Schron zamieniony
w graciarnię? Nie tego oczekują mieszkańcy

Image

Za mało schronów

W jakim stanie są schrony w Stalowej Woli? Okazuje się, że w niezbyt dobrym. W czasie pokoju mieszkańcy trzymają w nich mydło i powidło. O jeden ze schronów odbyła się nawet batalia w sądzie.

Od momentu wybuchu wojny na terenie Ukrainy wiele osób wyszukuje w internecie informacji na temat schronów. Dotyczy to również mieszkańców Stalowej Woli. Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile właściwie jest takich miejsc w Polsce, bo w sieci opublikowano na ten temat wiele bardzo różnych, często wręcz sprzecznych informacji. Jedno ze źródeł podaje, że Polacy są skazani na porażkę, bo w kraju znajduje się jedynie tyle tego typu pomieszczeń, by ukryć…. niecałe 3% populacji naszego kraju. Zupełnie inaczej wygląda to w Szwajcarii, Finlandii czy Szwecji, gdzie o obywatela zadbano kompleksowo, a skrytek wojennych jest dość dla wszystkich. W Helsinkach, stolicy Finlandii, w schronach przygotowano nawet dużo więcej miejsc aniżeli potrzeba. Mieszkańcy tego grodu, w razie zagrożenia, będą mieć do dyspozycji całe podziemne miasto z placami zabaw, kawiarniami, boiskami sportowymi. Schrony zostały tak zaprojektowane, że nie straszne im nawet wybuchy nuklearne. Najwyraźniej tamtejsza władza wyciągnęła wnioski z poprzednich wojen. My… nie. U nas przetrwają prominenci i politycy. Reszta nie ma żadnych szans.

23 schrony w Stalowej Woli

Na terenie Stalowej Woli znajdują się 23 schrony. Zlokalizowane są w budynkach przy ulicach: Popiełuszki 3, Wyszyńskiego 14, 17, 19, 19a, 21, 21a, 23, Narutowicza 9, Staszica 6, 7, 8, 9, 14 , 16, 18, Mickiewicza 16, Metalowców 7, 9, Hutnicza 10, 13. Ponadto 23 schrony znajdują się na terenie dawnej huty oraz elektrowni.

W czasie pokoju schrony są dowolnie użytkowane przez mieszkańców. Powinny tam znajdować się m.in.: piwnice, sale zebrań, magazyny, świetlice, obiekty kulturalne, sportowe, handlowe, usługowe itd. Z właścicielami, administratorami i zarządcami budynków, w których znajdują się schrony zostało zawarte porozumienie, na mocy którego w chwili wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości obronnej państwa, zostaną one opuszczone, a ich pierwotna funkcja ochronna zostanie przywrócona.

To nie schron, to graciarnia

No i tu zaczynają się schody, bo są miejsca, gdzie schrony zamieniono w graciarnie, a syllogomania użytkowników przerosła wszelkie wyobrażenia. Mowa tu konkretnie o schronie z ul. Wyszyńskiego 21 w Stalowej Woli. Ten, bez wątpienia, budzi wiele emocji wśród mieszkańców bloku. Do schronu, poza jedną rodziną, nikt więcej nie ma dostępu. W pomieszczeniach powstała graciarnia, regularnie zasilana nowymi przedmiotami. Większość z nich nadaje się tylko do śmieci. Wspólnota bloku podejmowała wszelkie możliwe kroki prawne, aby zmienić ten stan rzeczy. Nie pomógł urząd miasta, ani żadna inna instytucja działająca na terenie Stalowej Woli. W ostatnim czasie mieszkańcy zwrócili się więc o pomoc do radnego Dariusza Przytuły, a ten napisał interpelację.

- Z informacji przekazanych przez Mieszkańców: Straż Pożarna nie widzi zagrożenia pożarowego i problemu w drożności dróg ewakuacyjnych. Według Straży Pożarnej nie ma problemu w tym, że konfliktowy pan zamknął właz na dach i zamknął na stałe okna na klatce schodowej. Sanepid proszony o interwencję zagrożenia epidemiologicznego, bo śmieci są znoszone ze śmietników, również uznał, że nie ma problemu. Udało się zmienić zarządcę budynku, wyremontować blok, zrobić nową elewację, która w trakcie prac była przez problematyczną rodzinę uszkodzona. To, co mówią Mieszkańcy, Policja nie pomaga wcale, odmawia podjęcia interwencji. Dzielnicowy był wprawdzie na zebraniu wspólnoty, był obrażany. Wprawdzie agresor dostał grzywnę, ale jak przekazali Mieszkańcy, tej grzywny prawdopodobnie nie zapłacił. Policja tylko poprosiła o zrobienie zdjęć i przywiezienie ich na komisariat. Mieszkańcy zwracali się również do PINB, ponieważ zburzona została ściana w piwnicy- czytamy w interpelacji radnego Dariusza Przytuły.

Radny zwrócił się do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przy Radzie Miejskiej w Stalowej Woli o pilną kontrolę wszystkich schronów na terenie gminy, ich stanu i przygotowania do natychmiastowego użytku w razie konieczności. Wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie, jest to jak najbardziej uzasadnione działanie, gdyż po takim kraju jak Rosja, wszystkiego można się spodziewać, zwłaszcza, że Putin nie raz groził Polsce. W sytuacji, gdy bomby wybuchały 18 kilometrów od naszej granicy, schrony powinny być sprawdzone i przygotowane do użytku. Wprawdzie daleko nam do krajów skandynawskich, jednak tyle ile możemy, powinniśmy zrobić. Tymczasem w Polsce drwi się z zagrożenia i nic nie robi w kierunku ochrony ludności. Najwyraźniej działa tu zasada: gdy się nie mówi o problemie, to go przecież nie ma.

Jak odpowiada miasto w tej sprawie?

W odpowiedzi na interpelację radnego czytamy, że porozumienie regulujące użytkowanie schronu zostało podpisane z zarządcą nieruchomości reprezentującym wspólnotę 4 stycznia 2021 roku.

Zasobami wspólnymi nieruchomości, zarządza jej właściciel, czyli wspólnota mieszkaniowa, jest ona również odpowiedzialna m.in. za utrzymanie porządku oraz należytego stanu technicznego części wspólnych nieruchomości, dlatego to w gestii wspólnoty jest decyzja, na jakie cele i ewentualnie komu zostanie przeznaczone dane pomieszczenie, jak również cofnięcie tej decyzji- czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Radny otrzymał również treść porozumienia zawartego z zarządcą wspólnoty.

Prześledziliśmy jego treść. Zostały zawarte w nim zasady korzystania z budowli ochronnej typu schron w czasie stałej i podwyższonej gotowości obronnej państwa, zlokalizowanej w nieruchomości Wspólnoty Mieszkaniowej. Znaleźliśmy tam zapis, że dzierżawca nie powinien wykonywać jakichkolwiek przeróbek budowlanych i instalacyjnych oraz zmian mogących negatywnie wpływać na walory ochronne i użytkowe schronu, w szczególności powodować zawilgocenie obiektu, niszczenie urządzeń i wyposażenia, naruszenia konstrukcji oraz naruszenie szczelności. Tymczasem bez jakiejkolwiek zgody jedna ze ścian schronu została przecież wyburzona.

Co jeszcze mogą zrobić mieszkańcy wspólnoty?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Dariusz Przytuła zabrał głos w temacie zaśmieconego schronu. Zaprosił zarówno prezydenta, jako szefa obrony cywilnej miasta, jak i radnych na spotkanie z mieszkańcami bloku. Nikt jednak nie zechciał przyjść i naocznie ocenić sytuacji. Włodarz miasta podkreślił, że dysponentem pomieszczeń jest wspólnota mieszkaniowa. Uznał, że jest to wewnętrzna sprawa wspólnoty i powinna być rozwiązana przez nią samą.

- W okresie pokoju, w momencie, kiedy zawarta jest umowa ze wspólnotą, to ona ma prawo dysponować tym pomieszczeniem. Jest to sprawa wewnętrzna wspólnoty. Ja nie do końca tutaj widzę rolę miasta w zakresie wchodzenia w wewnętrzne sprawy wspólnoty mieszkaniowej. Jest bardzo wiele bloków, które mają różnicę zdań odnośnie zagospodarowania przestrzeni wspólnej. Oczywiście może być decyzja dotycząca wypowiedzenia tej umowy, natomiast wspólnota, która jest gospodarzem w budynku, powinna być najważniejsza i te decyzje powinny być podejmowane w formie uchwał większościowych przez wspólnotę. Ja jestem otwarty na propozycję w tym zakresie. Nie bardzo widzę konieczności brania udziału w takim spotkaniu, bo są to sprawy formalne. Jeżeli wspólnota podejmie uchwałę w zakresie dotyczącą zmiany umowy, to będziemy podejmować decyzję- mówił podczas sesji Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent zaznaczył, że skoro wewnątrz wspólnoty jest konflikt, to sama wspólnota mieszkaniowa powinna podjąć uchwałę w sprawie albo rozwiązania umowy, albo innego przeznaczenia danych pomieszczeń. Zapewnił, że jeżeli będzie konkretna decyzja wspólnoty mieszkaniowej, podjęta w formie uchwały większościowej, to będzie ona zrealizowana.

Kluczowe w tym wszystkim jest to, czy rodzina, która jest skonfliktowana z resztą sąsiadów dostosuje się do jakichkolwiek zaleceń? Dotychczas był z tym duży problem. Dobrą wiadomością w tej sprawie jest informacja niemal z ostatniej chwili, że decyzją sądu lokatorzy mają pod nakazem komornika posprzątać pomieszczenia schronu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~kłamstwo

Wczoraj w programie "Państwo w państwie" podobna sytuacja, chociaż dotyczyła lokalu mieszkalnego. To co napisał PINB to nieprawdopodobne. W Stalowej również władze uważają, że Wspólnota to oddzielny twór a nie mieszkańcy miasta. Ciekawe co powiedzą w programie?

~Miasto

Panie LN - może jednak jakieś przemyślenia?

~Stalowa

Czy treść porozumienia przygotowali urzędnicy? A może prawnicy z UM? Mieli wiedzę? Sprawdzili? Byli w terenie? Wiedzieli, że toczą się się sprawy w sądach? Nie tylko rejonowym ale i apelacyjnym? Jeśli nie wiedzieli to dlaczego? Nie sprawdzili co podpisują? I co rekomendują? Odpowiedzą.

~jaja

Będzie sprawdzane tzw. porozumienie? Czy urzędnicy, którzy je przygotowali poniosą odpowiedzialność?

e2rds

~Asdq, mnie przeszkadzają, niech pali w mieszkaniu, lub na spacerze, ja nie muszę wąchać jego smrodów które wlatują przez okno do mieszkania.

~ja 2

A czy pan Sobieraj - człowiek odznaczony, pomógł tym ludziom?????????????Pytam z ciekawości?

~jaja

Prezydent tego miasta to SZEF OBRONY CYWILNEJ? Poważnie? Założył kamery na Czarnieckiego?

~Uwaga

Kiedyś były informacje z tych skarg. Maile do pani byłej vice RK. Dotyczące problemów. Ciekawe czym się pochwalą?

~Leon

Ręce nogi opadają.... głowy brak w tym wszystkim. Ale przynajmniej Wiemy Kto jest odpowiedzialny za Obronę Cywilną w mieście przynajmniej na papierze ...Jeśli ktoś nie poczuwa się i nie potrafi zarządzać miastem w czasie zagrożenia lub podczas pokoju i przygotować miasta i mieszkańców do wojny to ma dwa wyjścia rezygnacji z funkcji lub powołać odpowiednią osobę. Człowiek ten złoży przysięgę wojskową, zorganizuje obronę cywilną, wybuduje nowe i naprawi stare schrony dla mieszkańców, pokieruje koniecznymi pracami i wyegzekwuje prawo i obowiązki wobec ojczyzny, wyznaczy służby i odziały do obrony i działania pokieruje koniecznymi ćwiczeniami dla straży pożarnej służby medycznej itp. To złożony proces bo musi współpracować ze starostą prezydentem wojewodą etc.

~Szeryf

Tam szczur na szczurze siedzi.

~masakra

Prezydent jako szef obrony cywilnej miasta? To widzimy działania gospodarza. Nawet nie chciał porozmawiać z ludźmi, którzy mają ogromny problem. Ciekawe, czy w statystykach pochwalił się ile ma porozumień dotyczących schronów? Fajnie, że ktoś to sprawdzi. Masakra.

maria118

Schronom należy natychmiast przywrócić pierwotne przeznaczenie! Dostosować do aktualnych potrzeb i wymagań wojskowych, w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa w razie zagrożenia nieprzyjaciela.

~Stw.

Wylęgarnia robactwa i szczurów brawo !!!

jabar

Thomas-W,
w razie ataku jądrowego na nasze miasto to raczej nikt nie zdąży do schronu, a te schrony też pewnie wyparują

~toż to szok

A pamiętacie "prezydenta" jak latał naklejał plakaty, oburzony był cenami paliw, chciał na stacjach płacić groszówkami, były jakieś spotkania osiedlowe, nawet coś z hulajnogą sobie przypominam, była strona "naprawmy to". Co się stało z tym człowiekiem? Dzisiaj mieszkańcy go nie interesują. Przykre.

~mieszkaniec

hahhahahaha w stw schrony?

~szkoda

Ej, powiedzcie kto tam jest wybranym radnym? Bo Pan Przytuła zainteresował się mieszkańcami i wielkie ukłony dla niego. Jednak przecież są tam ludzie, których obowiązkiem jest współpraca. Tak z ciekawości pytam.

~Uwaga

LN - nie widzi Pan konieczności brania udziału w takim spotkaniu? Naprawdę? Mieszkańcy miasta nie mogą uzyskać pomocy, zwracają się do wszystkich możliwych urzędów, a Pan "nie widzi konieczności"?????????????To kim Pan jest? Prezydentem tego miasta?

~ja 2

@www - daj spokój. Jak widać żadna z instytucji nie pomogła. Ciekawe co powiedzą jak przyjedzie tv?

~M.M

@Syf - masz trochę racji. Najgorsze jest to, że ŻADNA instytucja w tym mieście nawet nie próbuje pomóc. A "dobił" tych ludzi prezydent mówiąc, że to sprawa wspólnoty. Ciekawe, czy ludzie, którzy nie mogą korzystać z własności mają pomniejszone opłaty?

Thomas-W

Dzień Dobry.

Rzeczywiście, jakiś straszny syf w tych schronach.
Te wszystkie śmieci powinny zostać wyniesione, powinno być pozamiatane, ustawione ławki lub krzesła pod ścianami, butelki z wodą mineralną, jakieś konserwy, zlew, toaleta... żeby w razie np. ataku jądrowego na Stalową Wolę, ludność mogła bezpiecznie i w miarę wygodnie wegetować tam przez co najmniej 2-3 dni aż opadnie pył radioaktywny i będzie można bezpiecznie wyjść.

~www

Takie zbieractwo to ciężka choroba psychiczna. Tu nie ma co robić reportaży i wzywać policji, tu trzeba lakarza i ew. sądu.

~Syf

Jak można dopuścić do takiego stanu bałaganu i syfu to jest okropne do czego ludzie są zdolne zrobić taki sajgon.Zreszta jaki gospodarz takie i podwórko to świadczy o zarządzających i śmieciarzach .

~emerytka

~Asdq pyta komu przeszkadzają palacze balkonowi. Odpowiadam, że większości niepalących (odległości między oknami są małe więc dym wnika do mieszkań, śmierdzi i szkodzi) oraz palącym też bo mogą wywołać pożar w sąsiednim mieszkaniu. Mnie kiedyś niedopałek wpadł w uchylone okno i cud, że tylko został na framudze czarno-żółty nadpalony ślad a nie doszło do pożaru. W Stalowej były już przypadki spalenia mieszkania od niedopałka na balkonie.

~Stalowa

liber - oni nie wiedzą. Nie byli naocznie stwierdzić co się dzieje w takich schronach. Jak podpisywali porozumienia? Może teraz nareszcie ktoś odpowie za swoją pracę. Czy została wykonana prawidłowo?

~Stalowa

@taka prawda - Wspólnota postępuje zgodnie z prawem, więc nie może tam wpuścić złomiarzy. Takie sprawy w sądzie toczą się nie w miesiącach ale w latach. Ale że instytucje państwa zawodzą w takich sprawach to jakieś nieporozumienie. No i prezydent, jak widać, pokazuje jak traktuje mieszkańców miasta.

~liber

Dopytajcie proszę dokładnie ludzi z UM ( wydział ZK ) w Stalowej Woli czy te 23 schrony FAKTYCZNIE na chwilę obecną spełniają jakiekolwiek wymagania dla obiektu typu schron ??? Obawiam się , że dane te nadają się tylko dla prasy i statystyki. Schron jest po to aby posłużył i był gotowy do użycia w każdej chwili, natychmiast po ogłoszeniu alarmu. Nie ma czasu na szukanie kluczy, sprzątanie itp. działania. Prawdziwy schron musi mieć instalację wywiewno-nawiewną ( najlepiej sprawną !) zapasowe instalacje elektryczne, wodne, sprawne sanitariaty itp urządzenia. Czy w dalszym ciągu twierdzimy, że w Stalowej Woli mamy schrony ???

~toż to szok

Ostatnim krokiem powinna być eksmisja uciążliwca. Prezydent również nie widzi problemu? Dziwne. Miał być prezydentem wszystkich mieszkańców. A jak mają problem to ich sprawa?

jabar

Asdq,
mnie palacz nie przeszkadza ale przeszkadza mi dym bo jest śmierdzący i trujący. Nie rozumiesz tego?
Byłbyś zadowolony jakby ci ktoś ekskrementy pod oknem wylewał?

~taka prawda

99procent tych śmieci nadaje się do rupieciarni na 1 SIERPNIA czy COP. A i zbieracze złomu by się tymi śmieciami wzbogacili. Więc puścić tam tych zbieraczy i zrobią tam porządek w jeden dzień za ten złom.