Jak zadbać o bezpieczeństwo na rowerze?

Materiał zewnętrzny Image

W wiadomościach co jakiś czas słyszymy o wypadkach z udziałem rowerzystów. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie przemieszczaniem się jednośladem, tendencja ta niestety będzie wzrastać. Dlatego przed każdym wyjazdem rowerem, czy to w teren miasta, czy do lasu lub szlaki rowerowe powinniśmy zadbać o kilka prostych rzeczy, dzięki którym wzrośnie bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i innych uczestników ruchu drogowego

Kask – podstawa bezpiecznej jazdy

Ponad połowa wypadków śmiertelnych z udziałem rowerzysty, to przypadki w których ofiara nie miała założonego kasku. Kask nie uchroni nas przed kraksą, ale pomoże osłonić głowę przed poważniejszym uszkodzeniem. Rowerzyści są bardziej niż piesi narażeni na wypadek, gdyż częściej poruszają się wśród samochodów, rozwijają wyższe prędkości – szczególnie na zjazdach, a w przypadku deszczowej pogody mogą poślizgnąć się na śliskim asfalcie. Kask powinien być dobrze dopasowany i odpowiednio założony, aby właściwie spełniał swoją funkcję. Powinien on ściśle przylegać do głowy, ale nie uciskać jej zbyt mocno. Przednia krawędź powinna znajdować się równolegle do linii brwi, ok. 1,5-2cm nad nią, tak by osłonięte było również czoło. Według badań, odpowiednio ubrany, dobrej jakości kask może zredukować stopień urazu aż o 85%.


Obrazek


Akcesoria ochraniające

Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy, entuzjaści jazdy na rowerach MTB ochraniacze rowerowe stosują niczym zbroję rycerską. Oprócz nakolanników, rękawic, kasków, stosują również stabilizatory pleców lub tylko barków. Jest jeden z ochraniaczy zbudowany z twardego, mocnego, a jednocześnie lekkiego tworzywa chroniący kręgosłup przed ewentualnymi urazami. Tego rodzaju ochraniacze przypominają bardziej akcesoria dla motocyklistów i też od nich zostały zapożyczone. Firmy produkujące akcesoria rowerowe szybko wychwyciły koniunkturę, dzięki temu obecnie mamy szeroki wybór odpowiednich ochraniaczy na każdą cześć ciała. Można zaopatrzyć się w ochraniacze karku, czy ochraniacze bioder, które wyglądają jak zwyczajne spodenki, ale chronią przed skutkami upadków.

A po zmroku – oświetlenie

Gdy robi się ciemno, poziom bezpieczeństwa na drodze zdecydowanie się obniża. Podstawowym narzędziem z którego wtedy korzystamy są lampki rowerowe. To element na którym nie możemy oszczędzać. Warto wybierać oświetlenie renomowanych producentów. Kładą oni spory nacisk na zapewnienie, aby światło było widoczne z daleka, a jednocześnie rozpraszało się na tyle mocno na boki, żebyśmy mogli być zauważeni nie tylko przez osoby będące jedynie na wprost przed lub bezpośrednio za nami. Zadbajmy więc o posiadanie dobrych lamp z przodu oraz z tyłu. Lampki zamontujmy tak, żeby nic ich nie zasłaniało. Na linii strumienia światła nie mogą występować zakłócenia, bo nasz rozjaśniający snop straci na mocy.

Szukasz renomowanego sklepu ze sprzętem rowerowym? Odwiedź https://roweroweprzymorze.pl/.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =