Minister Weber: Prawie 100 mln zł
z Polskiego Ładu dla naszych samorządów

Image

30 maja 2022 roku Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy, które złożyły chociażby jeden wniosek, otrzymały dotację na budowę i modernizację m.in. dróg, szkół czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. Pieniądze popłyną również do naszego regionu.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, wspólnie z senator Janiną Sagatowską, przekazali samorządowcom z powiatu stalowowolskiego czeki na pokaźne sumy. Dodatkowe fundusze pozwolą na rozwój naszych małych ojczyzn. Uroczystość odbyła się w miejscu wyjątkowym dla Stalowej Woli, integrującym społeczność senioralną z miasta i okolicy, w Centrum Aktywności Seniora, które powstało dzięki środkom zewnętrznym.

- Wszyscy czekaliśmy na deszcz, żeby podlał rolnikom uprawy, a dziś jeszcze spadnie deszcz pieniędzy na te przedsięwzięcia, które wy uważacie za strategiczne, bo to właśnie wójt, rada, wypracowują z mieszkańcami, z przedstawicielami mieszkańców, z radnymi takie programy, które zaspokajają różne, w zasadzie wszystkie potrzeby mieszkańców, a przez to oczywiście potrzeby naszej ojczyzny. Wszystko to, co z małych ojczyzn wychodzi, przekłada się na naszą wielką, wspaniałą ojczyznę, Polskę- mówiła podczas uroczystości wręczenia czeków samorządowcom senator Janina Sagatowska.

Wiceminister Rafał Weber podkreślił, że miejsce, w którym odbywa się spotkanie nie zostało wybrane przypadkowo, bowiem Centrum Aktywności Seniora jest takim przykładem dobrej współpracy rządu i samorządu. CAS powstało dzięki połączonym pieniądzom z budżetu miasta oraz Środkom Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych- funduszu, który był prawzorem Polskiego Ładu. Wiceminister zaznaczył, że w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych samorządy z powiatu stalowowolskiego otrzymały środki, dzięki którym zrealizowane będą inwestycje kanalizacyjne, wodno-ściekowe, drogowe, oświatowe czy zdrowotne.

- To nie rząd wskazuje, to co samorząd ma realizować, tylko samorząd wskazuje potrzebę, a rząd stwarza możliwości pozyskania na tą potrzebę ogromnych środków finansowych. Dość powiedzieć, że na inwestycje kanalizacyjne, czy drogowe, wsparcie z funduszu Polski Ład wynosi 95%. Nigdy w historii nie było takiego programu, który by niemal w 100% mógł być wykorzystany do tego, aby realizować te najważniejsze inwestycje. My, jako rządzący, staramy się rozwiązywać te problemy, które zdarzają się, te braki inwestycyjne, które cały czas występują w Polsce lokalnej. Cieszę się bardzo, że takie inwestycje tutaj, na terenie powiatu stalowowolskiego, będą realizowane- mówi Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Jako pierwszy czek odebrał starosta powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny. Opiewał on na kwotę 15 250 000 zł. Środki te zostaną przeznaczone na 2 duże zadania. Pierwsze z nich związane jest z dokończeniem inwestycji drogowych w gminie Pysznica. Chodzi o drogę biegnącą od Pysznicy w kierunku powiatu niżańskiego, czyli do miejscowości Kłyżów, do granicy gdzie łączą się powiat stalowowolski i niżański. Drugie zadanie dotyczy termomodernizacji ZSP nr 2 w Stalowej Woli (Budowlanki).

Starosta nie krył radości z pozyskanej promesy. Skierował podziękowania zarówno pod adresem senator Janiny Sagatowskiej, jak i wiceministra Rafała Webera i polskiego rządu. Podkreślił, że przez wiele lat jest samorządowcem i nigdy wcześniej tak dobrze nie współpracowało się z przedstawicielami parlamentu.

- W skali powiatu liczą się wszystkie pieniądze, które dzisiaj zostaną przekazane do naszych samorządowców, bo powiat to wszystkie gminy, to również Stalowa Wola, to również nasze kochane miasto, więc ja jestem jakąś cząstką tego zespołu, wy państwo również wraz z nami tworzycie ten piękny nasz region- mówi starosta Janusz Zarzeczny.

W imieniu Miasta Stalowa Wola promesę w wysokości 35 000 000 zł odebrał przewodniczący RM Stanisław Sobieraj. Środki, które dostała gmina pozwolą na realizację kilku zadań. Planowana jest rozbudowa PSP nr 11, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 7 oraz budowa nowego przedszkola w miejsce Przedszkola nr 12. Powstaną także 3 nowoczesne podwórka przy: ul. Wolności/Mickiewicza, Popiełuszki/Ofiar Katynia, Staszica/Popiełuszki.

Wójt Gminy Bojanów Sławomir Serafin odebrał czek w wysokości 11 500 000 zł. Te środki pozwolą na budowę sieci kanalizacyjnej na terenie gminy, przebudowę dróg gminnych (Ruda, Stany, Bojanów), budowę chodnika dla pieszych przy DW 861. Planowana jest też modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz wykonanie odwiertu badawczo - rozwojowego, gdzie mają znajdować się wody siarczanowe.

Wójt Gminy Pysznica Łukasz Bajerowicz otrzymał promesę w wysokości 9 000 000 zł. Dzięki tej sumie będzie możliwa termomodernizacja szkół w: Jastkowicach, Kłyżowie, Krzakach. Zostanie też wykonana instalacja fotowoltaiczna w 4 szkołach, a także zrealizowane będą takie zadania jak: wymiana oświetlenie na terenie całej gminy wraz z instalacją oprogramowania, które pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz otrzymał czek opiewający na kwotę 9 000 000 zł. W planach ma realizację 2 zadań. Chodzi o utworzenie sieci kanalizacyjnej w miejscowości Żabno oraz budowę chodników przy 2 drogach wojewódzkich.

Burmistrz Miasta i Gminy Zaklików Dariusz Toczyski odebrał bon w wysokości 9 000 000 zł. Pieniądze te pozwolą na modernizację obiektów infrastruktury społecznej, przebudowę sieci drogowej, cyfryzację wodociągów (wymiana wodomierzy na takie, które mają odczyt elektryczny).

Wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy otrzymał czek w wysokości 9 000 000 zł. Pozyskane środki posłużą na przebudowę Centrum Kultury, gdzie będzie mieścić się Gminy Ośrodek Kultury, biblioteka, nowa remiza dla strażaków z OSP, kuchnia, która będzie obsługiwała wszystkie szkoły z gminy. Ponadto na terenie gminy zostanie wymienione oświetlenie.

W ramach II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowanie otrzymały samorządy na blisko 5 tysięcy wniosków z całej Polski.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Łeber

W końcu czas pogonić tego Webera, bo chłopina uwierzył, że to naprawdę jego zasługa.

~Totalny

Lepiej przekazać kaskę Warszawce. Prowincja nie jest warta.

maszynista

Ja też uważam że taka prawda vel pseudointeligent to hejter pis za kasę .Pisze w godzinach urzedowania .Liże dup.... temu kto placi.

maszynista

Ja też uważam że taka prawda vel pseudointeligent to hejter pis za kasę .Pisze w godzinach urzedowania .Liże dup.... temu kto placi.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, już ci pisałem, że głupi byłeś, jesteś i będziesz, a dlaczego to szkoda tłumaczyć boś tępak.

~Więc???

~taka prawda Osobnik pod tym nikiem dał sobie prawo do głoszenia opinii, które w jego mniemaniu są taką prawdą, której nikt nie jest wstanie podważyć gdyż jako jedyny na tym forum ma wgląd w sprawy ekonomiczne Europy, Polski, w sprawy bezpieczeństwa oraz wiele innych dziedzin życia, polityki, obyczajowości, religi, etc. Chciałbym się zapytać jakie informacje źródłowe posiadasz w dowolnym temacie by móc w ogóle zabierać głos i kwestionować oponie innych? No właśnie, żadnych. Myślę, że twoje wykształcenie to zawodówka, a pozostała reszta wynika z twojej niezwykle prostej i prymitywnej konstrukcji. Wiedza merytoryczna na dowolny temat na poziomie 0. Swoich adwersarzy starasz się swoim niezłomnym chamstwem i głupotą przekonać do swoich racji. Dziwię się że są tacy, którzy próbują z tobą swojej polemiki wystawiając się jednocześnie na poniżanie przez takiego chama niedouczonego jak ty. No cóż...

~X piętro

Do taka prawda vel ekolog vel chgw Już raz ci napisałem i napiszę raz jeszcze ku przestrodze innym, jesteś zdiagnozowanym pacjentem PZP. Też z tobą wymieniałem opinie ale sobie odpuściłem nie dlatego że twoje argumenty były nie do zbicia lecz źle się czułem sam ze sobą mając świadomość że się potykam z osobą chorą psychicznie. Piszę to także do pozostałych którzy jeszcze cię nie znają. Powtarzam, nikt przy zdrowych zmysłach, niezależnie od orientacji politycznej nie byłby w stanie formułować takich opinii jak twoje i jeszcze je publicznie rozgłaszać. Taka prawda którą głosisz jest tak prawdziwa jak ty masz psrane w swojej głowie. Jesteś żałosny koleś. Jest wielce prawdopodobne że ktoś w przeszłości wyrządził ci wielką krzywdę. Nie będę wymieniał co to mogło być ale jestem pewny że skutek tego dziś wszyscy możemy obserwować w twoich komentarzach. Istnieją różne formy prania mózgu ktoś mógł ci to wyrządzić nie będąc nawet tego świadom. Bywaj zdrów..

~Edd

Krótka historia polskiego wału. Obniżyć gminom wpływy z PIT i rozdać wg partyjnego klucza plansze z dyktą. I głupolom głosującym na pis cieknie po nogach.

~Jacek

Nie daje i nie dała, na jesieni wręczą kartoniki po raz trzeci?

e2rds

~ekolog, głąbie, chciałem ci coś przypomnieć, cyt: "Unia nikomu noc nie daje nikomu bo nie ma żadnych swoich pieniędzy co najwyżej dają podatnicy mieszkający w całej unii europejskiej.", widzisz kretynie jaki niekumaty jesteś z jednej strony, a z drugiej ciągle kretyna z siebie robisz, otóż Palec i Sznur daje pieniądze, tylko skąd je ma, chyba zarabiają, bo Unia ma z podatków, a Palec i Sznur od Obajtka z paliwa, bo przecież nie z podatków, ale ty kolejny raz z siebie kretyna robisz i perfidnie kadzisz.

e2rds

~ekolog vel kandydat na największego kretyna na forum nadaje swoje wypociny za kasę podatnika.

~ekolog

Unia nikomu noc nie daje nikomu bo nie ma żadnych swoich pieniędzy co najwyżej dają podatnicy mieszkający w całej unii europejskiej.

~karol

UE da kasę, czy czytacie gdzieś tu, ze to pieniądze z UE? nie to pis da umiech

~patologia

ekologu, pomyśl co SOBIE dała Patologia Pisowska.......

Lucyferianin

@żal czy Ty widziałeś (aś) by ktokolwiek był rozliczony ze starego koryta???Tacy ludzie jak Tusk np co mu zrobili???Nic .Zapomnij ....

~IPN

Mam pytanie..... czy Wójt GMINY Bojanów to piąte koło u wozu... sądzę po tym jak Sagatowska i Weber trzymają ten kartonik i bezcenna mina Wójta { 9 foto od góry} , a może to tylko teoria spiskowa.

e2rds

~ekolog, większego ciemniaka, du.owłaza i kretyna w naszym mieście nie ma. A o PZPR to ja pisze głąbie o obecnej PZPR, jak głąbie nie znasz tego skrótu to poproś ciemniaku o pełną nazwę to ci ją napiszę.

e2rds

Za te kartoniki to wszyscy zapłacimy przez cene paliwa w każdym zakupionym produkcie, a du.owłaz "~taka prawda" i w drugiej postaci "~ekolog" będą w euforii, że to PZPR dał .

maszynista

Czy jest ktos innego zdania że urzednicy pis to pasożyty?Hejter dupoliz taka prawda tylko jest za pis.

~karol

przestańcie pokazywać sagatowską bo się niedobrze robi

~Ares

Nikt nikomu łaski nie robi. To my wypracowaliśmy te pieniądze a PIS ludziom wodę z mózgu robi. A Obajtek zyskami nie podzieli się z Polakami?

~Wanu4tu

A gdzie ten z wełną na głowie? Czemu wysłał medalistę?

~Jacek

Sagatiwska już hospicjum buduje że 20 lat a weber most na sanie, a tak na serio babcia nic nie robi a weber udaje partyzanta i Janosika

~Jacek

Sagatiwska już hospicjum buduje że 20 lat a weber most na sanie, a tak na serio babcia nic nie robi a weber udaje partyzanta i Janosika

~Prawica

Sagatiwska to z poprzednim kartonami będzie już komplet? Zarzeczny cieszysz się? Otworzysz izbę kartingowej pamięci? Jak unia nie da kasy bo łamiecie prawo to raczej świnia niebo wcześniej zobaczy ????

~Beata

Słyszałam, że mają zabierać kościołowi a dawać swoim ..

maszynista

O tak urzedasy będą mieli z czego dac sobie podwyzki i premie.Dla mnie te pieniadze siarka zalatuja ,bo wiadomo kto je daje.Chca wprowadzic NWO czyli powrot do niewolnictwa i biedy.

~Wacuaw

Z tym rozdawaniem pieniędzy to trochę na wyrost. Na razie dodają plansze z dykty smiech2

~ELPolako

Przypomnę tylko, że Polski Ład zabrał samorządom środki z PIT-u, a teraz ten sam Polski Ład wspaniałomyślnie rozdaje pieniądze samorządom.

~dyzz

Taka prawda vel ekolog zbieraj manatki do domu bo 15 się zbliża. Jutro też jest dzień do lizania pupy swoim panom umiech