumiane czynności opiekuńczo- pielęgnacyjne związane z opieką nad pacjentami. Obowiązkiem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest pomaganie choremu w zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb oraz rozpoznawanie i rozwiązywanie jego problemów. Opiekun zajmuje się również czynnościami pielęgnacyjno- higienicznymi i opiekuńczymi, takimi jak codzienna toaleta czy karmienie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =