Jak wiązać buty strażackie?

Materiał zewnętrzny Image

Ze względu na specyfikę swojej pracy, zawód strażaka wymaga profesjonalnego obuwia, które sprawdzi się nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Oprócz butów na akcje pożarnicze, strażacy potrzebują również obuwia koszarowego, które zapewni im komfort chodzenia po obiektach jednostki, a także odpowiedni wygląd, podkreślający rangę wykonywanego zawodu.

Podział butów strażackich

Można wyróżnić trzy rodzaje butów, które strażak powinien mieć w swoim wyposażeniu. Są to:

• buty bojowe,

• buty koszarowe,

• buty reprezentacyjne.

Buty bojowe

Buty bojowe to specjalnie przygotowane i atestowane obuwie, odporne na wysoką temperaturę, uderzenia oraz wodę. Często posiadają one podwójny system zapinania składający się ze sznurowadeł oraz zamka błyskawicznego, a także dodatkowe membrany zapewniające lepszą cyrkulację powietrza. Takie obuwie chroni stopę i łydkę strażaka przed zgnieceniem, przecięciem, ogniem, wysoką i niską temperaturą oraz przemoczeniem. Zapewnia również pełną stabilizację, a podeszwa jest odporna na działanie rozpuszczalników, olejów lub kwasów.[/t]

Buty koszarowe

[p]Do codziennego użytku w miejscu pracy, a także podczas zawodów strażacy wykorzystują buty koszarowe o szerokim zastosowaniu również wśród innych służb militarnych i mundurowych. Koszarowe obuwie strażackie musi przede wszystkim charakteryzować się wygodą i komfortem przy długim użytkowaniu. Ich podeszwa jest antypoślizgowa, a noski zabezpieczone. Są wodoodporne, ale zapewniają też stopie odpowiednią cyrkulację powietrza.

Buty reprezentacyjne

W czasie uroczystości strażacy korzystają z innego, bardziej pokazowego rodzaju obuwia. Te buty również są skórzane i wodoodporne, z antypoślizgową, niepodatną na rozpuszczalniki podeszwą. W niektórych modelach jest ona dodatkowa podkuta metalowymi blaszkami.

Wiązanie butów strażackich

W pracy strażaka najważniejszy jest czas. W związku z tym, ruszając do akcji, strażak nie może poświęcać zbyt dużo czasu na wiązanie butów, a i te po zawiązaniu powinny niezawodnie utrzymywać nogę w stabilnej pozycji. Z tego powodu wiele modeli butów strażackich wyposażonych jest w system szybkiego sznurowania, który pozwala na zaciśnięcie i poluzowanie sznurowadeł zaledwie jednym ruchem. Natomiast użytkując buty koszarowe, można skorzystać z prostego triku, dzięki któremu buty się nie rozwiążą – wystarczy zawiązać małe supełki przy skuwkach sznurowadeł.

Gdzie kupić buty strażackie?

Bojowe buty strażackie muszą być potwierdzone obowiązkowymi atestami dopuszczającymi je do użytku w niebezpiecznych warunkach. Wymagania te nie dotyczą obuwia koszarowego, jednak w jego przypadku także warto jest postawić na sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Sklep Pożarniczy Florian.sklep.pl jest pośrednikiem w sprzedaży profesjonalnego sprzętu i umundurowania dla Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W jego ofercie znaleźć można wysokiej jakości buty strażackie koszarowe i reprezentacyjne. Wszystkie modele wykonane są z naturalnej, wodoodpornej skóry, posiadają antypoślizgową, odporną na rozpuszczalniki podeszwę oraz wkładki przeciwpotne. Część z nich wyposażona jest również w metalowe noski.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =